Kadın Sağlığında Bitkilerin Gücü - Kadınlara Özel Şifalı BitkilerKadın Sağlığında Bitkilerin Gücü

Tıbbi bitkiler yaşamı destekler ve tüm yaşamları boyunca kadınlara eşlik edebilir. Krampları ve iltihapları hafifletir, kanamayı uyarabilir veya azaltabilir, adet hastalıkları üzerinde düzenleyici bir etkiye sahip olabilir, hamilelik dönemi üzerinde yararlı bir etkiye sahiptir, doğum eylemini destekler ve menopoz dönemini rahat geçirme konusunda yardımcı olur.
Günümüzde çoğu kadın sıcak basmaları, sinirlilik veya uyku bozuklukları gibi yaşam kalitesinin hormonal kısıtlamalarına bitkisel takviyeleri tercih etmektedir. Onaylı bitkisel ilaçlar arasında seçim yapabileceğiniz gibi, bu bitkileri çay olarak da tüketebilirsiniz. 
Üzüm meyvesi çekirdeklerinin rizomundan elde edilen özler, kırmızı yonca veya soya fasulyesi değerli lifler,  çiçek poleni gibi değerli besin takviyeleri içerir. 

Sinir sinirlilik, sinirlilik ve anksiyete ile ilgili zihinsel sorunlar için, Sarı kantaron ve karayılan otunun bir kombinasyonu önerilir. 2 ila 4 haftalık bir alımın ardından yavaş hareket başlangıcına ve en az üç aylık bir alım süresine dikkat edin.Kırmızı yonca veya soya ekstrelerinin kullanımı, geleneksel soya bakımından zengin diyet ile Asya ülkelerinde iklime bağlı şikayetlerin ve uygarlık hastalıklarının ortaya çıkmasına dayanmaktadır. Aynı zamanda fitoöstrojenler olarak da bilinen isoflavonlar, bu etkiye dahil olan maddeler olarak tanımlanmıştır. Hormonal dengeyi etkilemeden kadının yaşamın bu hassas aşamasında refahını arttırır ve uzun süreli kullanım için de idealdir. Günde 40 ila 90 mg arasında önerilen bir dozaj ve bir ay boyunca sürekli alım ile, daha önce bahsedilen iklimsel semptomlar gözle görülür şekilde iyileşir. 
Bileşenleri uyku bozuklukları ve iç huzursuzluğu üzerinde dengeleyici etkisi olan manolya özü ile izoflavonların bir birleşimi de kadınlara şifalı gelenlerdendir. Manolya tıbbi alanda 2.000 yıldan uzun süredir kullanılmaktadır ve etkileri bilimsel olarak  belgelenmiştir: kaygı, sinirlilik ve libido kaybı da önemli ölçüde azalmıştır. Aynı şekilde, B6 vitamini ve çuha çiçeği yağının yanı sıra Griffonia, Afrika siyah fasulyesi doğal olarak hormonal dengeyi destekler.

Dikkat Haşimoto hastalığı veya tiroid problemi olanlar isoflavon kullanmadan önce doktorlarına danışmalıdır !!!


Alternatif semptomlar için çay önerileri


Gece terlemelerine karşı:

1/4 litre suya 1 çorba kaşığı adaçayı
günde 2 bardak içilirÇeşitli şikayetleri olanlara :


Sarı kantaron, melissa yaprakları, alıç çiçekleri, lahana ile karahindiba kökü, civanperçemi, portakal çiçeği, tohumlu kuşburnu meyveleri,
2 çay kaşığı 1/4 litre kaynar suyla karıştırılır ve 10 dakika demlenmeye bırakılır.


Dikkat: Herhangi bir bitkinin aldığınız tıbbi ilaca veya rahatsızlığınıza olumsuz bir etkisinin olmaması için, düzenli kullanımlara başlamadan önce doktorunuza danışın!!!

Genel olarak kadınlara iyi gelen bazı bitkilerden örnekler vermeye çalıştım. Tabii ki faydaları bilinen daha pek çok bitki var. Ancak her bitkinin herkese iyi gelmeyeceğini de unutmayın ve olumsuz bir etki hissettiğiniz zaman o bitkiyi kullanmayı bırakın.

Bu konular da ilginizi çekebilir:

3 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

  1. Dengeli kullanmak şartıyla her biri şifa kaynağı hakikaten. Yine faydalı bir derleme olmuş Derya. Emeğine sağlık.
    Sevgiler...

    YanıtlaSil
  2. güzel bilgiler için teşekkürler

    YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads