Adaçayı - Faydaları ve Yan Etkileri İle Bu Mucizevi Bitkiyi Tanıyalım


Antik çağlardan Orta Çağ'a, yüzyılımıza kadar, bazı adaçayı türleri en değerli şifalı bitkiler arasındadır. Zaten Salvia ismi Latince salvare kelimesine işaret ediyor: tedavi etmek.  “İdrarı söktürmek, kan akışını sınırlamak, kasılmaları teşvik etmek, öksürüğü ve kısıklığı gidermek, ayrıca dışarıdan kaşıntı ve arındırıcı ülserler” için uygun olduğu biliniyor.


Adaçayının Tıbbi Kullanımı

Son yüzyıllarda, adaçayı birçok etkisi olduğu söyleniyor; ateş, diş macunu, anjina ve laringeal iltihapta gargara, idrar organlarının hastalıklarında, safra problemlerinde, başağrısı, gece terlemesi, kolik ve benzerlerinde kullanılmıştır.

İlginizi çekebilir: Nane

Son on yılların tıbbi kullanımında, aşağıdaki hastalıklarda adaçayı veya ekstrelerinin ve çay preparatlarının kullanımı kanıtlanmıştır:

Adaçayı, antienflamatuar, antimikrobiyal ve aynı zamanda daha yüksek konsantrasyonlarda antiperspirant etkisi nedeniyle çeşitli soğuk algınlıklarında başarıyla kullanılır. Hem rosmarinik asit hem de esansiyel yağ bileşenleri, anti-enflamatuardır ve servikal ve farengeal alanda yaralı bacaklar, kaynar veya iltihaplı mukoza zarlarındaki adaçayı özlerinin kullanımını haklı çıkarır. Diş eti iltihabına da iyi gelir.


Adaçayının etkisi üç yönlüdür:

İlk olarak, cildi tahriş edici etki kılcal perfüzyonu iyileştirir, ikincisi, antiseptik ve antimikrobiyal özellikler enfeksiyonu yavaşlatmaya yardımcı olur ve üçüncü olarak, büzücü kısımlar üst hücre tabakalarını kapatır ve iltihaplanmış dokunun salgılanmasını önler.

İlginizi çekebilir: Maydanoz İle Kilo Verilir Mi?

Çay harmanlarında ve çoğunlukla ejeksiyonu teşvik eden öksürük damlaları, adaçayı yaprakları veya adaçayı özütleri, genellikle iyileşme etkisini desteklemek için birlikte işlenir.

Yaklaşık 200 yıl önce, adaçayı preparatlarını terlemeyi önleyici ilaçlar olarak reçete ediliyordu. Ekstraktlarla, deriden ter atılımının yaklaşık yüzde 50 oranında azaltılması sağlanabilir.

Dalmaçyalı adaçayı, Amerika'da en yaygın kullanılan baharatlardan biridir; çünkü tadı arttırır, yiyeceğin daha iyi sindirilmesine yol açar, gıdalardaki yağların daha uzun raf ömrü vermesini sağlar ve böylece raf ömrünü ve gıda kalitesini artırır.

salbei

Adaçayı ne kadar tüketilmeli?


Bir tentür olarak: bilgi günde 60 damla ile günde birkaç kez 30 - 50 damla arasında değişir.

Çay olarak: İnfüzyon olarak 3 çay kaşığı adaçayı. Ancak kalıcı kullanım için uygun değil!

Ayrıca demlenmiş çay olarak da günde iki fincana kadar içilebilir.

İlginizi Çekebilir: Mucizevi Moringa Çayı İle Kilo Vermek Mümkün Mü?

 Adaçayının yan etkileri nelerdir?

Emziren anneler bu konuda dikkatli olmalı, adaçayı sadece birçok olumlu etkiye sahip değil, aynı zamanda meme bezlerinin salgılanmasının inhibisyonuna yol açtığını akılda tutmalıdır. Emziren anneler için zengin adaçayı aromalı yiyecekler veya daha yüksek seviyelerde adaçayı olan çay karışımları bile önerilmez.

Sadece hamilelikte değil - uçucu yağın çeşitli bileşenleri istenmeyen yan etkilere neden olabileceğinden, uçucu adaçayı yağı veya adaçayı yapraklarının kullanımını abartmanız önerilmez.

 ÖZET

Adaçayı, çay, tentür, ekstrakt, pastiller ve homeopatik olarak birçok dozaj formunda kullanılan - hem iltihaplı oral ve farenks mukozasında gargara olarak hem de aşırı ter salgısını azaltmak için veya dahili olarak soğuk algınlığı ve hastalıkların tedavisi için kullanılan bitkisel bir ilaçtır. Dispeptik semptomlarda çabuk rahatlama sağlar.

Ancak, gıda endüstrisinde ve mutfakta da adaçayı, gıdaların uyumluluğu, tadı ve dayanıklılığı için değerli bir katkı maddesidir.
Bahçede veya saksıda kolayca yetiştirebileceğiniz adaçayı, uzun yıllar yaşayabilen bir bitkidir. Çiçekli olan çeşitleri çay yapımında kullanılmaz.

16 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Meyan kökü ve adaçayı bu tarz bitkiler arasında en az sevdiklerim. Evde de daha az tüketiliyor.

  YanıtlaSil
 2. ada çayını evden eksik etmrm harika bir bitki gerçekten:)

  YanıtlaSil
 3. Lovely post dear! Have a great week! xx

  YanıtlaSil
 4. Benim diş etlerimde iltihap oluyor her gün iki fincan adaçayı içerek tedavi ediyorum.

  YanıtlaSil
 5. Bu yaz bir miktar ada çayı kuruttum. Bu kış ara sıra demleyip, içmeyi istiyorum. Bilgi için teşekkürler...

  YanıtlaSil
 6. Bitki caylarinı son bir yıldır sevmeye başladım biraz mecburiyet biraz da güzel etkileri görünce zencefil limon kış için favorim 😊 bilgilendirici yazı için çok teşekkür ederim 😊

  YanıtlaSil
 7. "Ada çayının kullanım miktarı","Ada çay ne kadar kullanılmalı" bu konu hakikaten önemli bazen miktarı abartıyoruz bazen de "vücudumuza yaralı çaylar"ı hiç kullanmıyoruz.
  Halbuki yaratıcımız ne güzel şeyler yaratmış...Bir çok bitki uzmanı antibiyotik yerine "doğal antibiyotik" olan "faydalı bitki çayları"nı öneriyorlar...
  Güzel bir yazı olmuş teşekkürler editör?
  Ben "papatya çayı faydaları" nı da merak ediyorum bununla ilgilide yazınız olacak mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doğada sağlık saklı aslında ve elden geldiğince faydalanmamız gerekir. Tüm faydalı bitkilerden bahsedeceğim ☺️

   Sil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads