Mezoterapi Nedir, Nasıl Uygulanır, Yan Etkileri Nelerdir?Görsel: Kollerbeauty


Sıkı, pürüzsüz ve canlı bir cilt, canlı saçlar, ağrısız bir vücut. Belki adını çeşitli yayınlarda duyduğunuz mezoterapi,tıpta ağrı tedavisinde, kozmetik sektöründe ise estetik cerrahide kullanılan minimal invazif bir işlemdir. Peki mezoterapi nasıl uygulanır? Mezoterapinin yan etkileri nelerdir? Bugün bu sorulara yanıt bulabileceğiniz bir yazı hazırladım.

Mezoterapi nedir?

1952 yılında Fransız doktor Dr. Michel Pistor mezoterapi yöntemini başlattı. Mezoterapi minimal invaziv bir işlemdir. Amacı vücudun kendi onarım ve yenilenme süreçlerini iyileştirmektir. Arıtma her zaman doğrudan maddelerin etki göstermesi gereken bölgede gerçekleştirilir.


Aktif bileşenlerin küçük miktarlarda cildin orta tabakasına iletildiği bir enjeksiyon tekniğidir. Maddeler cilt yüzeyinden ziyade cilt yüzeyinin altında daha iyi bir etkiye sahiptir.


Mezoterapi  ağrı tedavisinde ve özellikle estetik alanda yaygınlaşmıştır. Doktorlar mezoterapi kullanarak cildin altına cildin daha genç görünmesini sağlayacak maddeler yerleştirir.


Estetik tıp alanında uzmanlar ayrıca "mezolift" veya "mezolifting" olarak adlandırılan bir işlemden de söz ediyor. Bunun amacı cildi dolgunlaştırmak, pürüzsüzleştirmek, sıkılaştırmak veya hücrelerin kendi yenilenmesini teşvik etmektir.Mezoterapinin etkisi

Mikroenjeksiyonlar  cildin yenilenmesini teşvik eder. Mutluluk hormonları ve antiinflamatuar maddelerin salınımı yoluyla ağrı algısı azaltılabilir.


Dokudaki küçük delikler aynı zamanda tedavi edilen bölgede kan dolaşımını ve oksijen tedarikini de destekler. Enjeksiyon cilt altında aktif içeriklerden oluşan bir depo oluşturur.


Aktif bileşenler daha uzun bir süre boyunca tam olarak ihtiyaç duyulan yere eşit şekilde ulaşır. Mezoterapi bu nedenle geleneksel ağrı tedavisine alternatif olarak uygundur.


Aktif maddeler cilt altına enjekte edildiğinden cilt bariyerini geçerek hücreler arasındaki boşluğa ulaşır. Bu metabolizmayı uyarır ve hücre yenilenmesini teşvik eder. Bu, cilt gençleştirme ürünlerinin etkisini önemli ölçüde artırır.


Mezoterapinin etkisi ile ilgili az sayıda çalışma bulunmaktadır. Çoğu durumda doktorun bu tedavi yöntemine yönelik tavsiyesi, doktorun kişisel deneyimine dayanmaktadır. Ancak araştırmalar ağrıya yönelik mezoterapinin geleneksel ağrı kesicilere alternatif olabileceğini öne sürüyor.


Estetik alandaki uygulama hala araştırma aşamasındadır. Ancak ilk çalışmalar cilt hücrelerinin tedaviden sonra daha aktif ve dirençli olduğunu gösteriyor. Bir çalışma aynı zamanda elastikiyet kaybı veya pürüzlü cilt yüzeyi gibi yaşa bağlı cilt değişikliklerine karşı da etkili olduğunu göstermektedir.Mezoterapide aktif maddeler

Mezoterapinin nasıl çalıştığı büyük ölçüde kullanılan aktif bileşenlerin kombinasyonuna bağlıdır. Artık piyasada farklı uygulamalara yönelik çok sayıda hazır karışım bulunmaktadır. Deneyimli doktorlar ayrıca hasta için bireysel bir karışım hazırlarlar.


Örneğin estetik tıpta mezoterapi için aşağıdaki aktif maddeler mevcuttur:


Hyaluronik asit ve vitaminler: cilde besin sağlar; Kırışıklık azaltma

Organik silikon: kollajen ve elastik liflerin güçlendirilmesi

Centella asiatica: cilt yenilenmesi

C Vitamini: Sıkı ciltler için kolajen oluşumunu uyarır; Pigment lekelerinin aydınlatılması

Glutatyon: Melanin sentezinin önlenmesi

Mezoterapi: uygulama süreci

Mezoterapiden önce tedaviyi yapan doktor hastaya kullanılan aktif maddeleri ve bunların nasıl kullanıldığını tam olarak anlatır. Enjekte edilen aktif maddelerin etkisi uygulama alanı ile sınırlıdır.

Doktor özel bir cihaz kullanarak maddeleri cilt altına uygular. Mezoterapi enjektörü olarak adlandırılan alet, derinin ilgili bölgesine yerleştirilen bir tabancaya benzer. Şaftın ucunda, bir düğmeye basıldığında cilde nüfuz eden ve aktif bileşeni cildin daha derin katmanlarına enjekte eden çok ince kanüller bulunmaktadır. Ancak mezoterapi basit bir şırınga ile manuel olarak da yapılabilir.


Enjeksiyonlar lokasyona ve istenilen sonuca göre farklı derinliklerde gerçekleştirilir. İşlem birkaç kez tekrarlanır. Etken madde karışımının içerdiği anestezik madde sayesinde mezoterapi neredeyse ağrısızdır. Tedaviden sonra doktor cilt bakımı koruyucu bir krem ​​uygular.


Hastanın tedavi edilecek cilt bölgesinde enfeksiyon varsa doktor mezoterapi uygulayamaz. Pıhtılaşmayı önleyici ilaç kullanan kişiler, mezoterapiyi ilk kez kullanmadan önce doktorlarıyla mutlaka konuşmalıdır.Tedavi süresi

Mezoterapi seanslarının sayısı her zaman istenilen hedefe ve hastanın fiziksel gereksinimlerine bağlıdır. Yaşam tarzı, çevresel faktörler ve günlük bakım, tedavinin süresini ve beklenen sonucu etkiler.


Kural olarak, doktor başlangıçta istenen cilt bölgesini bir ila iki hafta aralıklarla dört kez tedavi eder. Daha sonra dört hafta arayla iki tedavi daha gerçekleştirilir. Sonuçların kalıcı olmasını sağlamak için uzmanlar mezoterapinin her üç ila altı ayda bir tekrarlanmasını önermektedir.


Mezoterapinin uygulama alanları

Doktorlar bu işlemi hem ağrı tedavisinde hem de estetik tıpta çeşitli şikayetler veya hastalıklar için kullanırlar.


Kozmetik uygulama

Kozmetik tıp mezoterapinin etkilerini üç şekilde kullanır:


 • önleyici, cildin daha iyi bakımı için
 • yüz, boyun, dekolte ve ellerin cilt kalitesini iyileştirmek için şifa
 • diğer estetik işlemlere eşlik eden

Mezoterapinin sıklıkla aşağıdaki şikayetler üzerinde olumlu etkileri vardır:


Saç dökülmesi (alopesi): Aktif bileşenler saç köklerini uyarır ve yeni büyümeyi teşvik eder.

Yara izleri veya pigment bozuklukları: Delinmeler yenilenmeyi ve hücre yenilenmesini teşvik eder. Bu, yara izlerinin ve pigment lekelerinin daha az fark edilmesini sağlar.

Kırışıklıklar: Yüze uygulanan mezoterapi yaşlanma belirtilerini azaltır.

Selülit: Mezoterapi, lenfatik drenajla birlikte cildin görünümünü ve bağ dokusunun yapısını iyileştirir.

Dolaşım bozuklukları: Delinmeler ve aktif bileşenlerin kombinasyonu ciltteki kan dolaşımını uyarır.

Aşırı terleme: Delinmeler ve aktif maddeler ter bezlerini etkiler.

Ağrı tedavisi olarak mezoterapi

Mezoterapi genellikle aşağıdaki farklı hastalıklarda hoş olmayan ağrılara karşı yardımcı olur:


 • kronik eklem ve omurga hastalıkları
 • artroz
 • kronik fıtıklaşmış disk
 • Lomber omurga sendromu, servikal omurga sendromu
 • Kompleks bölgesel ağrı sendromu (CRPS)
 • tendinit
 • Gerilim baş ağrıları
 • migren
 • Miyofasyal ağrı sendromu (MSS)
 • Karın ağrısı
 • Çürükler, burkulmalar, burkulmalar

Önemli not: Mezoterapi, ağrıya yönelik geleneksel tıbbi tedavilere bir destektir.

Mezoterapi: yan etkiler

Aktif maddeler vücudun sadece küçük bir bölgesinde kullanıldığından mezoterapide yan etkiler nadiren ortaya çıkar. Tedavi yöntemi güvenli kabul edilir.


Ancak bazı hastalarda şu yan etkiler görülür:


 • Enjeksiyon bölgelerinde morluklar (hematomlar)
 • Ciltte çizikler
 • hafif kızarıklık
 • cildin şişmesi
 • Kullanılan aktif bileşenlere alerjik reaksiyon

Mezoterapinin bu yan etkilerini fark ederseniz derhal doktorunuzla konuşun. Daha iyi tolere edilen bir aktif maddeyi seçebilir veya dozajını ayarlayabilir.

Bu konular da ilginizi çekebilir:

Bacak Estetiği Yaptırmak İsteyenlerin Merak Ettiği Tüm Detaylar

Badem Göz Estetiği Hakkında Tüm Merak Edilenler

Ozon Terapisi Nedir

4 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. pikiiii faydalı bilgiii ihtiyacı olanlara söleriiiz :)

  YanıtlaSil
 2. O kadar kırış kırışım ki, maddi durumum müsait olsa ben de istiyorum bu tür şeyler....televizyonda bir dizi var yok iki dizi var ikisinde de başrol oyuncuları 50'li yaşlara yaklaşmış, biri 50 ! (Şevval Sam) ay kadının bir cildi var 20 yaşında sanırsın! Öteki de Yabani dizisindeki Neslihan karakteri o da 40'lar mı 50 mi ama 20 yaş gibi yüzler...ben 80 gibi duruyorum! :(
  Teşekkürler bu faydalı bilgiler için Deryacım. :)

  YanıtlaSil
 3. hepimizin duyduğu ama nedir ne değildir tam bilmediği bir uygulama, elinize sağlık:)

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads