Badem Göz Estetiğine Dair Merak Edilenler

  Etkileyici bakışlara sahip olmak herkesin istediği bir şeydir. Sadece bakışlarla ile pek çok şey ifade edilebilir. Bazı kişiler gözlerindeki anlam ve güzelliğin daha da ön planda olmasını ister. Çekik ve iri olan gözler daima daha etkileyicidir. Hatta bu şekilde büyük ve biraz da çekik gözlere sahip kişiler için 'ceylan gözlü' tabiri kullanılır. Aslında bu tarz gözlere badem denilmesinin sebebi de gerçekten şekil itibari ile bademe benzemeleridir.

 Gözlerin köşe kısımları badem gibi keskin bir şekilde birleşiyor ve orta kısımlar da iri ise badem göz modeli olarak tanımlanabilir. Çoğu kişinin hayali olan badem gözlerin ikisi de aynı hizada ve yüzü tam olarak ortalayan şekildedir. Gözün aşağısından da yukarısından da eşit eğim mevcutsa badem göz söz konusudur. Böyle muntazam ve etkileyici gözlere sahip olabilmek için çoğu kişi estetik operasyonlara başvurur. Badem göz operasyonu günümüzde en sık başvurulan estetik işlemlerden biridir.

 

Badem Göz Estetiği Nedir?

 

 Badem göz ameliyatı (kantoplasti) ile göz çevresinde ve kapaklarında meydana gelen sarkmalar ortadan kaldırılır. Amaç, gözlerin daha çekik görünmesini sağlamaktır. Badem göz estetiği erkekler ve kadınlar tarafından sıklıkla tercih edilir. Estetik işlem sonrasında sadece gözlerdeki sarkmalar düzeltilmez, kişinin genel olarak daha genç ve canlı görünmesi de sağlanmış olur. Yaşın ilerlemesine bağlı olarak göz kapaklarındaki sarkmaların düzeltilmesi badem göz estetiği ile mümkündür. Ancak bu estetik operasyona gençlerden de çok fazla rağbet vardır. 18 yaş ve üzerindeki herkesin badem göz estetiği yaptırması mümkündür. Bazı genç kişilerin de yapısal olarak göz kapakları düşük olabilir. Bu işlem sadece göz kapaklarındaki sarkıklıkları düzeltmede kullanılmaz. Ayrıca göz altlarında bulunan torbaların toparlanması için de oldukça faydalı bir operasyondur.

 

 Doğuştan ya da daha sonra ortaya çıkmış olan asimetri durumlarının düzeltilmesi de badem göz ameliyatı ile mümkündür. Gözlerinde hiçbir sorun olmadığı halde sadece daha iri ve çekik gözlere kavuşmak isteyen kişiler de rahatlıkla badem göz operasyonundan faydalanabilir. Badem göz estetiği gözün dış köşesinin yukarı gerilerek kemik zarına asılması anlamına gelir. Eğer göz kapaklarında sarkmalar varsa öncelikle bunlar giderilir ve sonrasında gözlere badem şekli verilir. 3-4 yıl kalıcılığı olan badem göz estetiği yaptıracak olan kişilerin mutlaka alanında uzman bir cerraha başvurmaları gerekmektedir. Uzun süre kalıcı olması badem göz estetiğine olan ilginin artmasına neden olmuştur.

 


Badem Göz Ameliyatı Nasıl Gerçekleşir?

 

 Uzman doktorunuz operasyon öncesi yüz hatlarınızı analiz ederek ona göre bir plan çıkaracaktır. İşlem öncesinde yüzünüze makyaj yapmamanız ya da kimyasal içeren ürünlerle temizlememeniz gereklidir. Badem göz estetiği cerrahi bir işlemdir. Bu nedenle de lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Ancak bu durum hastadan hastaya değişebilir ve bazen genel anestezi uygulaması da gerekebilir. Hasta badem göz estetiği sırasında hiçbir ağrı, sızı hissetmez. İşlem yapılacak bölgenin uyuşturulması ile birlikte operasyona başlanır. Gözlerin dış kısmında ve üst tarafta uygun olan yere kesi atılır. Açılan bölge, özel bir ip ile orbita dış duvarına asılır, sabitlenerek gergin bir hal alır. Yani gözün dış kenarlarında bulunan bağlar biraz daha yukarı çekilmiş ve kemiğe sabitlenmiş demektir.

 

 Düşük göz kapağı durumu bulunan kişiler için bu işlem oldukça kurtarıcı olur. Operasyon sonrasında yüzdeki yorgun ifadenin yerini daha canlı ve dinamik bir görüntü alır. Yaklaşık 30 dakika süren operasyon, farklı işlemler de eklenirse 40-50 dakika sürebilir. İşlem sırasında tercih edilen dikişler kendiliğinden eriyen cinstedir. Bu da operasyon sonrası dikiş aldırma gerekliliğini önler. Ancak bazı durumlarda alınması gereken dikişler de tercih edilebilir. Doktorunuz 5-7 gün sonra sizi dikişlerinizi almak için çağıracaktır. Badem göz estetiği sırasında hasta isterse kaş kaldırma ve göz kapağı düzeltme işlemi de yapılır. Hastanede kalmayı gerektirmeyen badem göz estetiği sonrasında hasta aynı gün evine dönebilir. Kişi işlem sonrasında değişmiş yeni yüz ifadesi ile hayatına devam edecektir.

 

Badem Göz Estetiği Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 

 Hasta operasyondan sonra tedbir amaçlı olarak birkaç saat hastanede kalır. İşlem sırasında dikiş uygulandığı için kaşınma, hafif sızlama gibi durumlar normaldir. Genelde işlemden sonra göze çarpan ve rahatsızlık verici bir iz kalmayacaktır. Operasyonun üzerinden 2 gün geçtikten sonra hasta yüzünü yıkayabilir. Göz makyajı ise işlem yapılan bölge tamamen iyileşene kadar tavsiye edilmez. Göz çevresine sert dokunuşlar yapmak kesinlikle yanlıştır. İyileşme süreci boyunca hasta başını yüksekte tutmalı ve gerekirse uyurken çift yastık kullanmalıdır. Bu nedenle baskı uygulanmamalı ve bir süre dikkat edilmelidir.

 

 Ameliyattan yaklaşık 10 gün sonra hasta tamamen iyileşir ve eski konforuna yeniden kavuşur. Zamanla gözler üzerindeki ödem atılacak ve şişlik ortadan kalkacaktır. Çekik ve canlı gözlere kavuşan kişi psikolojik olarak da rahatlar. Çünkü göz kapaklarında düşüklük olması, iki gözün simetri olarak birbirine uyumsuz olması veya istenilen göz şekline sahip olunmaması gibi sebepler kişide özgüven eksikliği yaratmaktadır. Operasyon sonrası kişi artık kaybettiği özgüvenine yeniden kavuşmuş olur. Badem göz estetiği zamanla etkisini yitiren bir operasyon olmasa ve uzun süre kalıcılığını korusa da yıllar geçtikçe göz kapaklarında yaşlanmanın etkisiyle yeniden sarkmalar oluşabilir. Kişi dilerse ilerleyen yıllarda yeniden badem göz estetiği yaptırabilir.

Bu konular da ilginizi çekebilir:

Ameliyatsız Göz Kapağı Kaldırma

Saç Ekiminde Artas Robot Tekniği

Liposuction İle İlgili Tüm Bilmeniz Gerekenler

Bacak Estetiği Yaptırmak İsteyenlerin Merak Ettiği Tüm Detaylar

 

 

 

2 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

  1. vay be bunun bile estetiği yapılıyor artık :)

    YanıtlaSil
  2. Bende de düşük göz kapağı vardı. Badem göz değil ama kapak ameliyatı oldum. Merak edenler için tüm detaylar var. Kaleminize sağlık. Sevgiler…

    YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads