Salmonella Zehirlenmesi Hakkında Tüm Bilmeniz Gerekenler 

Salmonella zehirlenmesi

Salmonella zehirlenmesi (salmonelloz) bir salmonella enfeksiyonudur. Bu bakteriler, tifo ateşi, paratifo ateşi ve bağırsak iltihabı (enterit) dahil olmak üzere çeşitli hastalıklara neden olur. Tifo hastalığı her zaman antibiyotiklerle tedavi edilir, enterit genellikle sadece ciddi vakalarda antibiyotiğe gerek duyar. 

Salmonella zehirlenmesi semptomları: 

Karın krampları ile birlikte kusma ve ishal, bazen ateş ve baş ağrısı

Nedenleri ve risk faktörleri: 

Salmonella türlerine ait çeşitli bakteriler

Hastalığın prognozu ve seyri: 

Salmonella zehirlenmesi genellikle sorunsuz iyileşir; Dehidrasyon durumunda hastanın durumu tehlikeli hale gelir.

Teşhis: Kan ve dışkı örneklerinde Salmonella tespiti

Tedavi: Salmonella enteriti genellikle tıbbi gözetim altında tutulur, ağır vakalarda antibiyotik verilir, tifüs hemen antibiyotiklerle tedavi edilir.

Önleme: Dikkatli yiyecek ve el hijyeni - özellikle yurtdışına seyahat ederken. Tifoya karşı aşı olmanızı gerektiren durumları araştırın.Salmonella zehirlenmesi nedir?

Salmonella zehirlenmesi (salmonelloz) genellikle belirli bakterilerle oluşan bir enfeksiyondur: Salmonella. Salmonella tipine ve etkilenen kişinin durumuna bağlı olarak farklı bir şekilde seyreder.

Salmonella zehirlenmesi bazı kişilerde bağırsak iltihabı şeklinde kendini gösterirken bazı durumlarda sistemik yani tüm vücutta kendini gösterir. Bazı durumlarda doktorlar bir tifo hastalığı teşhisi koyabilir.

Salmonella ve Campylobacter

Yaz, gıdaların mikrop taşıması için en yüksek olasılıklı mevsimdir. Salmonella veya kampilobakter gibi bakteriler, sıcağı ve yüksek nemi sever ve hızla  et, yumurta ve diğer yiyecekler üzerinde dolaşır. Bazen bir ısırık yeterlidir ve mide krampları, ishal ve kusma başlar. Basit önlemlerle gıda zehirlenmesini önleyebilirsiniz.

Bakteri

En yaygın hastalıklardan biri

Her yıl yaklaşık milyonlarca kişi gıda zehirlenmesine yakalanıyor. Özellikle çocuklar bu durumdan daha çok etkileniyor. Mikroplar genellikle hayvansal gıdalardan bulaşır:  yeterince pişirilmemiş et ve balıklar, çiğ yumurtalı yemekler veya sütlü dondurma. Ancak paketlenmiş filizler ve hazır salatalar bile mikrop yuvası olabilir.

Yaz aylarında portatif buzluklar

Sürekli bir soğutma özellikle sıcak havalarda önemlidir. Bu nedenle, soğutulması gereken dondurulmuş gıdaları her zaman soğuk kutularda veya torbalarda - süpermarketten eve giderken ve daha sonra pikniğe giderken taşıyın. Süt, yumurta, et, sosis, balık ve deniz ürünleri buzdolabında dört ila altı derece arasında bulunur. Bu aynı zamanda salatalar, tatlılar veya mayonez için de geçerlidir.Tavada et

Yüksek ısı bakterileri öldürür

İster ızgarada ister tavada: etin her zaman iyi piştiğinden emin olun. Uzmanlar, en az iki dakika boyunca en az 70 derecelik bir çekirdek sıcaklığı önermektedir. Ne kadar lezzetli olursa olsun, sıcak havalarda Su-Shi veya  çiğ etlerden veya çiğ balıktan kaçınmak daha iyidir.

Tatlıya dikkat!

Yumurtalar da sıklıkla salmonella ile kontamine olur. Tiramisu veya zabaglione gibi çiğ yumurtalı tatlılar hazırlarken yumurtalar özellikle taze olmalıdır. Bitmiş tatlıyı, tüketilmeden hemen öncesine kadar maksimum altı derecede buzdolabında saklayın. Aynı şey yemek yerken de geçerlidir: tadını çıkarın ama oyalanmayın! Tatlı çok uzun süre sıcakta kaldıysa bazen bir kaşık dolusu sizi hasta etmeye yeter.

Ilık tutmak - iyi bir fikir değil

Önceden pişirilmiş yiyecekleri gereksiz yere uzun süre sıcak tutmamaya çalışın. Aksi takdirde bakterilerin uygun sıcaklıklarda çoğalmak için zamanları olur. Ya yiyecekleri 65 derecenin üzerinde sıcak tutarsınız ya da birkaç saat içinde yedi dereceye kadar soğutursunuz.

Kümes hayvanları

Donmuş etlerin çözülmesi

Ayrıca kümes hayvanları ve etin buzunu çözerken özellikle dikkatli olmalısınız. Salmonella buz çözme suyunda yuvalanabilir. Sıvıyı ayrı olarak toplamak ve kanalizasyona atmak en iyisidir. Sonrasında lavaboyu, tabağı ve ellerinizi de sıcak su ile güzelce durulamalısınız.

Etten salataya

Yemek pişirmek bazen telaşlı olabilir. Bakteriler daha sonra kontamine gıdalardan başkalarına hızla aktarılır.  Kesme tahtası, bıçak gibi mutfak gereçlerini ve ellerinizi zaman zaman sıcak suyla yıkamayı ihmal etmeyin. Ayrıca mutfak süngeri ve havlusunu da düzenli olarak değiştirmelisiniz.

Sebze yıkamak

Sebzeler ve salatalar sağlıklıdır ve soframızdan eksik olmamalıdır. Ancak genel olarak sebzeler, meyveler ve otlar tüketilmeden önce iyice yıkanmalıdır. Çünkü topraktaki sıvı gübre ile kontamine olabilirler. Havuç, alabaş gibi toprakta yetişen çiğ olarak yenen sebzelerin kabukları dahi mümkünse soyulmalıdır. Tehlike oranı

Son derece tatsız olsa bile, sağlıklı bir yetişkin genellikle gıda zehirlenmesiyle iyi başa çıkar. Bol sıvı ve biraz dinlenme ile mesele çabucak biter. Çocuklar, hamileler, yaşlılar ve hastalar için durum farklıdır. Bu durumda, enfeksiyonlar genellikle şiddetlidir, hatta bazen yaşamı tehdit eder. Bu nedenle, risk altındaki kişiler yalnızca hayvansal kaynaklı yiyecekleri ve tamamen pişirilmiş filizleri yemelidir.

Salmonella nedir?

Salmonella, insan hücrelerini istila eden hareketli, çubuk şeklindeki bakterilerdir. İki türü vardır: Salmonella enterica ve Salmonella bongori. İlk tür, Salmonella enterica, altı alt türe ve bazıları farklı hastalıklara neden olan 2.000'den fazla sözde serovara bölünmüştür. Bu serovarlardan bazılarının aşağıdaki gibi uygun adları vardır:


Salmonella typhi: tifüs patojeni

  • Salmonella parathyphi (A, B, C): paratifo patojeni
  • Salmonella enteritidis (ve Salmonella typhimurium): enteritis patojenleri

Tifo ve paratifoidin etken maddeleri sadece insanlarda hastalığa neden olur. Bağırsaktan kana geçerler, kan dolaşımı yoluyla tüm vücuda yayılırlar ve ciddi vakalarda tehlikeli kan zehirlenmesine (sepsis) neden olurlar.

Enterit patojenleri hem insanlarda hem de hayvanlarda bulunur ve genellikle bağırsağı terk etmez. İshale neden olurlar.

Salmonella mikropları, dondurucuda bile birkaç ay yaşayabilir ve çevrelerine çok iyi uyum sağlayabilir. Bu özellikle salmonella enteriti için önemlidir: Salmonella enteritidis genellikle kümes hayvanlarında bulunur. Buzu çözülmüş kümes hayvanları ve çözülen buzlu su bazen çok sayıda salmonella içerir ve bu durumda kolaylıkla salmonella zehirlenmesine yol açar.

Salmonella zehirlenmesi: yoğunluk

Antik çağda zaten bilinen Salmonella zehirlenmesi 19. ve 20. yüzyıllarda önem kazanmıştır. Bu tür enfeksiyonlar, su temini, sanitasyon ve hijyen iyileştirilerek ve antibiyotiklerin kullanımıyla önlendi.


Salmonella enteriti, Campylobacter enfeksiyonundan sonra Avrupa'da en yaygın bildirimi zorunlu gıda kaynaklı bağırsak hastalığıdır. Salmonella zehirlenmesinin bu formu esas olarak küçük çocuklarda ve yaz aylarında görülür.

Türkiye' de bildirimi zorunlu hastalıklar hakkında bu sayfadan bilgi edinebilirsiniz. 

https://khgmsaglikhizmetleridb.saglik.gov.tr/Eklenti/22004/0/hastanelerde-bildirimi-zorunlu-bulasici-hastaliklarin-bildirim-mekanizmasipdf.pdf

Dünya çapında tahminen 11 ila 21 milyon insan her yıl tifo hastalığına yakalanıyor. Etkilenenlerin 128.000 ila 161.000'i bundan ölüyor. Dünyada hastalık riskinin en yüksek olduğu ülkeler Hindistan ve Pakistan'dır . Avrupa'da meydana gelen vakaların çoğu (alt)tropik bölgelere seyahat ettikten sonra ortaya çıkar. 

Salmonelloz bildirilmeli mi?

Salmonella bulaşıcı olduğundan, herhangi bir salmonella enteriti, tifo veya paratifo şüphesi sağlık departmanına bildirilmelidir . Salmonella zehirlenmesinin neden olduğu hastalık ve ölüm de bildirilebilir. Yukarıda verdiğim linkten bildirilmesi gerekli hastalıklar konusunda bilgi alabilirsiniz.


Bazı durumlarda, okullarda, anaokullarında ve benzeri topluluk tesislerinde veya gıda işleme şirketlerinde çalışan herkes, salmonella zehirlenmesinden şüphelenirse artık çalışmayabilir. Sağlık departmanı hasta insanları izler ve ancak üç dışkı örneğinde daha fazla salmonella tespit edilemediğinde tekrar çalışmalarına izin verir.


Salmonella zehirlenmesinin belirtileri nelerdir?

Patojenin yutulmasından sonra, salmonella zehirlenmesinin ilk belirtilerinin ortaya çıkması sadece saatler ila günler (enterit) veya haftalar (tifo) alır. Bu Salmonella kuluçka süresinin kesin süresi, yutulan bakterinin türüne ve miktarına bağlıdır.

Semptomların şiddeti çok değişkendir. Bazı enfekte insanlar, özellikle güçlü bir bağışıklık sistemi olan kişiler, bazen hiçbir salmonella belirtisi göstermezler. Doktorlar daha sonra "sessiz bir salmonella enfeksiyonu"ndan bahseder.

Enterit

Patojen Salmonella enteritidis ince bağırsağa yerleşmeyi tercih eder ve toksinler salgılar. Salmonella zehirlenmesinden beş ila 72 saat sonra, şiddetli karın krampları, ateş ve baş ağrısı ile birlikte akut kusma ve ishal gibi salmonella zehirlenmesinin ilk semptomlarını tetiklerler. Kusma ile birlikte görülen ishalin tehlikeli bir sonucu dehidrasyondur (su kaybı), çünkü çok fazla sıvı ve elektrolit kaybolur.

Salmonella semptomları genellikle birkaç gün sonra düzelir. Bazen bakteriler kanda da saptanabilir (bakteriyemi) ve özellikle bağışıklık sistemi zayıflamış yüksek riskli hastalarda organlara yerleşebilir.


Tifo ve paratifo  

Enteritin aksine, tifo, gerçek salmonella enfeksiyonundan 3 ila 60 gün sonra sinsi bir şekilde başlar. Tipik bir ateş seyri, gri kaplı bir dil, şişmiş bir dalak ve deri döküntüsü tifüsün karakteristiğidir. Ayrıca ilk kabızlıktan bezelye benzeri ishale geçiş de vardır - bu tip Salmonella enfeksiyonu için de tipiktir.


Paratifoid belirtileri genellikle daha zayıftır: enfeksiyondan yaklaşık bir ila on gün sonra, genellikle sulu ishal, kusma, mide bulantısı ve ateş ile birlikte mide-bağırsak enfeksiyonu olarak ortaya çıkarlar. Dört ila on gün sonra, salmonella semptomları genellikle tifodan daha hızlı bir şekilde azalır.


Enfeksiyonun yayılması

Salmonella zehirlenmesi bazen tüm vücuda yayılır ve özellikle tifo ve paratifoda ciddi iltihaplanmalara neden olur. Bakteriler bağırsaktan kana geçtikten sonra diğer organlara yerleşir ve ciddi enfeksiyonlara neden olur. Safra kesesi ve dalak özellikle sıklıkla etkilenir.

Salmonella zehirlenmesinden kısa bir süre sonra tekrarlama (nüks) genellikle antibiyotik tedavisinin yeterli olmamasından, örneğin çok erken bitirilmesinden kaynaklanır.Salmonella zehirlenmesi bulaşıcı mıdır?

Esas olarak kontamine yiyecekleri yiyerek veya hasta insanlarla temasa geçerek salmonella ile enfekte olursunuz. Patojenler, örneğin bir yayma enfeksiyonu yoluyla insandan insana bulaşır. Bu genellikle yetersiz el hijyeninden kaynaklanır: Tuvalete gittikten sonra ellerinizi yıkamazsanız, başkalarının elleriyle dokunduğu yüzeylere elleriniz aracılığıyla en küçük dışkı kalıntısı izlerini bulaştırabilirsiniz. Buradan kolayca yeni konağın ağzına ve vücuduna girerler.

Salmonella enfeksiyonu, üç negatif dışkı örneğinin saptanmasına kadar devam eder.


Salmonella enterit enfeksiyonu

Salmonella enteritidis özellikle çiğ yumurtalarda ve yetersiz ısıtılmış etlerde, özellikle kümes hayvanları, midye veya domuz kıymasında bulunur. Çapraz bulaşma da mümkündür, yani patojenlerin bu tür kontamine gıdalardan sebzeler gibi diğer ürünlere bulaşması. Bu nedenle, potansiyel olarak kontamine olmuş yiyecekler ayrı olarak işlenmeli ve saklanmalıdır.

Salmonella zehirlenmesi hayvanlar yoluyla, örneğin sürüngenler gibi evcil hayvanlar yoluyla nadiren meydana gelir. Sözde uzun süreli salgılayıcılar, yani bakteriyi uzun bir süre boyunca semptomsuz olarak salgılayan kişiler nadirdir. Salmonella enteritidis genellikle bağırsağı terk etmez ve bu nedenle nadiren diğer organların iltihaplanmasına yol açar.


Tifo ve paratifo enfeksiyonu

Genellikle tifo ve paratifo patojenleri, idrar veya dışkı gibi bulaşıcı dışkı ile kontamine olmuş su ve yiyecekleri yutarak enfekte olursunuz. Enfeksiyon genellikle hasta insanlarla veya tanınmayan kalıcı salmonella bulaştırıcılarla el teması yoluyla oluşur.


Tifo Salmonella, ağız yoluyla alım yoluyla ince bağırsağa girer. Orada bağırsak hücrelerine nüfuz ederler ve - kana geçtikten sonra - içlerinde yüzen çöpçü hücrelere (makrofajlar) girerler.


İnce bağırsağın duvarında Peyer yamaları adı verilen beyaz kan hücrelerinin birikimleri vardır. Özellikle bu bölgede iltihaplanma meydana gelir ve bazen hücre ölümüne (nekrotik iltihaplanma) neden olur. Bu ishali açıklar.Risk grupları

Bebekler, küçük çocuklar, yaşlılar veya bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler gibi risk gruplarında, salmonella zehirlenmesi daha şiddetli seyreder. Örneğin, orak hücreli anemi, sistemik lupus eritematozus, HIV enfeksiyonu veya diğer bağışıklık bozuklukları olan kişiler risk altındadır. Bu hastalarda mide asidi veya bağışıklık sistemi bakterileri etkili bir şekilde öldürecek kadar güçlü değildir. Salmonella ayrıca mide asidini inhibe edici ilaçlar alan insanları da sıklıkla etkiler.


Salmonella Zehirlenmesi Nedir?

Uygun şekilde tedavi edilirse, salmonella zehirlenmesi genellikle sonuçsuz iyileşir. Her bir vakadaki prognoz, hastanın yaşı ve yapısı gibi birçok faktöre bağlıdır. Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde, özellikle küçük çocuklar ve yaşlılarda ciddi komplikasyonlar daha sık görülür.


Salmonella zehirlenmesinin komplikasyonlarından ölümler Avrupa'da nadirdir. Aşağıdakiler tifo ateşi için geçerlidir: Tedavi edilmezse hastaların yüzde 15 ila 20'si ölür. Ancak tedavi edilirse ölüm oranı yüzde birden azdır.


Salmonelloz komplikasyonları

Kusma ve ishal yoluyla yüksek sıvı kaybı nedeniyle, olası bir sonuç olarak böbrek veya kalp yetmezliği ile dolaşım sisteminin çökmesi riski vardır. Salmonella zehirlenmesinin diğer potansiyel sonuçları arasında bağırsak kanaması, ülserler ve bağırsak delinmesi bulunur. Hastalığın seyri sırasında vücut ısısı aniden düşerse, güçlü bir bağırsak yırtılması şüphesi ortaya çıkar.


Salmonella kanda dolaşırsa, salmonella zehirlenmesi riski artar: iltihaplanma akciğerleri, safra kesesini (kolesistit), karaciğeri (hepatit), kemikleri (osteomiyelit), beyni (menenjit), kalbi (endokardit) ve diğer organları genişlemekle tehdit eder. Ağır vakalarda kan zehirlenmesi (sepsis) meydana gelir. Bir başka olası komplikasyon, bir eklem hastalığı olan reaktif artrit olarak bilinen şeydir.


Salmonella zehirlenmesi nasıl teşhis edilir?

Salmonella zehirlenmesi uzmanları gastroenterologlardır. Hafif salmonella zehirlenmesinden şüpheleniyorsanız, ilk temas noktanız aile doktorunuzdur. Ağır vakalarda hastaneye gitmeniz önerilir.


Her şeyden önce, doktor tıbbi öykü (anamnez) almak için aşağıdaki soruları soracaktır:


  • Ateşin var mı
  • Bağırsak hareketleriniz nasıl?
  • Son zamanlarda seyahat ettin mi?
  • Salmonella hastalığından muzdarip veya muzdarip insanlarla temasınız oldu mu?
  • Herhangi bir ilaç alıyor musun?

Fiziksel inceleme

Bunu fizik muayene takip eder. Doktor karnı özellikle yakından inceleyecektir. Ayrıca Salmonella zehirlenmesi durumunda dehidratasyon (ekzikoz, dehidratasyon) belirtilerini tanımak ve şiddetini değerlendirmek çok önemlidir. Bu dehidrasyon, kusma ve ishalin bir sonucu olarak yüksek sıvı ve tuz kaybından kaynaklanır.


Salmonella tespiti

Salmonella zehirlenmesini doğrulamak için hastadan alınan dışkı ve kan örnekleri genellikle laboratuvarda incelenir. Salmonella ayrıca kusmuk, rektal sürüntüler ve kontamine yiyeceklerde bulunur. Ayrıca kemik iliğinde, ince bağırsak salgısında ve idrarda tifo Salmonella saptanabilir.

Dışkı genellikle hastalığın ikinci ila üçüncü haftasında Salmonella için pozitiftir, hatta bazı durumlarda sürekli olarak negatif kalır. Tespit için, Salmonella ya laboratuarda yetiştirilir ya da hızlı bir test  yapılır.

Salmonella'nın kesin tespiti için çeşitli yöntemler vardır: lizotip, biyokimyasal ve genetik yöntemler. Bu testler laboratuvarlarda yapılmaktadır. Bu, salmonella zehirlenmesinin yolunun geriye doğru izlenmesini sağlar. Salmonella zehirlenmesi salgını durumunda, laboratuvar teknisyenleri etkilenenlerin sonuçlarını ve potansiyel tetikleyicileri karşılaştırır.

Birçok salmonella zehirlenmesi vakasında, neden olan salmonella'nın belirli antibiyotiklere dirençli olup olmadığını belirlemek için testler de yapılır.

Kan testi

Tifüs şüphesi varsa, önce kan incelenir. Salmonella enteritinde dışkı daha önemlidir. Salmonella'ya karşı antikorlar kanda tespit edilebilir (Widal testi). Bununla birlikte, salmonella zehirlenmesi durumunda antikorların tespiti genellikle başarısız olur. Tifo ve paratifo Salmonella bazen kanda da saptanabilir (bakteriyemi); Salmonella enteritinde bu nadiren görülür.

Kan örneği ayrıca inflamatuar parametrelerde bir artışı tespit etmek için kullanılır. Ateşiniz varsa kan kültürü yapmanız önerilir: Salmonella zehirlenmesi durumunda beyaz kan hücrelerinin sayısı azalır (lökopeni) ve bunların alt gruplarından biri olan eozinofilik hücreler tamamen kaybolur (aneozinofili). Ek olarak, birçok beyaz kan hücresi olgunlaşmamıştır (sola kayma). Paratifo ateşinde beyaz kan hücrelerinin sayısı artar.

Görüntüleme

Bazı durumlarda, karın bilgisayarlı tomografisi (BT), özellikle ince bağırsaktan kalın bağırsağa geçişte kalınlaşmış bir bağırsak duvarı gösterir. Bu bölümün önünde bağırsak bazen genişler. Bununla birlikte, bu belirtiler Salmonella zehirlenmesine özgü değildir - Clostridial bakterilerin neden olduğu psödomembranöz kolit olarak bilinenlere benzerler.

Ayırıcı tanı

Salmonella zehirlenmesinin bazı belirtileri başka hastalıklarla da ortaya çıkar. Örneğin, doktor semptomlara başka bir tür gıda zehirlenmesinin (özellikle stafilokokların neden olduğu) neden olup olmadığını kontrol edecektir. Tifo benzeri semptomlar sıtmada, kalp zarının iltihaplanmasında (endokardit), tüberkülozda ve diğer bağırsak enfeksiyonlarında ve ülseratif kolit gibi iltihaplarda görülür.


Salmonella zehirlenmesi nasıl tedavi edilir?

Salmonella zehirlenmesinin tedavisi, patojenin tipine ve hastalığın şekline ve ciddiyetine bağlıdır. Tifo hastalığı genellikle antibiyotiklerle hemen tedavi edilirken, salmonella enteriti için bu her zaman gerekli değildir. Tüm salmonella zehirlenmesi durumlarında özel hijyen kurallarına uyulmalıdır.


Salmonella enterit tedavisi

Salmonella zehirlenmesinin bu formuyla ilişkili ani kusma ve ishal, su ve elektrolit dengesinin dikkatle izlenmesini gerektirir. Büyük su ve tuz kaybını telafi etmek için birçok hasta elektrolit ve glikoz solüsyonları içer ve diyetlerini buna göre ayarlar. Bebeklerde ve küçük çocuklarda, bir damara glikoz ve elektrolitler enjekte edilir.

Antibiyotikler, ciddi enterit vakalarında veya etkilenenler, örneğin küçük çocuklar, yaşlılar, bağışıklık yetmezliği ve kalp kusurları olan hastalar gibi zayıflamış bir bağışıklık sistemine sahip olduğunda kullanılır. Salmonella zehirlenmesinde antibiyotik dirençlerinin sayısı arttığından, önceden mevcut dirençlerin test edilmesi önerilir.


Tifüs

Bu salmonella zehirlenmesi ile antibiyotiklerle savaşılır. Özellikle Asya'da, tifüsü tedavi etmek için kullanılan yaygın antibiyotiklere karşı direnç daha yaygın hale geliyor. Bu nedenle, tifodan şüpheleniliyorsa, antibiyotik direnci için de bir test yapılması tavsiye edilir.


Ayrıca, sıkı hijyen kurallarına uyulmalıdır. Hastaneden taburcu olduktan sonra hastalar, art arda üç dışkı örneğinde artık herhangi bir salmonella göstermeyene kadar sağlık departmanı tarafından izlenmeye devam edilir.

Salmonella uzun süreli salgılayıcı

Salmonella zehirlenmesinden sonra salmonella salgılamaya devam eden herkesin özel tedaviye ihtiyacı vardır. Etkilenenler, bir veya iki hafta boyunca siprofloksasin veya seftriakson (gentamisin ile) ile antibiyotik salmonella tedavisine devam eder.


Sözde ince bağırsak atıcıları durumunda, genellikle laktuloz ek olarak kullanılır.

Salmonella safra kesesine yerleşmişse, çok nadir durumlarda cerrahi olarak çıkarılır.


Salmonella zehirlenmesi nasıl önlenebilir?

Salmonella zehirlenmesinden korunmak için en önemli önlem yeterli içme suyu ve gıda hijyenidir. Et gibi salmonella içerebilecek gıdalar en iyi şekilde diğer gıdalardan ayrı ve on derecenin altında saklanmalıdır. İdeal olarak, patojenlerin çiğ gıdaya geçmemesi için ayrıca hazırlanırlar. Buz çözme suyu ayrıca diğer gıdalarla temas etmemelidir.

Kümes hayvanları, balık ve diğer etler en iyi şekilde iyi pişirilerek yenir. Isı salmonellayı öldürür. Kıymayı bir günden fazla saklamayın ve çiğ yumurta içeren yiyecekleri mümkün olan en kısa sürede yiyin. Özellikle riskli bölgelerde kural geçerlidir: "Pişirin, soyun, kaynatın veya unutun!" – Sadece pişmiş veya soyulmuş yiyecekleri yiyin.

Eller düzenli olarak yıkanmalı ve dezenfekte edilmelidir.

Uzun süreli Salmonella salgılayanlar ve akut hasta kişiler özel hijyen önlemlerine uymakla yükümlüdür ve gıda ile temas halinde çalışmasına izin verilmez. Sosyal tesislerde çalışmak için özel önlemler de geçerlidir.

Aşılar

Riskli bölgelere seyahat ederken, salgın hastalıklar ve doğal afetler durumunda  tifo patojenine karşı aşı yaptırmak mümkündür. Daha önceki bir hastalığa benzer şekilde, tifo aşısı belirli bir bağışıklık sağlar - ancak enfeksiyona karşı yüzde 100 koruma sağlamaz. Tifo Salmonella zehirlenmesine karşı aşı, ağızdan aşı veya şırınga ile yapılır. 

Kaynaklar: 

1 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

Daha yeni Daha eski

Ads

Ads