Kombucha Çayı İçmenin 4 Önemli Sağlık Faydası




 

Her gün bir fincan Kombucha çayı


Kombucha çayı içmenin 4 önemli sağlık faydası olduğunu biliyor muydunuz? Fermente çay içeceği Kombucha'nın kökleri Doğu Asya'dadır. Fermente içecek o bölgede yüzyıllardır  içiliyor. Kombucha'nın  sağlığı geliştirici özelliklere sahip olduğu iddia ediliyor. İçeceği bu kadar benzersiz yapan şeyin ne olduğunu ve her gün çay içerseniz neler bekleyebileceğinizi yazımda okuyabilirsiniz.

Kombucha nedir ve nasıl yapılır?

Kombucha genellikle yeşil veya siyah çaydan hazırlanır. Fermantasyon sürecini etkinleştirmek için buna şeker ve özel çay mantarı kültürleri eklenir. Bu fermantasyon, az miktarda alkol, glukuronik asit, glukonik asit ve asetik asit, laktik asit ve enzimler gibi fermantasyon ürünleri üretir. Kombucha üretimi her zaman sıkı hijyenik koşullar altında gerçekleşir. Fermantasyon için özel olarak eklenen çay mantarının yanı sıra başka hiçbir bakteri ve mantarın fermantasyonu olumsuz etkilememesi gerekir.


Kombucha bira üreticilerinin fermantasyon için kullandıkları çay mantarı, farklı mayalar ve asetik asit bakterilerinden oluşan simbiyotik bir organizmadır. Kombucha uzmanları, simbiyotik çay mantarına sevgiyle "bakteri ve mayanın simbiyotik kültürü" anlamına gelen "SCOBY" adını vermişler. Çay fermente olurken içecekte karbonik asit ve gazlar oluşur ve bu da fermantasyon başladığında kabın dibindeki SCOBY'yi yükseltir. Bir süre sonra çay mantarı bir tür tıkaç gibi yüzeye çıkacaktır.


Eklenen şekere, kullanılan çayın türüne ve çay mantarının bileşimine bağlı olarak, Kombucha fermentesi, genellikle tatlı ve ekşi bir tat geliştirir. Fermente çay, içerdiği karbondioksit nedeniyle hafifçe karıncalanır ve her zaman soğuk içilir. Birçok süpermarket zinciri artık kombucha da satıyor. Ancak hazır alırken fermente işlemi sırasında alkol kullanıldığını aklınızda bulundurun. Her ne kadar saf içilen alkol gibi bir etkisi olmasa da, dini yönden alkol tüketmeyen kişiler tercih etmeyebilir.

kombucha-cayi-icmenin-4-onemli-saglik-faydasi


Kombucha'yı bu kadar sağlıklı yapan şey: Çayın 4 önemli etkisi

Kombucha fermente bir besindir. Lahana turşusu veya kimchi'ye benzer şekilde, fermantasyon, sağlığı geliştirici özelliklere sahip özel bileşenler üretir. Düzenli olarak kombucha içerseniz, aşağıdaki etkileri bekleyebilirsiniz.


1. Sindiriminiz uyarılır

Kombucha çayının içindeki mikroorganizmalar bağırsak floranızın çeşitliliğini arttırır. İstenmeyen bakterilerin bağırsaklara yerleşmesi engellenirken, çaydaki laktik asit bakterileri bağırsaklarınızın asit dengesini düzenler. Kombucha çayı, bağırsaklar üzerindeki probiyotik etkisinden dolayı sağlıklı sindirimi destekler ve hazımsızlığın hafifletilmesine yardımcı olabilir. Beslenme uzmanları, her gün fermente gıdaların tüketilmesini önermektedir. Uyarılmış ve dengeli bir bağırsak florası da kolon kanseri riskini azaltır.


2. Bağışıklık sisteminiz güçlenir

Önemli vitaminlere ek olarak, kombu çayı çok miktarda eser element çinko ve manganez içerir. Çinko, vücudunuzdaki bir dizi biyokimyasal süreçte yer alır ve hücre bölünmesi ve yenilenmesinde, yara iyileşmesinde ve bağışıklık sisteminde önemli bir rol oynar. Yüksek B1, B6, B12 vitamini ve C vitamini seviyeleri, kombucha'yı kan hücrelerinin normal oluşumunu destekleyen veya sinir sağlığını destekleyen gerçek bir sağlık güçlendiricisi yapar.


3. Tansiyonunuz stabilize olur

Kombucha, polifenoller ve glukuronik asit gibi biyoaktif maddeler içerir. Bu maddeler birşeşince kan akışını desteklemeye yardımcı olur ve kolesterol metabolizması üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Fermente içeceğin antioksidan etkileri, arterleri zararlı LDL kolesterol birikiminden de korur. Sonuç olarak, fermantasyon içeceğinin yüksek tansiyonu hafifletebildiği söylenir. Ayrıca kardiyovasküler hastalık riskini de azaltabilir.


4. Sağlıklı bir cildiniz olur

Doğal olarak üretilen kombu çayı, C vitamini ve B vitamini açısından zengindir. Vitaminler normal hücre işlevselliğini sağlar ve cilt hücrelerinin yenilenmesi üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir. Kombu çayı gibi fermente gıdalardan alınan besinler ve vitaminler, sağlıklı görünen bir cilt ve güçlü saçlar için harikadır. Kozmetik endüstrisinde kombucha, antibakteriyel özellikleri ve lekelerin giderilmesinde faydalı etkileri nedeniyle vücut losyonlarında, serumlarda ve yüz toniklerinde bile bileşen olarak kullanılmaktadır. 

Bu konular da ilginizi çekebilir:

Mate Nedir, Faydaları Nelerdir?

Zayıflama Çayları Böbreklere Zarar Verir Mi?

Sinamekiye Dikkat!

2 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

  1. Buralarda var mı acaba? Ya da kendimiz yapmayı denesek diye düşündüm yazını okurken. Araştırmalı...

    YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads