Mate Nedir? Faydaları Nelerdir? Mate Çayı TarifiMate Nedir? Faydaları Nelerdir?

Paraguay Çayı olarak da bilinen Mate acaba nedir? Bugün bu konuda detaylıca yazmak istedim. Yazımın sonunda da beğeneceğinizi umduğum bir tarif olacak :)


Mate gerçekte nedir?


Mate, Mate ağacından veya Mate çalısından elde edilen bir çaydır. Mate ağacı kutsal agaçlar arasında kabul edilir ve aslen Güney Amerika’ya özgüdür. Bugün bile, en büyük yetişme alanları hala Paraguay, Arjantin ve Brezilya'da. Şu anda, dünya üretimi yaklaşık 300.000 tondur; bunun yaklaşık 250.000 tonu Arjantin'den gelmektedir (2010 itibariyle). Portekizliler ve İspanyolların sömürgeleştirmesinden önce bile, Güney Amerika yerlileri mate çayını  içmişlerdir. Bununla birlikte, "Mate"  terimi, başlangıçta çayın bir samanla içildiği kabı ifade eder. Bu genellikle oyulmuş ve kurutulmuş su kabaklarından veya sığır sürülerinden bir inek boynuzu bölümünden yapılmıştır. Çayın kendisi aslında "yerba" (= bitki) olarak adlandırılır.

Geleneksel mate çayı  bir saman kamışı (bombilla) aracılığıyla  içilir. Tepesinde küçük bir elek vardır, bu yüzden çay parçaları içerken ağzınıza gelmez.
Çay topladığınızda, işlemenin iki yolu vardır. Bir kez kavrulmuş ve bir kez yeşil olarak. Kavrulmuş yerba çayı ("Mate ") için yapraklar, çiçekler, sürgünler ve bazen de dallar, ateş çukurları üzerinden tel makaralara çevrilir. İşlemde, bitkideki enzimler yok edilir ve fermantasyon durdurulur. Bu, çayın karakteristik tadını verir. "Kavrulmuş" yapraklar daha sonra kurutulur ve kıyılır ve sonra satılır. Yeşil mate (taragin) kıyılır, fermente edilir ve daha sonra 60 - 80 ° C'de yaklaşık bir ay saklanır. Daha sonra kurutulur ve ezilir.

Alkolsüz içecekler için ise, mate özü kullalırz. Bu, çayı su buharı üzerinde damıtmak ve daha sonra eterler kullanarak çıkarmak suretiyle elde edilir.

Mate çayını özel yapan şeyler nelerdir?

Mio Mate - Kehribar rengi
Mio Mio Mate - Klasik sarı renk
Yerba çayı canlandırıcı bir etkiye sahiptir. Güney Amerika yerli halkı zaten bunu biliyordu ve bu etkiyi kullandı. Bitmiş çay% 0,35 - 1,7 kafein içeriğine sahiptir. Sadece mate çayı özü ile sağlanan Mio Mate veya Maya Mate gibi alkolsüz içeceklere kafein ilave edilir. Bu gereklidir, çünkü satışa sunulan her şişe veya kutu aynı kafein içeriğine sahip olmalıdır. Bir mate içeceği 100 ml başına ortalama 20 mg kafein içerir Karşılaştırma için, ortalama bir enerji içeceği 100 ml başına yaklaşık 32 mg kafein içerir.


Mate'in tadı nasıldır?

İlk defa bir mate içeceği deneyen birçok kişi ilk önce yadırgayabilir. Pek çok kişi tadı biraz metalik ve biraz toprak gibi tanımlar. Ayrıca çay karakterinden açıkça anlaşılır. Ek olarak, çoğu içecek bile biraz tatlandırılır. Ortalama olarak, bir mate içeceği 100 ml başına yaklaşık 5 gram şeker içerir, kıyaslama için bir kola 100 ml başına ortalama 10-11 gram şeker içerir - iki kat daha fazla. Alkolsüz içecekler de su ve sitrik asitle karıştırılır. Bu, karakteristik canlandırıcı tadı yaratır. Ayrıca, bu içecekler genellikle tekrar canlandırıcı etkiyi destekleyen, ortalamanın üstünde karbonatlaşmaya sahiptir.  Bu içeceklerin tadı güzel geleneksel gazlı içeceklerden daha doğal ve daha hafiftir ve enerji içeceği kadar kafein içermez. Bu nedenle, Rio Mate veya Multi Mate gibi serinletici çaylar kafeine duyarlı insanlar için de ilginçtir. Bence de en hafif, katkısız hali çay olarak tüketmek.

Mate çayı sağlıklı mı?

Saf çayın insan vücudunda bazı faydalı özelliklere sahip olduğu söylenir. Sindirim ve idrar çıkışını destekler ve kafein sayesinde kasları ve sinirleri uyarır. Almanya'da, mate çayı bir ilaç olarak onaylandı. Ayrıca cildin tahriş olması durumunda cilde dış uygulama için, çay kısmen kullanılır.

Bununla birlikte, bilimsel çalışmalar ayrıca yerba çayının kanser riski de yaratabileceğini göstermiştir. Bu açık bir ateş üzerinde "sigara kurutma işlemi" ile ortaya çıkar. Polisiklik aromatik hidrokarbonlar (PAH'lar), özofagus kanseri, mesane kanseri ve akciğer kanserinden sorumlu olabilecek çay içerisinde kendilerini gösterirler. Bununla birlikte, alkolsüz içeceklerdeki PAH yüzdesi, yerba özütü kullanımı nedeniyle daha düşüktür.

Ancak, Illinois Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma başka sonuçlara varmıştır. Burada yüksek dozda bir mate çayı kolon kanseri hücrelerini öldürebildi. Bu nedenle, çalışma lideri kolorektal kanseri riski olan kişilerin bol miktarda yerba çayı içmelerini tavsiye etti. Görüldüğü üzere araştırmalar henüz oldukça birbiriyle çelişkili. Yine de olabilecek risklerinden de bahsetme gereği duydum.

Mate Çayı Nasıl İçilir?


Taze çay geleneksel olarak, balkabağı ve samanla veya geleneksel şekilde içilirken, Batı Avrupa’da siyah çay gibi hazırlayarak içilebilir. Arjantin'de yerba çayının portakal veya tarçınla rafine edilmesi de yaygındır.

Alkolsüz içecekleri istediğiniz şekilde içebilirsiniz. Sıcak veya soğuk, şeker ilave ederek de tüketilebilir.

Partilerde, alkolsüz içecekler kısmen alkolle karıştırılarak içilebiliyor. Örneğin votka ile. Bununla birlikte, kafein ve alkol kombinasyonu her zaman dikkatli kullanılmalıdır.

Mate Çayı Tarifi


Mate Çayı demlemek için, bir çay süzgecine yaklaşık beş çay kaşığı mate çayı dökün ve bir litre kaynar su ekleyin. (Sadece bir bardak için, bir  çay kaşığına ihtiyacınız olacak.) Bitkilerin sıcak suda 3-5 dakika ıslanmasına izin verin ve tekrar üç kez dökün.

İpucu: Dilerseniz ev yapımı mate çayınızı bitkilerle çeşitlendirebilirsiniz. Bunlar, örneğin, çeşitli nane çeşitleri, limon otu veya kurutulmuş meyve parçaları olabilir.

İlginizi çekebilecek diğer yayınlar:

Karabaş Otu Nedir Faydaları Nelerdir?
Şifalı Bitki-Nane
Maydanoz İle Kilo Verilir Mi? Ödem Attırıcı İki Tarif
Mucizevi Moringa Çayı İle Kilo Vermek Mümkün Mü?

20 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. İlgimi çeken bir çay. Bu yazıyla birlikte yine aklıma geldi, deneyeyim ben bunu:) Teşekkürler Derya.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim. MAte çayını ben de tüketiyorum bazen de karıştırarak farklı çaylarla.

   Sil
 2. Daha önce duymamıştım bu çayı. Kanserle ilgili çelişkili açıklamalar düşündürücü geldi bana biraz Deryacığım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Herşetde olduğu gibi abartmamak en iyisi. İnsanlar iyi geliyor diye litrelerce tüketiyor. Her faydalı bitkinin yan etkileri de olabiliyor :)

   Sil
 3. Daha önce "mate çayı kadınlar kulübü" kurulmuştu.Çok yararlı bir çay olduğu kesin.Bende içtikten sonra şöyle küçük bir araştırma yaptım."mate çayını kimler kullanamaz" aradığım cevaplar çok kısıtlıydı.Siz çok açıklayıcı bir yazı yazmışsınız "mate çayı hakkında" teşekkürler editör.
  Ben en çok "mate çayı kaç kilo verdirir" bu konuyu merak ediyorum.Biraz kilo sorunum var da...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. MAte çayı kilo verdiriyor mu kesin olarak bilmiyorum ama içtiğim için ödem attırıcı olduğunu teyit edebilirim :)

   Sil
 4. İnanılmaz enerji veriyormuş spor öncesi.. arkadaşım kullanıyor, ona da bu yazıyı göndereyim. Eline sağlık Deryacığım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Enerji veriyor ve ödem attırıyor bu doğru. Arkadaşına şimdiden afiyet olsun :)

   Sil
 5. Mate çayını kuzenim bizzat diyetinin içinde kullandı ve inanılmaz faydasını gördü :) Bu yazıyla detaylı bilgilendim sayende, mutlaka deneyeceğim canım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Faydalı etki görmesine sevindim. Ödem attırıcı etkisi oldukça fazla.

   Sil
 6. hımmm içtim bunu çok denişik geldi banaaa. hastalık çayı gibiii :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tadı pek yok aslında biraz bal koyabilirsin :)

   Sil
 7. Oldukça zahmetli bir çaya benziyor.Hem üretilmesi hem hazırlaması ile.Acaba bu zahmete değen bir çay mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Faydalı etkileri var. Ben hazır alıyorum onun bile faydalı etkileri oluyor.

   Sil
 8. Oh very informative and cutural post
  xx

  YanıtlaSil
 9. Mate çayını çok duydum ama ben şahsen hiç içmedim canım. Aslında tadını da merak etmiyor değilim😊 Içinde kafein olması iyi bir şey uyarıcı etkisi de olur.Fakat senin de yazdığın gibi farklı ve çelişkili bilimsel çalışmalara da dikkat ederek tüketmek gerekebilir.Detayli bilgilendirmelerin için teşekkür ederiz😍

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tadı pek yok nötral diyebiliriz. Karıştırılabilir başka çayla veya bir kaşık balla içilebilir.

   Sil
 10. Duydum bır ara sanki yemyeşil bir çaydı bu öyle hatırladım :D

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads