Makyaj Malzemeleri Nasıl Temizlenir?Makyaj Nedir? Neden Yapılır?

Makyaj yüze yapılan insanların kendilerini nasıl görmek istediklerine veya kusurlarını kapatmak amaçla kullanılan makyaj malzemeleriyle yapılan bir sanattır. Makyaj kişinin kişiliğini de yansıtabilir (renkli, sade, toprak tonları, ışıltılı, pullu, simli) ve birçoğunu makyajla yapabilirsiniz.

Makyaj Fırçaları/Süngerleri Nasıl Kullanılır?

Makyaj malzemelerini yüzünüze uygulamak için fırça veya sünger kullanabilirsiniz. Fırçalar genel olarak ince olanları göz çevresine far uygulamak için kullanılır. Kalınlar anlık veya kontur dağıtmak için kullanılır ve ucu ince ama eni uzun olan fırçalar ise genel olarak aydınlatıcı kontur sürmek için kullanılır. Süngerler ise yüze uygulanan fondöteni dağıtmak amacı ile kullanılır. Küçük süngerler ise göz çevresine kapatıcıyı dağıtmak amacıyla kullanılır.

Makyaj Malzemeleri Nasıl Temizlenir?

Makyaj malzemeleri genel olarak makyaj fırçaları veya makyaj süngerleri ile yapıldığından bu ürünleri temiz tutmak çok önemlidir çünkü makyaj kalıntılarının bir sonraki ürünle temas edince karışan makyaj kalıntıları istemediğiniz bir renk veya dokuda olabilir ve makyajın bozulması olası bir durumdur.

Buna karşı çıkmak için makyaj malzemelerinin kalıntılarını güzel ve temizce temizlemek çok büyük bir unsurdur makyaj malzemelerini haftada bir mutlaka temizlemek çok önemlidir. Makyaj bittikten sonra temizlenen süngerler ve fırçalar temizlediğinde yıkamak daha temiz olur bunun nedeni ise içine çok fazla ürün temasta olmadığı için makyaj bitince yıkamak daha hijyenik olur.

Makyaj süngerleri 6 aydan fazla kullanılması hijyen açısından pekte iyi değildir ve bu makyaj malzemeleri yıkanıp temizlenmezse bakteri oluşumu da görülebilir. Peki, bu makyaj malzemeleri deki kalıntıları nasıl temiz bir şekilde temizleyebiliriz?

Makyaj malzemelerini (fırça, sünger) temizlemek için bazı ürünler var fakat bu ürünler herkesin olama durumu olmadığından manuel olarak nasıl temizleriz?

 


Makyaj Malzemeleri Neyle Yıkanabilir?

Makyaj süngerleri veya fırçaları güzel ve temiz yıkamak çok önemlidir bunun nedeni ise yüzümüze temas etmemizdir. Yüzümüze kullandığımız fırça veya süngerler temiz olması yüzümüzün sağlığı açısından çok önemli bir rol oynuyor.

Peki, hangi ürünlerle fırça veya süngerleri yıkayabiliriz? Makyaj süngerlerini Solüsyon, yüz yıkama jeli, beyaz kalıp sabun, bebek şampuanı kullanabilirsiniz. Onun için satılan birçok makyaj malzemesi temizleme jelleri bulunmaktadır.

Makyaj Malzemeleri Nasıl Yıkanmalı?

Makyaj süngeri yıkamak için en basit yöntemlerden bir tanesi de bir tane kabın içine yüz yıkma jeli veya solüsyon koyun ve içine bir miktar su koyun sonra köpürtmeye başlayın. Köpürdükten sonra suyun içine makyaj süngerini koyun ve bekletin sünger köpüklü suyun içinde bekledikten sonra alın ve sabunla yıkayın bu makyaj süngeri için etkili bir temizlik olacaktır.

Makyaj fırçalarını temizlemek için ise bir fırça temizleme pedi satılıyor bu ürünü alarak fırçaları daha iyi temizlenebilir. Fırça temizleme pedinin üzerine bir miktar bebek şampuanı veya beyaz sabunla fırçaya dairesel hareketlerle fırça temizleme pedine sürterek temizleyebilirsiniz.

Makyaj çantaları en çok kirlenen malzemelerden bir tanesi fondöten açık kalıp dökülmesi muhtemel toz ürünler açık kalır ve kirlenir kalemler açık kalır kirlenir. Yani kısacası en çok kirlenen eşya olması muhtemeldir ve bunu temizlemek için ise makyaj çantanız pulu veya simli değil ise 30-40 derecede makinada yıkayabilirsiniz. Fakat makyaj çantanız pulu veya simliyse beyaz sabun yardımı ile ovalayarak yıkamanız mümkündür. Aynı zamanda çok büyük bir kirlilik yoksa ise bir ıslak mendil yardımı ile çok rahat bir şekilde temizleyebilirsiniz.

Kirpik kıvırıcı ve cımbızı temizlemek için ise bir pamuğa bir miktar kolonya damlatarak cımbız ve kirpik kıvırıcıyı temizlemeniz mümkün fakat bu cımbız ve kirpik kıvırıcıyı katiyen suda kalmaması gerekli yoksa paslanma gibi sonuçlar oluşabilmektedir.

Rimelleri temizlemek için ise genelde rimelleri temizlemeye çok ihtiyaç duymayız. Fakat rimellerin yere düşmesi gibi bir olası durumda makyaj süngeri temizleme yöntemindeki gibi bir miktar suya bebek şampuanı ekleyin köpürtün ve rimelin uç kısmını bebek şampuanlı suya sokun ve bir miktar bekleyin. Sonra durulayıp temizlenmiş olur rimel için gereken temizliği gösterecektir. Aynı zamanda rimelin sap kısmı suda dururken rimelin alt kısmı kurumaması için bir streç filim ile alt kısmını kapatabilirsiniz rimel kurmaması için.

Likit rujlar için ise yine rimeller gibi yere düşmesi durumunda bebek şampuanı ile temizleyin sonrasında ise suyla güzelce durulayın. Stick rujlar için ise aynı yöntem kullanılmamalı! Fakat stick rujlar için ise havada uçuşan tozlar konar ise bir kürdan ile almanız mümkündür veya bir antibakteriyel bir ıslak mendil ile temizleyebilirsiniz.

Göz kalemleri için ise ekstra bir temizliğe gerek yoktur bir göz kalemi açacağı ile açabilirsiniz.

Göz farı allık veya pudralar için ise dış ambalajlarını bir ıslak mendil ile silebilirsiniz. Mümkün olmadıkça ürünlerin tozlarını temizlemememiz gerekmektedir. Fakat temizleme ihtiyacı duyduysanız eczanelerden 100/70-100/80lik alkoller bulunmakta onları bir pamuğun üstüne damlatarak çok bastırmadan temizlemeniz mümkündür.

Fondötenler için ise stick fondötenler için ise direk yüze uygulamak çok hijyenik olmaz bir fırça veya süngerle sürülmeli.

Fırça ve Süngerler Nasıl Kurulanır?

Peki, bu ürünleri nasıl kurulayabiliriz bir kâğıt peçete ile üst üste koyarak kendi halinde kurulayabilirsiniz saç kurutma makinasıyla kurulamak çok sağlıklı olmaz.

Bu konular da ilginizi çekebilir:

Kırışıklık Önleyici 8 Öneri

Gençliğin Şifresini 6 Maddede Çözmek İçin Bilgiler

Saç Masajı Nedir, Faydaları Nelerdir?

2 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

  1. Ciddi bir makyaj özürlü olduğumdan hiç bu tarz ürünüm de olmadı. Arada alırım yapayım diye sonra zaman geçer bozulmuştur deyip atarım.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Fırçam benim de yok kalem, rimel ruj o kadar ☺️

      Sil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads