Afrikalı Kadınların Güzellik Sırları

 

dunya-kadinlari

Afrikalı Kadınların Güzellik Sırları 

Afrikalı kadınların ne kadar güzel olduğunu hepimiz biliyoruz. Özellikle ciltlerinin kusursuz güzelliği dillere destandır. Ciltlerinin çikolata rengi çoğu  kadının olmasını istediği gibidir. Peki nedir Afrikalı kadınların güzellik sırları? Afrikalı kadınlar güzel kalmak için neler yapıyorlar?

Afrikalı kadınların ciltlerinin melanin seviyesinin daha yüksek olması onların güneşe karşı daha dirençli olmasina ve ciltlerinin daha az güneş ışığının zararlı etkilerinden korunmasına yardımcı olur. 

Dış etkenlerin cildin erken kırışmasında ne çok etkili olduğunu biliyorsunuz. Ciltlerinin melanin seviyesi sayesinde Afrikalı kadınlar, kırışıklık konusunda daha şanslılar. Güzellik denilince de akla ilk gelen sağlıklı ve temiz bir cilt gelir. Cildiniz ne kadar sağlıklı ise o kadar güzelsiniz demektir. Yapılan makyajın bile cilt yapısına göre görünümü değişir. Sağlıklı olmayan bir cilde yapılan makyaj ile sağlıksız, donuk, cansız bir cilde yapılan makyaj arasındaki farkı düşünsenize…  

Afrikalı kadınlar genel olarak güzellikleri için kimyasallarla dolu kozmetik ürünleri yerine daha doğal ürünleri tercih ederler. Kimyasal dolu bir tonik yerine gül suyu ile ciltlerini temizlemeyi tercih ediyorlar.  En çok dikkat ettikleri şey nemli bir cilde sahip olmaktır. Kuru cilt onlar için en korktukları olaydır. Kuru ciltli olmanın onların çok çirkin gösterdiğine inanırlar ve bakımlarını buna uygun olarak yaparlar. Ciltlerinin kurumaması için ise kimyasal içerikli nemlendiriciler yerine daha çok zeytin yağı , kakao yağı ve shea yağı kullanırlar. Bu üç yağın vitamin ve mineraller bakımından ne kadar zengin olduğunu biliyoruz.  

Shea Yağı batı ve orta afrikada yetişen bir ağacın meyvelerinden elde edilir. 

Afrikanın iklim koşullarının zorluğu kadınların ciltlerinin kurumasına yol açtığından nemlendirici olarak özellikle kullanılan shea yağı tam bir mucizedir. Afrikalı kadınların en büyük güzellik sırrı kesinlikle içerisinde A,D,E ve F vitaminleri bulunan kozmetik dünyası tarafından yaşlanma karşıtı olarak kullanılan SHEA YAĞI'dır 

Özellikle gece yatmadan önce ciltlerine badem yağı sürmeyi asla ihmal etmezler. Ya da doğal nemlendirici kremlerinin içine mutlaka badem yağı ekleyerek kullanmaya özen gösterirler. Sürdükten yaklaşık 10 dakika sonra kesinlikle ılık su ile ciltlerini tamamen temizlerler. Afrikalı kadınların yüz yıkama şekilleri de masaj yapar gibi dairesel hareketler şeklindedir. Kan dolaşımı için bunu her yüz yıkamada mutlaka bu şekilde yaparlar.  Afrikalı kadınların bir diğer güzellik sırrı ise bol yürüyüş yapmalarıdır. Asla ihmal etmezler. Her gün düzenli olarak sabah ve akşam olmak üzere 30 ila 50 dakika arası yürüyüş rutinleri vardır. Spor her zaman her kültürde yürüyüş bile olsa bedene ve sağlığa ne kadar faydalı bir kere daha görmüş oluyoruz. Ayrıca Afrikalı insanların dans etmeyi ne kadar sevdiği de biliniyor.

Bol su içmelerinin de güzelliklerine etkisi çok büyük. Ciltlerinin her daim canlı kalmasına yardımcı olan suyu hayatlarının her anında yanlarından asla ayırmıyorlar. 

Bol sebze , meyve ve özellikle balık tarzı sağlıklı beslenme şekillleri de güzelliklerinin bir diğer sırrı. Beslenme düzeni onlar için çok önemli. Yağlı kızartma , fast food gibi gıdaları hayatlarına asla sokmuyorlar. Özellikle haşlama ya da buharda pişirme yöntemi ile beslenmeyi tercih ediyorlar.  Güneş banyosu yapmayı asla ihmal etmeyen afrikalı kadınlar güzelliklerinin en büyük sırrının bu olduğuna inanırlar.  

Depresyonu güneş ışığı azaltır düşüncesi ile bol bol güneş ışıklarıyla banyo yapmayı tercih ederler. Depresyonun güzelliklerinin en büyük düşmanı olduğunu düşünen afrikalı kadınlar bu konuda sağlıklarına çok önem verirler.  

Tabii bu yazdıklarımız tüm Afrika bölgesi için geçerli değil ne yazık ki. Ancak kıtada çok fakirlik olduğu kadar, bol zenginliğin olduğu yerler de var.


Bu konular da ilginizi çekebilir:

Koreli İnsanların 7 Zayıflık Sırrı

Koreli Ünlüler Nasıl Fit Kalıyor?

2 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

  1. Ben fena halde kuru bir cilde sahibim. Çoğu zaman nemlendirici kremler yetmiyor. Zeytinyağı, kantaron, kudret narı yağı falan kullanıyorum. Mesela çok da ihtiyacım olmadığı halde denize girerken kakao yağı kullanıyorum. Koruma kremi sürsem kupkuru oluyor cildim çünkü.

    YanıtlaSil
  2. gerçekten bazılarının cildi o kadar güzel ki ben kıskanıyorum :-))

    YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads