İncir Sütünün Faydaları Ve Kullanım Alanları

incir sütü

İncir tarih boyunca her zaman için şifalı bir bitki özelliği ile tanınmıştır. İncir sütü de kozmetik dünyasında binlerce yıldır kullanılmaktadır. Cennet meyvelerinden olan zeytin ve incir şifalı bitkilerden sayılır. Ehli kitabın yanı sıra diğer beşeri dinlerin tarih kitaplarında da incirden söz edilmektedir. Kısacası incirin faydaları binlerce yıldır bilinmektedir.

 

İncire özel olan bu süt, olgunlaşmamış olan incir ile yaprak arasında çıkan süt gibi sıvıdır. Egzama, sivilce ve iltihaplı cilt sorunlarında incir sütü oldukça faydalıdır. İncirin kendisi insan vücudu için gerekli bütün vitaminleri içermektedir. Sütü de cilt tedavisinde kullanılmaktadır.

 

incir sütü

İncir Sütünün Faydaları

 

Özellikle kozmetik dünyasında incir sütünün faydaları saymakla bitmez. İncir sütü faydaları;

 • El üzerinde çıkan siğiller için bu süt oldukça faydalıdır. Siğilin üzerine bu sıvıyı düzenli bir şekilde sürmelisiniz. Birkaç gün de etkisini göstermeye başlayacaktır. Siğilin üzerine bir damla damlatmak yeterlidir. Siğilin çevresine yaymamaya dikkat etmemek gerekir.
 • Yaz aylarının gelmesiyle birlikte topuklarda çatlamalar meydana gelir. Bu topuk çatlaklarına bu meyvenin sütü oldukça faydalıdır.
 • Hücreleri yenileyen ve ciltteki izleri kolaylıkla yok edebilen incir sütü, yanık ve benzeri nedenlerle oluşan izleri kısa sürede iyileştirmektedir. İzlerin üzerine süt iyice yedirilmelidir.
 • Kulak içerisinde meydana gelen sivilceler ve iltihaplar can sıkıcıdır. İncir sütü ile bu sorunu tam anlamıyla çözebilirsiniz. Kulakta biriken mikroplar bu süt sayesinde ortadan kaldırılabilir. Dikkat edilmesi gereken konu kulağın içine kaçırılmamasıdır. Kulak çok hassastır.
 • Ciltte meydana gelen ton bozukluğu da kolaylıkla tedavi edilebilir. Düzenli kullanıldığında cildinizdeki ton eşit hale gelir. Cildin renk özelliğini iyileştirir ve daha güzel bir tonda görünmesini sağlar.
 • Sivilceli insanlar için de bu süt faydalıdır. Sivilce oluşumunu önlediği gibi oluşan ve ciltte kötü bir görünüm meydana getiren sivilceleri de kurutmaktadır. Sivilcenin üzerine bir damla sütü sivilceye yedirmek yeterlidir.
 • İnatçı kaşıntıların giderilmesi için bu süt oldukça faydalıdır. Kaşıntının olduğu yere bir damla yeterlidir.

Şifa deposu olan incir sütü, kozmetik ilaç yapımında kullanılmaktadır. Kullanım prosedürünü doğru bir şekilde uygulamak gerekir. Uygulamadan sonra eller iyici yıkanmalıdır.

 

incir sütü

İncir Sütü Nasıl Kullanılır?

 

Öncelikle incirden alınan süt damlama şeklinde cilde uygulanır. Sivilce veya siğilin üzerine bir damla yeterlidir. Masajla süt yedirilmelidir. Hassas bölgelere dikkat etmek gerekir. Özellikle göz içine kaçırmamaya dikkat edilmelidir.


Topuk çatlağı tedavisinde dikkat edilmesi gereken husus, incir sütü topuğa yedirildikten sonra incir kabuğu ile sarmaktır. Saç bakımında ise saç maskesine bir iki damla süt damlatılabilir. İncir sütü bazı durumlarda alerji yapabilir. Özellikle fazla kullanıldığı zaman alerjik durum meydana gelir. Bu nedenle damla şeklinde kullanılmalıdır. Olgunlaşmamış incir sütü bazı kişilerde ağız yarasına neden oluyor. Bunun nedeni sütü sürdükten sonra ellerin iyi bir şekilde yıkanmamış olmasıdır.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

8 Maddede Bademin Faydaları

Düz Bir Karına Sahip Olmak İçin Tüketilmesi Gereken 6 Gıda

Ananas Yemek Yağ Yaktırır Mı? Ananas'ın 8 Faydalı Özelliği

Kinoa Hakkında Bilinmeye Değer Tüm Bilgiler

3 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Bende bloglovin hala açılmıyor. Siz ne zaman açmıştınız?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hesabi acali çok oldu ama bu linki bloguma eklemem gerekiyormus bugün farkettim. Bana karmasik geliyor bakalim ne zaman alisirim.

   Sil
 2. Sivilcelerde özellikle uygulanabilir

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads