Korona Sonrası Koku Almada Bozukluk Kalıcı Mı?

koronada koku ve tat kaybı kalıcı mı


Korona hastalığına yakalanan birçok insan koku ve tat alma kaybı yaşıyor. Peki korona sonrası koku ve tat almada bozukluk kalıcı mı? Bu durum genelde geçici kabul ediliyor. Çok istisna olarak hastalık sonrası kalıcı hasar yaşayan kişiler de olmuş ancak gerçekten son derece az sayıda.

İlk vakalardan bu yana on ay geçti. Hastalığa yakalananlarda sıkça görülen bir belirti: Sars-CoV-2 koku ve tat duyusunu etkiliyor. 

Enfekte olanların yüzde 60 ila 80'inin bu hastalıktan etkilenmesi muhtemeldir. Bununla birlikte, anketler genelde hastanede yatan hastalar arasında yapılır. Çoğunluğu evde korona enfeksiyonu geçiren vakalar arasında anketler yapmak ve istatistiklere kaydetmek zordur.

Koku ve tat, aromalardan kaynaklanan kimyasal uyaranların elektrik sinyallerine dönüştürüldüğü duyusal izlenimlerdir. Burun tavanındaki koku alma ampulü önemli bir işleve sahiptir. Bu sinyalleri beyne ileten çok sayıda sinir hücresinden oluşur. Böylece koku alma hücreleri bir tür çeviri işlevine sahiptir ve daha sonra ilk kraniyal sinir yoluyla beyin tarafından kaydedilebilir, işlenebilir ve yorumlanabilir. Koku alma duyusunun aslında önemli bir koruyucu işlevi vardır: Yangın tehlikesini algılar veya bozulmuş yiyecekleri tanımamıza izin verir ve ayrıca ruh sağlığı için önemli bir rol oynar. Tat ve koku kaybı da sıklıkla depresyonu tetikler.

koronada koku ve tat kaybı


Anosmi, koku ve tat kaybının tıbbi terimidir, çünkü tatmak da burundan geçer. Gıdalardan gelen aromalar ağız ve burundan koku soğancığına iletilir. Bu merkezi anahtarlama noktasında da ACE-2 reseptörlü hücreler vardır ve virüs oraya dokunduğunda iltihap oluşur. Etkilenenlerin yüzde 80'inde bu bozulma sekiz ila on gün içinde geriler.

Yüzde on için birkaç hafta, yüzde on ise birkaç ay sürer ve etkilenenler gelişme eğilimlerini bildirir. Uzmanlar, dünya çapında izole bir enfeksiyonun ve dolayısıyla ilk kraniyal sinirde hasarın meydana geldiğini gösteren çok az sayıda yayınlanmış vaka olduğunu belirtiyor. Bu durumlarda, hasar manyetik rezonans görüntüleme ile belirlenebiliyor.

Sinirleri eğitmek

Vakaların büyük çoğunluğunda, bağışıklık sistemi virüse karşı antikor geliştirdiğinde bozulma ortadan kalkar. Daha sonra iltihap azalır ve koku alma hücreleri işlevlerine devam edebilir.

İlaç tedavisi olmadığı için uzmanlar, bu süreci yaşaması daha uzun süren herkesin koku alma duyusunu eğitmesini tavsiye ediyor. Nasıl yapılır: Kendinizi bilinçli olarak güçlü koku uyaranlarına, özellikle de hoş olanlara maruz bırakın - çünkü bu şekilde beyin kokuları yeniden hatırlıyor. Ne kadar sık ​​olursa o kadar iyi. Çünkü beynin rejeneratif gücü koronavirüsten etkilenmeden kalır.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Corona Nedir, Kimler Risk Altındadır? Korunma Yolları Nelerdir?

Korona'ya Karşı Vitamin Ve Besin Takviyeleri

Nasıl Bir Maskeye İhtiyacımız Var?

6 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Grip , nezle olunca falan koku ve tat almayız ama sanırım bu daha beter bir şeymiş.Şifa diliyorum hastalara.

  YanıtlaSil
 2. Bizim bir tanıdık yakalandı virüse rahat atlattı ama ama koku kaybı olmuştu. Epey bi sürmüş.

  YanıtlaSil
 3. Özellikle koklanayoluyla üzerine gitmek mantıklı teşekkürler.
  Küçük oğlum ve eşi geçiri atlattılar şükür hastalık evredinde oğlumda olmuş koku kaybı ama uzun sürmedi şükürler olsun.
  Komşumuzun oğlu bekçi olarak görev yapıyor karantina süresi bitti göreve başladı fakat koku kaybı hala sürüyormuş bu bilgiyi aktaracağım ona.

  YanıtlaSil
 4. Özellikle koklanayoluyla üzerine gitmek mantıklı teşekkürler.
  Küçük oğlum ve eşi geçiri atlattılar şükür hastalık evredinde oğlumda olmuş koku kaybı ama uzun sürmedi şükürler olsun.
  Komşumuzun oğlu bekçi olarak görev yapıyor karantina süresi bitti göreve başladı fakat koku kaybı hala sürüyormuş bu bilgiyi aktaracağım ona.

  YanıtlaSil
 5. Çevremde korona olanların tat kaybının hemen geçmediğini gözlemledim ben de...

  YanıtlaSil
 6. Koronanın koku ve tat alma duygusunu körelttiğini bilmiyordum. Yazıyı ilgiyle okudum. Bilgilendirme için çok teşekkürler.

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads