Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir? Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Neleri Kapsar, Neleri Kapsamaz?

Allah kimseyi sağlıktan ayırmasın ama ne yazık ki, öyle durumlar oluyor ki mutlaka hepimizin sağlık hizmetlerine ihtiyacı olabiliyor. Ve sağlık hizmetleri bütçemizi aşan miktarlara da varabiliyor ne yazık ki. Bugün kendinizi bu durumlarda garantiye alabileceğiniz bir sağlık sigortası modelinden bahsetmek istedim.


Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?

SGK kapsamında çalışan kişilerin, özel hastane sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabilmesi adına tamamlayıcı sağlık sigortası oluşturulmuştur. SGK kapsamında çalışan kişiler, özel hastanelerde SGKnın teminat olarak karşılamadığı ya da belli bir kısmını karşıladığı durumlarda devreye tamamlayıcı sağlık sigortası girmektedir. Bu sigortayı yaptıran kişiler sadece devlet katılım payı olan 15 TL ücreti ödeyerek geri kalan hastane masraf ücretini ödememektedir. Tamamlayıcı sağlık sigortası 2020 yılında da devlet katkı payında değişiklik olabilir ancak sigortanın kapsam şartlarında değişiklik olmamaktadır.Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Neleri Kapsar?

Tamamlayıcı sağlık sigortası neleri kapsar? diye merak ediyorsanız, burada dikkat edilmesi gereken durum iki türlü olarak karşımıza çıkmaktadır. Birincisi, bu sigortanın kapsadığı genel bir sağlık tanımı bulunması ikincisi ise, ek hizmet karşılığında ek ücret ödeyerek tamamlayıcı sağlık sigortası 2020 kategorisine dahil edebileceğiniz bölümlerdir.

Genel olarak bir SGK çalışanın kendine ya da aile üyelerinden herhangi birine yaptıracağı tamamlayıcı sağlık sigortası içerisinde yatarak tedavi, ayakta tedavi ve acil tedaviler bulunmaktadır. Poliklinik muayeneleri, 10 ayakta ve 10 yatarak tedavi seçeneği, fizik tedavi seansları, acil muayeneleri sağlık sigortasının tamamlandığı hizmetlere girmektedir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Ek Hizmetleri

Doğum Paketi

Bu hizmetler sigorta kapsamına ancak istendiği zaman dahil edilebilmektedir. En önemli sigorta türü doğum sigortasıdır. Yalnız bunun için belirli şartlar bulunmaktadır. Tamamlayıcı sağlık sigortası 2020 yaptıracak olan bir kişi aynı zamanda bu sigorta paketine doğum paketini de dahil etmek istiyor ise, doğumu sigortanın ikinci yılına sarması kuralı bulunmaktadır. Bu işlem için sigortayı yaptırdıktan üç ay sonra hamile kalabilme kuralı vardır. Ancak tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırdıktan sonra belirli hastalıklar için beş ay kuralı geçerlidir. Beş ay sonra hamile kalma kuralını bütün sağlık sigortaları doğum paketinde geçerli kılmıştır. Bu paketin içerisinde sadece doğum yer almaktadır. Tamamlayıcı sağlık sigortasında da bir yıllık 10 ayakta 10 yatarak muayene olduğu için, aylık kontroller sigorta kapsamında ücretsiz olmaktadır.

Ambulans

Ambulans hizmeti ek hizmete girmektedir. Ambulans ücretleri de özel hastanelere göre farklılık sağlar. Tamamlayıcı sağlık sigortasına dahil edilebilir.

İlaç Sigortası

Özel hastanelerin SGK ile anlaşması olsa dahi, bazı çalışan hekimlerin SGK ile anlaşması bulunmaktadır. Tamamlayıcı sağlık sigortası 2020 ile gittiğiniz bu hekimlerin yazmış olduğu ilaçlar da SGK ücreti karşılanmadan fiyat çıkarır. Bu ilaçların tutarı yüksek gelen kişiler tamamlayıcı sağlık sigortalarına ilaç paketi de ekleyebilmektedir. Bu hizmete özel ilaçlar, serum, iğne, SGK ile anlaşması olmayan hekimlerin yazmış olduğu bütün ilaçlar girmektedir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Neleri Kapsamaz?

Tamamlayıcı sağlık sigortası 2020 kapsadığı durumlar olduğu gibi, kapsamadığı durumlar da vardır. Bu bölümleri ek hizmet ile ödeme yapmak isteseniz dahi kapsamayı kabul etmemektedir. İlgili bölüm estetiktir. Bu bölümde olacak ameliyat ya da küçük müdahaleleri hiçbir tamamlayıcı sağlık sigortası karşılamamaktadır. Diş Hastalıkları ve Çene Cerrahisi bölümü de bazı özel sağlık sigortalarında ek hizmet olarak sunulurken bazı özel sağlık sigortaları bu bölümü kapsam dışı bırakmıştır. Dahil eden sigortalar ise fiyatı oldukça yüksek tutmaktadır.

Yorum Gönder

Yeni yorumlara izin verilmiyor.*

Daha yeni Daha eski

Ads

Ads