Aktif Dinlenme - Pasif Dinlenme

Hafta boyunca spor yaptığımızda kaslarımıza dinlenme imkanı tanımamız gerekir. Ayrıca kaslar dinlenme, rejenerasyon döneminde gelişir ve çalışmanızın sonucunu o zaman farkedersiniz. Ölçülerinizi alacak veya tartılacaksanız bu dinlenme günlerinin hemen ardından yaparsanız daha ince ve daha hafif çıktığınızı göreceksiniz. Yaptığınız sporun yoğunluğu ve şiddetine göre dinlenme sürenizi ayarlayabilirsiniz.


Örneğin haftada 3 gün ağırlık çalışacaksanız diğer günler kardio yapıp bir ya da iki günü hiç spor yapmadan geçirebilirsiniz. İki çeşit dinlenme vardır; aktif ve pasif dinlenme. Pasif dinlenme spor yapmadan bir iki gün geçirmektir. Bu esnada kaslarınız dinlenir ve yeni çalışmalar için güç toplar.
Aktif dinlenmede ise, dinlenme günlerinizi hafif doğa yürüyüşleri, ya da yoga esneme hareketleri ile değerlendirebilirsiniz. Benim tercih ettiğim yöntem aktif dinlenme. Özellikle de havalar yürüyüşe uygunsa tüm günü evde geçiremiyorum. Ama tempomu biraz düşürüyor, hafif tempoda geze geze yürüyorum. Ya da evde yoga esneme hareketleri yapıyorum.
Rest Days

İki dinlenme çeşidi de yapılabilir ve yapılması da gereklidir. Spor yapmak, kendimizi öldürene kadar uğraşmak demek değildir. Bu tarz bir tempoya uzun vadede dayanamayız.

10 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Ben de yürüyüş yapmayı seviyorum. Hele bu kış havalar hep açık ve ılık yürüyüş için çok müsait...Daha önce de düzenli yürüyüş yapardım ama 1 ay kadar önce aerobik platese başladım. Şimdi daha bir sıklaştım gibi...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yürüyüsü zaten ilaç gibi sagligimiz için yapmaliyiz. Digerleri daha cok sikilastiriyor.

   Sil
 2. Ah ben yaptım mı çok fena çok yorulana kadar çalışıyırum sonra da bıkkınlık geldi işte böyle :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili audrey evet hem bikmamak hem de yipranmamak adina bütün bir haftaya azar azar yaymak en iyisi.

   Sil
 3. Merhaba,blogumdaki sorunu düzelttim şu an izleyicilere katılabilirsiniz
  sevgiler

  YanıtlaSil
 4. Tesekkür ederim. Takibe aldim.

  YanıtlaSil
 5. hımm demek ki dinlenirken de yoruluyoruuuz :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ama öyle spor yorulması değil de hafif tempoda köpeğini gezdirir gibi.

   Sil
 6. Sporu yaşam felsefesi haline getirmek şahane (:

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayatımızın bir parçası gibi görmezsek devamlılık olmaz. Ben artık o kadar alıştım ki insanın sağlığı için spor yapmaması garip geliyor.

   Sil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads