Surya Namaskar- Güneşe Selam Nedir?

Yoga`da ilk öğrenilen hareketlerden biridir Surya Namaskar. 12 hareketten oluşan bu doğan güneşi selamlama rituali, vinyasa ve flow yoganın ayrılmaz bir parçasıdır. Hareketten harekete geçerken, nefes kontrolünü de öğrenir yoga çalışmalarına hazırlık yapmış oluruz. Sadece güneşe selamı bile birkaç kez tekrarlasanız, basit bir yoga çalışması yapmış olursunuz.
Aslında en güzel yapılış şekli açık havada, yüzümüz doğan güneşe dönük olsa da her ülkede bu mümkün olmuyor. Hele benim gibi sabahları çok serin olan bir ülkede yaşıyorsanız...
Güneşe selamı oluşturan yoga duruşları, Tadasana, Urdhva, Hastasana, Uttanasana, Ardha Uttanasana, Plank, Chaturanga, Dandasana, Urdhva Mukha Svanasana, Adho Mukha Svanasana, Ardha Uttanasana, Uttanasana, Urdhva Hastasana ve Tadasana döngüsü şeklindedir. Birkaç tur güneşe selam yapıldıktan sonra içimizdeki Yaşam enerjisi (Prana) nın sıcaklığı hissedilir.
Birçok kültürde güneş önemli bir rol oynar. Yoga`da da bu ana enerji, sıcaklık, yaşam kaynağımız bu ritualle selamlanır.

Yoga

Yorum Gönder

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

Daha yeni Daha eski

Ads

Ads