Selülit Sorunsalı... Selülit Nedir? Selülit Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Birçok kadının kabusu selülitten bahsetmemek olmaz. Bacakların özellikle üst tarafında ve kalçada oluşan bu sevimsiz görünüm kadınlara mutsuz anlar yaşatır. Bağ dokusunun esnemesiyle buraya yağlar yerleşir ve çirkin bir görünüm oluşturur. Ne yazık ki bu yağlar normal yağ yaktırıcı egzersizlerle yok olmaz.

Sadece kardiyo egzersizleri yapıp selülitten kurtulmayı ummak pek mümkün değildir. Kardionun da bir ölçüde selüliti azalttığı durumlar olabilir ancak bu oldukça çaba gerektiren bir durumdur. Öncelikle bacak kaslarımızı güçlendirmeye çok önem vermeliyiz. Kaslar güçlendikçe hem bacaklardaki yağ yakımı artacak hem bağ dokusundaki bozukluk optik olarak göze daha az görünecektir. Son yıllarda Avrupa`da cok yaygın olarak sadece bağ dokusunu sıkılaştırmaya yönelik egzersiz programları ve yoga hareketleri yapılmakta.
Selülit

Beslenme de selülitle mücadelede çok önemlidir. Selülit oluşumunu tetikleyen, vücudumuzda toksin birikmesine yol acan besinler rafine yağlar, rafine gıdalar, alkol, şekerdir. Sigara içmek de toksinleri oldukça arttırdığı icin selüliti tetikler. Kahve içmenin de selüliti arttirdiği söyleniyor ancak bu henüz çok da kesinleşmiş bir konu değil.
Bol su içmek, taze besinler, bol sebze meyve tüketmek, vücuda detox yaptırmak toksinlerden arımamıza yardımcı olur.
Piyasada satılan ya da tavsiye edilen birçok kozmetik ürün var ancak bunların da %100 etkisi kanitlanmiş değildir. Son zamanlarda kahve telvesi maskesini uygulayanların memnun olduklarını okuyorum , kullanıp sonuç alan varsa yorumlarını merakla bekleriz tabii ki...

İlginizi çekebilir: Selülitlerle savaşmak için etkili egzersizler

Hazır bu konuda yazmışken, selülit nedir, selülitten kurtulma yolları nelerdir; biraz da bunlara değinmek istiyorum.

selülit hakkında her şey- selülit nedir

Selülit hakkında bilmeniz gereken her şey

Selülit, cildin çukurlu, topaklı bir görünüme sahip olduğu bir durumdur.
Genellikle kalçaları ve uylukları etkiler, ancak diğer bölgelerde de oluşabilir. Selülit, yağ birikintileri cildin altındaki bağ dokusuna ilerlediğinde oluşur.

Selülit hakkında bilmemiz gereken bazı gerçekler:


 • Kadınların yüzde 80 ila 90'ı selülit problemi ile karşılaşabiliyor.
 • Selülit ayrıca yapısı nedeniyle portakal kabuğu  olarak da bilinir.
 • Çok sayıda tedavi mevcuttur, ancak etki çoğunlukla geçicidir.
 • Yağ oranı düşük bir diyet, sigarayı bırakma ve aktif bir yaşam tarzı, görülme oranının azalmasına yardımcı olabilir.


Selülit nedir?

Selülit, görünümünden dolayı portakal kabuğu olarak da bilinir ve kadınların yüzde 80 ila 90'ını etkiler. Ciltte gerçekten de, portakal kabuğunu andıran çukurlu bir görünüm oluşur.

Selülit hem erkekleri hem de kadınları etkileyebilir, ancak yağ, kas ve bağ dokusu farklı dağılımlarından dolayı kadınlarda daha yaygındır.Selülit Oluşma Dereceleri: 


2009'da yayınlanan bir selülit şiddeti ölçeği, bu cilt rahatsızlığının 3 derecesi olduğunu bize göstermiştir:

Derece 1 veya hafif: 1 ila 4 yüzeysel çöküntü ile "portakal kabuğu" görünümü ve cilde hafifçe "bol dökümlü" veya sarkık bir görünüm vardır.

Derece 2 veya orta: Beş ila dokuz arasında orta derinlikte , "süzme peynir" görünümü vardır .

Derece 3 veya şiddetli: 10 veya daha fazla derecelerde adeta yatak  şilte bir görünüm vardır ve cilt ciddi şekilde örtülür.

Selültit Neden Olur?

Selülitin kesin nedeni bilinmemektedir, ancak dermatolojik katmandaki derinin yüzeyinin altındaki bağ dokusu ile derinin altındaki yağ tabakası arasındaki etkileşimin sonucu olduğu görülmektedir.

Kadınlarda, bu tabakadaki yağ hücreleri ve bağ dokusu dikey olarak düzenlenmiştir.

Yağ hücreleri cilt tabakasına taşarsa, bu selülit görünümünü verir.

Erkeklerde doku, neden selülit olma ihtimalinin kadınlardan daha az olduğunu açıklayabilen, çapraz bir yapıya sahiptir.

Diğer bazı faktörlerin de selülit olma şansı ile bağlantılı olduğu görülmektedir:

Hormonal faktörler ve yaş

Selülit gelişiminde hormonlar muhtemelen önemli bir rol oynamaktadır. Östrojen, insülin, noradrenalin, tiroid hormonları ve prolaktin, selülit üretim sürecinin bir parçasıdır.

Bir teoriye göre, kadınlarda östrojen menopoza girişte azaldıkça, cilt altındaki bağ dokusuna kan akışının da azaldığıdır.

Bozuk  dolaşım, bölgede daha az oksijen anlamına gelir ve bu da daha düşük kollajen üretimi ile sonuçlanır. Ayrıca yağ hücreleri östrojen seviyeleri düştükçe genişler.

Bu faktörler, yağ birikintilerini daha görünür hale getirmek için birleşir. Cildin altındaki yağ, bağ dokusunu zayıflatmak suretiyle dışarı çıktıkça, bilinen çukurlaştırma etkisi ortaya çıkar.

Yaş ayrıca cildin daha az elastik, daha ince ve sarkma olasılığının artmasına neden olur. Bu selülit gelişme şansını arttırır.

Genetik faktörler

Selülit gelişimi için belirli genler gereklidir. Genetik faktörler, bir kişinin metabolizma hızı, cilt altındaki yağ dağılımı, etnik köken ve dolaşım seviyeleri ile ilişkilendirilebilir. Bunlar selülit gelişim şansını etkileyebilir.

Diyet ve yaşam tarzı faktörleri

Selülite "toksinler" neden olmaz, ancak sağlıklı bir yaşam tarzı riski azaltmaya yardımcı olabilir.

Egzersiz ve diyet, selülit görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir.
Çok fazla yağ, karbonhidrat, tuz ve çok az lif yiyenlerin daha fazla miktarda selülit olması muhtemeldir.
Sigara içenlerde, egzersiz yapmayanlarda ve uzun süre boyunca bir pozisyonda oturan veya ayakta kalanlarda da daha yaygın olabilir.
Sıkı lastikli iç çamaşırı giymek kan akışını sınırlayabilir ve bu selülit oluşumuna katkıda bulunabilir.
Selülit, aşırı şişmanlığı olan insanlarda daha yaygındır, ancak zayıf ve formda olan insanlar da buna sahip olabilir. 25 yaşından sonra gerçekleşmesi daha olasıdır, ancak genç insanları da etkileyebilir.


Selülit Tedavileri:


Selülitin giderilmesi için çeşitli tedaviler önerilmiş, ancak hiçbiri henüz bilimsel araştırmalarla doğrulanmamıştır.

Amerikan Dermatoloji Akademisi (AAD), cilt yüzeyinin altındaki bağ doku bantlarını parçalayarak selülit görünümünü azaltmada başarılı olabilecek birkaç tekniği gözden geçirmiştir.

Akustik dalga terapisi, ses dalgalarını iletmek için elde tutulan bir cihaz kullanır. İşe yarayabilir, ancak birkaç seans sürebilir.

Lazer tedavisi selülit görünümünü bir yıl veya daha fazla sürede tedavi edebilir. Derinin altına çok küçük bir lazer probu yerleştirmeyi içerir.

Lazer daha sonra çıkarılır ve doku kırılır. Bu aynı zamanda kollajen üretimini artırarak cildi kalınlaştırabilir. Kalınlaşmış cilt, aşağıdaki selülit görünümünü azaltabilir.

Subcision, bağ doku bantlarını kırmak için derinin altına dermatolog tarafından bir iğne yerleştirilmesidir.

Vakum destekli hassas dokuyu serbest bırakma, küçük bıçaklar içeren bir cihaz kullanarak bantları keser. Bağlayıcı bantları kestikçe, altındaki doku selülit görünümünü ortadan kaldırarak cilt altındaki boşluğu doldurmak için yukarı hareket eder. Bu 3 yıl sürebilir, ancak başarısına ilişkin veriler sınırlıdır.

Karboksi terapi cilt altına karbondioksit gazı yerleştirmeyi içerir. Yan etkiler işlem sonrası morarma ve rahatsızlığı içerir, ancak bazı selülitler kaybolabilir.

Endermoloji, cildi kaldıran vakum benzeri bir alet ile derinlemesine bir masaj içerir. ABD (ABD) Gıda ve İlaç Birliği (FDA) bu yöntemin güvenli olduğunu onayladı, ancak çalıştığına dair çok az kanıt var.
Ionithermie selülit azaltma işlemi, etkilenen bölgeyi özel bir çamur veya kil ile kaplamayı ve ardından bir elektrik akımı uygulamadan önce plastikle sarmayı içerir. Etkili olduğu kanıtlanmamıştır.

Radyoterapi, selülitin ısıtılması ile azaltılmasını amaçlamaktadır, ancak herhangi bir sonuç kısa vadelidir.

Lazer destekli liposuction az miktarda yağı temizler, ancak bu çürümeyi daha da kötüleştirebilir. Araştırmalar henüz selülit azaltmak için işe yaradığını göstermemiştir.

Ultrasonik liposculpting, yağları hedef alır ve yok eder, ancak yine de, bunun işe yaradığını göstermek için araştırmalar eksiktir.

AAD'nin önermediği teknikler arasında, yağları donduran cryolipolysis, deri altına bir madde karışımı enjekte etmeyi içeren mezoterapi yer alır.

Selülit Tedavisinde İlaç ve Krem Kullanımı

Bazı ilaçlar ve kremler yağlı dokular üzerinde etkili oldukları için önerilmiştir.

Kafein, hücreleri kurutur ve daha az görünür hale getirir. Bunun günlük olarak uygulanması gerekir. Selülit için çeşitli kafein kremleri online olarak satın alınabilir.

Retinol, cildi kalınlaştırarak selülit görünümünü azaltabilir. Sonuçları görmek için en az 6 aylık kullanım gerekir. İlk önce bir yama testi denemek önemlidir, çünkü bazı insanlar olumsuz etkiler yaşamışlardır. Retinol tedavileri için kullanılan malzemeler de  reçetesiz satın alınabilir.

Bazı araştırmacılar hücre metabolizmasını ve dolaşımını artırabilecek ilaçlar kullanmayı öneriyor, ancak bunların da etkili olduğu kanıtlanmadı.

Selülit Tedavisinde Alternatif Çözümler

Alternatif veya tamamlayıcı tedaviler arasında kafein, üzüm çekirdeği ekstresi veya gingko biloba bulunur. Bu ajanlar topikal olarak, oral olarak ve enjeksiyonla tatbik edilmiştir, ancak bunların hiçbirinin etkili olduğu kanıtlanmamıştır.

Bazı insanlar selülit görünümünü azaltmak için kompresyon giysileri giyerler. Bu giysiler arterleri sıkıştırmaya çalışır ve görünür selüliti azaltmak için kan ve lenf akışını arttırır. Kompresyon çorapları ve diğer giysiler  de reçetesiz olarak satın alınabilir.

Liposuction ve diyet selülitleri yok etmez çünkü bağ dokusunun yapısını etkilemez.

Bununla birlikte, yağ alımının azaltılması dokular arasında ilerlemek için daha az yağ olması anlamına gelecektir. Bu nedenle sağlıklı, dengeli bir diyet yemek ve egzersiz yapmak, selülit görünümünü azaltabilir.

Farklı tekniklerin etkililiğine yönelik çeşitli çalışmaların 2015 yılında gözden geçirilmesi, prosedürlerin işe yaramadığını ya da araştırma metodolojisinin hatalı olduğunu göstermiştir.12 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Ben kendi adima söyle sonuc aldim. Ilk kilolarimi verdikten sonra selülitlerimde büyük ölcüde azalma oldu. Sonra ilk etkili sonuclari barre workout ve squat ile aldim. Sanirim alttaki bacak kaslarini calistirmak gercekten ise yariyor. Tabii bir günden digerine olmuyor ama sabirli olmak lazim. Kremler icin bir sey diyemem. Mucize krem olsa herkes sonuc alirdi. Ama kullanip gercekten sonuc alan varsa yorumlarini bekleriz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba derya hanım. 10 saaatte 10 yaş gençleş videosunu gonderebilir misiniz ?

   Sil
  2. Mail adresinizi iletisim formuna birakirsaniz gönderebilirim.

   Sil
 2. Bende öyle çok yoktu, sıkınca olduğunu anlıyordum. Beslenmeme dikkat etmeye başlayınca kayboldu, birde tabi spora da başlamıştım ama beslenme daha önemli bence.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba
   Ben 170 boy 62 kiloyum belim ince ve karnım yok ancak kalça ve bacaklarım kalın.uzun zamandır spor yapıyorum hiit kardiyo ve squat lunge ağırlıklı egzersizler ancak bacaklarım incelmiyor :( sizin paylaştığınız tarz pilates egzersizleri çalışmak incelmekte dahamı etkili olur???

   Sil
  2. O hareketlerle inceltemezsin. Barre workout paylasimlarimdan faydalanabilirsin. Challenge bölümündeki üst bacak inceltme programina bir göz at istersen çok etkili ve birkaç haftada sonuç vermeye baslayan bir programdir.

   Sil
 3. Yanlış beslenme artı hareketsiz bir yaşam eşittir selülit. Spor ve sağlıklı beslenmenin yanı sıra bacaklara duş esnasında uygun bir şekilde masaj yapmak da sorunun çözümünde etkili olabilir.

  YanıtlaSil
 4. Beslenmenin etkisi çok selülitte, spor yapmak da çok faydalı

  YanıtlaSil
 5. Selülit problemi hemen hemen her kadının derdi. Gerçektende sigara ve kahve baş nedenlerinden bir tanesi. Sanırım en güzeli sağlıklı beslenerek düzenli spor yapmak .

  YanıtlaSil
 6. Selülit benimde büyük problemim ama çocukluğumdan beri var.

  YanıtlaSil
 7. Merhaba benim de selülitlerin var Her gün 30 dj Leslie ve 1 saat yürüyüş yapıyorum.Selulitlerim yok olur mu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba. Selülit derecesine göre değişir. Kimi insanın selülitleri sporla ve dengeli beslenmeyle tamamen yokolurken, kiminde de azalır ve daha sıkılaşır. Selülitinize karşı bacak kaslarına yönelik bacak egzersizlerine ağırlık vermenizi tavsiye ederim. Deri altındaki kaslar güçlendikçe deri esner ve sıkılaşır. Bu da sarkmalar ve selülite karşı fayda sağlar. Sağlıklı günler dilerim.

   Sil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads