Kilo Vermek İçin Ne Kadar Spor Yapmalıyız?

kilo vermek-zayıflamak-incelmek-diyetler

Spora başladık ama ne kadar spor yapmalıyız ki kilo da verebilelim? Yürüyüş ya da aerobik türü bir spor yapıyorsak en azından haftanın 5-6 günü bir saat ya da 45 dakika mutlaka düzenli yapmalıyız. Daha uzun da tutabiliriz ancak şu detayı da unutmayalım ki bir saati geçince vücut artık strese girmeye başlayıp kortizol hormonu üretiyor. Bunun da önüne geçmek için belki sabah bir saat akşamüstü bir saat yürüyüş de yapabiliriz. Tabii doğanın içinde keyifle yürüyünce uzun da tutulabilir.
İdeal kilomuza ulaştıktan sonra günde yarım saat yürüyüş ya da aerobik, ya da haftanın 3 günü yarım saat- bir saat arası yapabiliriz.

kilo vermek-diyet-spor-evde spor

Aşırı kilonuz varsa önce yürüyüş tarzı, kalbinizi zorlamayacak ve eklemlerinize yük bindirmeyecek aktivitelerle başlanması en doğrusu olur. İdeal kiloya yakınken kilo verip aynı zamanda sıkılaşmak için kardiyo egzersizlerinin yanına kuvvet egzersizleri de eklenmelidir. Bunlar pilates, fitness gibi çalışmalar olabilir. Önemli olan kasları güçlendirmek ve kas kütlesini arttırmaktır. Bu da illa şiş kaslar olarak anlaşılmamalıdır. Vücutta kas kütlesi arttıkça, ilave yağ yakımı da artar.
Eğer aşırı kilolu değilseniz kuvvet egzersizlerine daha önce başlayabilirsiniz. Haftanın 3-4 günü yapacağınız kuvvet egzersizi sizin daha çabuk ve şekilli incelmenize yardımcı olacaktır. Bu arada önemli bir noktayı da belirteyim, kas kütlesi artacağı için tartıda kilonuz aynı kalabilir; hatta daha fazla çıkabilir. Bu sizi üskütmesin. Mezura ile ölçtüğünüzde veya kıyafet bedeninizde incelme oluyorsa, doğru yoldasınız demektir.
Evde spor yapmak istiyor ve nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız buradan eklediğim örnek videolara ulaşabilirsiniz. Ayrıca yazılarımın yorum kısmından, iletişim formundan veya deryaya sor bölümünden bana sorularınızı ulaştırabilirsiniz.


kilo vermek


How long should you working out to loose weight? You can walk everyday for an hour or 30 minutes. Or you can work out with weights or body weight 3-5 times a week for 30-60 minutes. After 60 minutes workout our body produces cortizol hormone (stress hormone) and this is not good for us. 
Don't be afraid to do weight training. It helps you to win lean muscles and you can burn some extra fat. 

28 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. İyi ki açtın bu sayfayı, çok güzel olmuş. :D

  YanıtlaSil
 2. Güzel paylaşım :) Hem kilo vermek hem de genel sağlık için spor olmazsa olmaz... Mümkün olduğunca spor yapmaya dikkat ediyorum. Özellikle sadece yürüyüş ve bisiklet binmek bile müthiş fayda sağlıyor bana...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabii ki aktivitenin her çeşidi faydalı :)

   Sil
 3. Kesinlikke cok dogru soylediklerin.1yilda 23 kilo veren biri olarak hem yenene hem de hareketine dikkat edeceksin.Baska türlü olmuyor❤

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tebrik ederim canım. Maalesef spor yapmıyor çoğu diyetteki kadın ve vücutta sarkmalar oluyor. Sarktıktan sonra düzeltmek çok daha zor.

   Sil
 4. En azından haftanın 5-6 günü bir saat ya da 45 dakika mutlaka düzenli spor...Yürüyüş en güzeli bence ama kilo vermekten daha ötesi fit ve güzel bir vücut için değişik sporlar da yapmak gerekir. Videolar için de teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabii diyet olsun olmasın spor hayatımızın bir parçası olmalı. Bunu alışkanlık haline getirirsek zaten kilo problemi yaşanmaz ve sağlığımıza da katkıda bulunmuş oluruz :)

   Sil
 5. Önemli tavsiyeler için editöre teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 6. spor yapmayı istemek ve doğru sürelerde doğru hareketler yapmak gerekir. Bu sayfa spor konusunda bilgi alınacak değerli bilgiler paylaşıyor. Tavsiyelerinize uyulacaktır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim doğru ve sağlıklı bilgiler vermeye çalışıyorum. Sağlıklı günler dilerim :)

   Sil
 7. Değerli paylaşımlarını ilgiyle okuyorum Deryacığım. Çokkkkk teşekkürler 👍👏🌷😊🤚

  YanıtlaSil
 8. Ramazan dolayısıyla kapattım kendimi deryacım ben :D paylaşım şahane bende zayıfım sıkılaşıyordum işde ama biraz fazla halsizlik oluyor bende.

  YanıtlaSil
 9. Spor bir araç değil yaşam tarzı olmalı ve tabi istikrar şart..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Spor hayatımızın bir parçası olmalı haklısın canım :)

   Sil
 10. Merhaba,arkadaşım diyetisyen ile 2 senede 50 kilo verdi ama diyetisyeni spor yapmasını istemediği için malesef arkadaşımın bir çok yeri kilodan dolayı sarktı.Arkadaşım malesef bunu çok sonradan anladı ve diyetisyenini değiştirdi.Kilo verme aşamasında spor yapmanın ne kadar önemli olduğuna böylelikle birebir şahit oldum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok üzücü. Neden birçok diyetisyen spor yapmayın diyor bilmem. Belki de diyet yaparken fazla açlık olmasın diyedir ama ben kişisel olarak çok hatalı buluyorum. Oluşan sarkmaları sonradan toparlamak çok zor hatta bazen imkansız. Özellikle kuvvet hareketleri ile kasları güçlendirmek sarkmaları da önleyecektir.

   Sil
 11. Kas kütlesi arttıkça kilo vermek biraz daha zorlaşıyor sanırım. Ben diyetle verdiğim kiloları hep geri aldım. Son 3-4 yıldır diyeti tamamen bıraktım. Abartmadan çok sevdiğim hamurişlerinden tüketiyorum ama düzenli sporla kilom sabitlendi artık. Hoş şöyle bir 5 kilo daha gitse iyi olacak ya....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Akşam yemeklerini erken yeme yöntemini tavsiye ederim canım. Kas kütlesi arttıkça maalesef tartıda eski kiloyu göremiyorsun ama sıkı ve fit bir görünüm oluyor.

   Sil
 12. Bu yazıdan anladığım benim kuvvet egzersizleri yapmam gerektiği. Bu ara tiroide bağlı kolesterol yükselmesi sorunu ile mücadele ettim. Ve sıkı bir diyet yaptım. Bir hayli kilo da verdim. Yürüyüşlerle bu diyeti desteklemeye çalıştım. Bahsettiğiniz gibi kuvvet egzersizleri bana faydalı olabilir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yürüyüş devamlı yapılmalı ancak haftada en az 3 gün kuvvet egzersizleri hem kaslar hem omurga için çok yararlı. Geleceğe yatırım gibi de bakılabilir :)

   Sil
 13. Bu aralar bıraktım sporu hemen kilo farkını görüyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Arada bir ara verilse de 3 haftayı geçmemeli. 3 hafta sonra kaslar eski haline dönmeye başlıyor.

   Sil
 14. Yürüyüş yapmayı ben de pek severim :)

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads