Hindistan Cevizi: Sağlığa Katkıları ve Besleyici Özellikleri ile Hindistan Cevizi Sütü

Hindistan Cevizinin Faydaları 

Eylül ayında hindistan cevizi günü olduğunu biliyor muydunuz? Ben de yeni öğrendim. Bu vesile ile, hem faydalı bir besin olan hem de çok sevdiğim hindistan cevizi ve sütünden bahsetmek istedim. Yazının sonunda da lezzetli bir tarif var 🥥🥥🥥🌴🌴🌴. Keyifli okumalar. ...sindirimi kolaydır:

Vücut, esas olarak Hindistan cevizinde bulunan orta zincirli yağ asitlerini çok kolay ve hızlı bir şekilde parçalayabilir, yani oldukça kolay işlenebilir. Ayrıca iyi bir tokluk hissi sağlarlar.

... formunuz için yararlıdır:

Özellikle potasyum, kalsiyum, magnezyum ve fosfor gibi minerallerin karışımıyla hindistancevizi yemek, vücudu spor salonundaki antrenmana veya diğer fiziksel aktivitelere en iyi şekilde hazırlayabilir. Ayrıca sonrasında vücuda yakıt ikmali yapmak için harika bir atıştırmalıktır.

...CO2 dengesi:

100 gramda 130 gramın altındaki emisyon değeriyle hindistancevizinin CO2 dengesi iyidir. Tabii burada retim yerini, üretim yöntemini, ilgili tüm taşıma, işleme, paketleme ve depolamayı orantılı olarak dikkate almak önemlidir. 

...bol miktarda diyet lifi sağlar:

100 gram hindistan cevizi, 9 gram lif ile günlük önerilen minimum 30 gram miktarın neredeyse üçte birini karşılar.Bu, sağlıklı sindirimi destekler ve iyi, uzun süreli tokluk sağlar.

...kan oluşumunu destekler:

100 gram hindistancevizi 2.200 mikrogram demir içerir; bu da günlük ortalama ihtiyacın yüzde 18'ine karşılık gelir. Demir, kırmızı kan hücrelerinin yeterli oluşumu için özellikle önemlidir.

...B vitaminleri içerir:

Miktarları çok büyük olmasa da Hindistan cevizi B grubu vitaminlerin tamamını içermektedir. En yüksek içerik, güçlü tırnaklar, parlak saçlar ve iyi bir cilt sağlayan biyotindir.

...besleyicidir:

Kilo vermek istiyorsanız hindistancevizi ölçülü tüketmek daha iyidir: Hindistan cevizinin eti yağ ve kalori açısından son derece yüksektir.

...az miktarda karbonhidrat içerir:

Hindistan cevizi cipsi formunda 100 gram başına yalnızca 5 gram karbonhidrat içeren hindistan cevizi, atıştırmalık olarak, fırınlamada un olarak, ekmek yapımında veya tatlılarda rende olarak düşük karbonhidrat tutkunları için idealdir.İşte hindistancevizi hakkında bilmeniz gerekenler

Sert kabuklu, çekirdeği lezzetli Hindistan cevizi, kırması kolay olmasa da e büyük talep görüyor. Bununla birlikte, yetiştirildiği ülkelerde en önemli temel gıdalardan biridir; tatlı ve tuzlu yemekler için hindistancevizi sütü, hindistancevizi gevreği ve  bir o kadar da önemlisi, hatta hindistancevizi yağı bile işlenir. Bir hindistancevizi hurması her yıl bir çocuğun kafası büyüklüğünde 60'a kadar sert çekirdekli meyve üretir. Hindistancevizi devasa tarlalarda yetişir. Bir hindistancevizinin ağırlığı 2,5 kilograma kadar çıkabilir, ancak ne kadar büyük olursa olsun yapısı her zaman aynıdır: Yeşil veya açık kahverengi su geçirmez derinin altında  tipik kuru lif tabakası görülür. Altında, yalnızca ½ santimetre kalınlığında, üç “gözlü” son derece sert bir kabuk vardır. Eğer onu kırarsanız, kelimenin tam anlamıyla meselenin özüne, yani kar beyazı ve lezzetli ete sahip yumuşak kırmızımsı kahverengi tohum kabuğuna, ortasında da değerli hindistan cevizi suyunun bulunduğu yere ulaşırsınız.


Değerli demişken: Yaklaşık 11.000 hindistancevizinden birinde, boyut ve şekil olarak gerçek inciye çok benzeyen, "hindistan cevizi incisi" adı verilen bir tane bulunur. Bunun nedeni, hindistancevizinin yalnızca ikisinin değil, üç "gözünün" de kapanmasıdır. Bu, fideyi hindistancevizinin içine hapseder; Hindistan cevizi incisi oluşur.


Bununla birlikte, menşei ülkelerinde hindistancevizi yalnızca bir yiyecek olarak önemli değildir: Pek çok günlük nesne, kabuğunun liflerinden yapılır; örneğin bildiğimiz hindistancevizi paspasları; ayrıca kabuk oyma malzemesi olarak kullanılır ve yağ preslemeden elde edilen kalıntılar hayvan yemi ve gübre olarak kullanılır.
Menşei

Hindistan cevizinin Pasifik Okyanusu'ndaki Melanezya adı verilen tropik ada grubundan geldiği varsayılıyor. Bugün en büyük hindistancevizi kültürleri Hindistan, Sri Lanka, Malezya, Endonezya, Brezilya, Fildişi Sahili, Filipinler, Batı Hint Adaları ve Dominik Cumhuriyeti'nde bulunmaktadır.


Mevsim

Hindistan cevizini tüm yıl boyunca ithal edildiği için tüm yıl boyunca taze olarak satın alabilirsiniz.


Tadı

Hindistan cevizi botanik olarak bir fındıktan ziyade çekirdekli bir meyve olmasına rağmen,  kar beyazı etinin tadı aslında fındık gibidir. İçerisindeki Hindistan cevizi suyu ise tatlı ve aynı zamanda hafif ekşimsi bir tada sahiptir.

Hindistan cevizi ne kadar sağlıklı?

Hindistan cevizi tamamen işlenebilir. Hindistan cevizi suyu ve posası  çıkarılır ve bunlar da hindistancevizi yağı, süt, un, pul, raspa veya cips haline getirilir. Aktif karbon ise kahverengi kabuktan yapılır. 


Hindistan cevizinin menşei ülkelerindeki en besleyici gıdalardan biri olması boşuna değildir. Her şeyden önce bol miktarda bitkisel yağ içerir. Ne yazık ki bu onları diyet yapanlar için uygun bir lezzet yapmıyor. Sonuçta önemli miktarda diyet lifi de bu dezavantajı telafi ediyor. Sadece Hindistan cevizi suyunun kalorisi ve yağı çok düşüktür.


Sert kabuk, akıllı çekirdek! Sert çekirdekli meyvenin posası, 100 gramda yaklaşık 380 miligram potasyum açısından zengindir. Mineral, başka yararlarının yanı sıra uyarıların kas ve sinir hücrelerine iletilmesinden de sorumludur.


Özellikle yağ formundaki hindistan cevizi harika bir bakım ürünüdür. Cilde masaj yaparak uygulandığında nemlendirici, antiinflamatuar ve kırışıklık öldürücü görevi görür. Ayrıca saç hasarını onarabildiği ve diş çürümesine karşı koyabildiği de söyleniyor.


Hindistancevizi yalnızca tropik koşullarda gelişir. Bu nedenle evlerimize gelmeden önce daima yüksek CO2 emisyonlarıyla uzun bir mesafe kat etmek zorunda kalıyorlar. Talebin artması, daha fazla alana ihtiyaç duyulması anlamına geliyor.


Hindistan cevizinin 100 gramındaki besin değerleri

Kalori 361

Protein 5g

Yağ 37g

karbonhidratlar 5 gr

Diyet lifi 9 grHindistancevizi için alışveriş ve yemek pişirme ipuçları

Alışveriş

Sallama testi bir meyvenin ne kadar taze olduğunu gösterir. Su içeriği ne kadar yüksek olursa o kadar genç olur. Öte yandan, eğer bir gurultu duymuyorsanız, sıvı çoktan katılaşmış demektir ve etin tadı yenmez ve sabun gibidir.


Saklama koşulları

Taze hindistancevizi biraz daha uzun saklama süresini tolere eder. Yaklaşık 2-3 hafta buzdolabının sebze çekmecesinde kalabilir.


Hazırlık

Çok azımız taze hindistancevizi yemeye cesaret edebiliriz. Nasıl yapıldığını öğrendikten sonra kaya gibi sert hindistan cevizini kırmak o kadar da zor değil. Sert, sivri uçlu bir nesneye (tercihen bir tornavidaya), bir çekice ve keskin bir mutfak bıçağına ihtiyacınız var. Aşırı büyümüş iki "gözü" büyütmek için tornavidayı kullanın ve hindistan cevizi suyunu bir bardağa boşaltın. Şimdi çekicin sivri tarafını kullanarak uzun bir çatlak oluşuncaya kadar kabuğun merkezine vurun, böylece Hindistan cevizini kolayca kırabilirsiniz. Artık et bıçakla kabuk yarılarından ayrılabilir. 


Hindistan cevizi için pişirme ipuçları

Taze hindistan cevizi etinin özellikle çiğ ve saf bir atıştırmalık tadı vardır. Ayrıca ince küpler, şeritler veya dilimler halinde kesebilir ve elbette rendeleyebilir veya dilimleyebilirsiniz. Bu şekilde ezilen hindistan cevizi, meyve salatalarının, tatlıların, keklerin ve tartların yanına çok yakışıyor.


Hindistan cevizi ayrıca Hint sebzeli pirinç tavası veya  karidesli güveç gibi doyurucu tropik yemeklerde egzotik bir vurgudur. Rafine edilmiş köriler, taze hindistancevizi ile de oluşturulabilir - ister bamya körili gibi vejetaryen olsun, ister hindistancevizinde dekoratif olarak düzenlenmiş balık körili olsun. Taze hindistan cevizinden elde edilen hindistan cevizi suyu kokteyller, kremalar ve soslar için temel olarak kullanılabilir veya iyice soğutularak içilebilir.

Hindistan cevizi sütü


Hindistan cevizi sütünün yıllardır bir mutfak trendi olması şaşırtıcı değil: kremsi sıvının  lezzetli ve hoş bir egzotik tadı var. 

İşte hindistan cevizi sütü hakkında bilmeniz gerekenler

... kalbi korur:

İsveçli araştırmacılar, bazı tropik halklarda kalp krizi ve felçlerin neredeyse hiç duyulmadığını buldu. Bu insanlar yemek pişirmek ve kızartmak için yalnızca hindistancevizi sütü ve hindistancevizi yağı kullanıyorlar; bu da kandaki faydalı HDL kolesterol seviyesini artırıyor, ancak zararlı LDL kolesterolünü artırmıyor.

... güçlü kaslar yapar:

Birçok fitness tutkunu ve vücut geliştiricisi hindistancevizi sütünü tercih ediyor çünkü MCT yağları kas yağını oluşturma ve koruma üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir. Ayrıca sizi iyi ve sürdürülebilir bir şekilde doyurur, güç ve dayanıklılığı artırır.


... patojenlere karşı etkilidir:

Hindistan cevizi sütündeki en önemli yağ asidi laurik asittir ve toplam yağın %50'sini oluşturur. Araştırmalar bakteri, mantar ve virüsleri öldürebildiğini gösteriyor. Hatta bazı sonuçlar laurik asidin uçuk ve grip virüslerini de öldürebileceğini öne sürüyor.

... bol miktarda B vitamini sağlar:

Hindistan cevizi sütü büyük miktarda B5 vitamini olarak da bilinen pantotenik asit içerir. Tüm karbonhidrat, yağ ve protein metabolizmasında önemli bir rol oynar. B5 Vitamini ayrıca kırmızı kan pigmenti ve nörotransmiter asetilkolinin üretimi için de önemlidir.

... laktoz içermez:

Laktozu iyi tolere edemeyenler, kremaya alternatif olarak tamamen laktoz içermeyen kremalı hindistan cevizi sütünü kullanabilir. Suyla seyreltilmiş hindistancevizi sütü aynı zamanda örneğin shake ve smoothie'lerde inek sütüne mükemmel bir alternatiftir.

... alışmak için zamana ihtiyacınız olabilir:

Başlangıçta yemek pişirmek ve içmek için hindistancevizi sütüne geçmek mide ve bağırsak sorunlarına veya yorgunluğa yol açabilir. Bunun nedeni, vücuda yabancı olan ve genellikle belirli bir süre sonra ortadan kaybolan MCT yağ asitleridir.

... bir figür tuzağına dönüşebilir:

Hindistan cevizi sütünden elde edilen yağ sağlıklı olsa bile, fazlalığı elbette diğer yağlar gibi obeziteye yol açabilir. Bu nedenle kilonuza dikkat ediyorsanız günde yaklaşık 50-70 ml'den fazla hindistancevizi sütü tüketmemeniz ve muhtemelen hindistancevizi suyu veya durgun su ile seyreltmeniz daha iyi olacaktır.


Dikkat, kafanız karışmasın: Hindistan cevizi sütünün son zamanlarda çok popüler olan hindistan cevizi suyuyla hiçbir alakası yok! Çünkü ikincisi, hindistancevizinin içindeki sulu ve neredeyse tatsız sıvı iken, hindistancevizi sütü, hindistancevizinin etinden yapılır. Bunun için rendelenmiş hindistan cevizi eti sıcak su ile karıştırılarak içinden makine ile sütlü bir sıvı bastırılır.


Hindistan cevizi sütü daha sonra filtrelenir, ultra yüksek sıcaklığa ısıtılır ve son olarak teneke kutulara veya Tetrapaklara doldurulur. Son zamanlarda bu işlem daha fazla su eklenerek de değiştirildi, böylece karışımın yağ içeriği geleneksel miktarın yaklaşık yüzde 50'sine düşürüldü.


Bu arada Hindistan cevizi sütünün özellikle tatlılara uygun tatlı bir versiyonu da var.


Menşei

Hindistan cevizi sütü aslen tropik bölgelerden gelir ve burada süt hala her öğünde taze olarak hazırlanır. Hindistancevizi orada yerli olduğundan, meyvelerin veya hindistancevizi sütünün uzun süre taşınmasına gerek yoktur. Öte yandan, bizim kullandığımız Hindistan cevizi sütü genellikle uzun bir yol kat ettiği için iklim açısından nötr değil.


Tadı

Tahmin edebileceğiniz gibi, hindistancevizi sütünün tadı esas olarak Hindistan cevizine benzer, ayrıca biraz cevizli ve tatlıdır.


Hindistan cevizi sütü ne kadar sağlıklı?

Hindistan cevizi sütünün artık azaltılmış yağ içeriğiyle de mevcut olduğu doğrudur. Ne yazık ki, hindistancevizi sütündeki yağın yalnızca daha az tercih edilen doymuş yağ asitlerinden oluştuğu yönündeki eleştirilerde de bazı gerçekler var.

Ancak yine de: Hindistan cevizi sütünün yağ içeriği, örneğin kremadan önemli ölçüde daha düşüktür ve bu benzer süt ürünlerinin aksine, kremsi sıvı, kolesterol içermez.


100 ml Hindistan cevizi sütünün besin değerleri (normal | az yağlı)

Kalori 227 | 116

yumurta akı 2 gr | 1g

yağ 21 gr | 10 gr

karbonhidratlar 6 g | 1g

diyet lifi 3 g | 3gHindistan cevizi sütü için alışveriş ve yemek pişirme ipuçları

Alışveriş

Hindistan cevizi sütünü her süpermarkette ve indirimli pazarda, aynı zamanda Asya mağazalarında da alabilirsiniz - orada genellikle çok daha ucuza mal olur. Markalı hindistancevizi sütü veya isimsiz üreticilerin sütünü kullanmanız, kalite açısından çok az fark yaratır. Az yağlı versiyonu elde etmek o kadar kolay değildir ve genellikle geleneksel hindistancevizi sütünden biraz daha pahalıdır.


Saklama şartları

Sık sık egzotik ve Asya yemekleri pişiriyorsanız, hindistancevizi sütü tedarik etmek oldukça pratiktir - ve konserveler soğutma olmadan bile neredeyse süresiz olarak saklanabildiğinden, dolapta her zaman birkaç kutu saklayabilirsiniz. Hindistan cevizi sütünü açtıktan sonra yaklaşık iki gün içinde kullanmalı ve o zamana kadar buzdolabında saklamalısınız.


İpucu: Açılan hindistancevizi sütünü önümüzdeki birkaç gün içinde kesinlikle tüketemeyecekseniz dondurabilirsiniz. İyice karıştırdıktan sonra buzdolabı poşetine veya uygun bir kaba doldurun.


Körileri ve Tayland yemeklerini seviyorsanız Hindistan cevizi sütü mükemmel bir seçimdir. Kremsi kıvamı aynı zamanda hindistancevizi sütünü, örneğin kümes hayvanı güveçlerinde veya çorbalarda ideal krema ikamesi haline getirir. Ayrıca denemeye değer: Hindistan cevizi sütü kremaları, dondurmaları ve diğer sosları rafine eder ve lezzetli smoothie'ler veya kokteyller için harika bir temel oluşturur!


SSS – en sık sorulan sorular

Hindistan cevizi sütüne neden süt denilebilir?

Normalde sadece bildiğimiz süt ürünlerine süt denebiliyor. AB Komisyonu, burada hiçbir şeyin "sağılmamasına" rağmen, hindistancevizi sütünün hala süt olarak adlandırılabileceğine karar verdi. 


Hindistan cevizi sütünü krema gibi çırpabilir miyim?

Hindistan cevizi sütünü çırpmak için yalnızca katı kısım kullanılabilir. Bunu yapmak için kapalı kutuyu gece boyunca buzdolabına koyun. Ertesi sabah üst kısmı bir kaşıkla çıkarılıp bir kasede karıştırılır. Sıvı kalıntısı hızlı köri için mükemmeldir.


Hindistan cevizi sütü neden açıldıktan sonra boşaltılmalıdır?

Sadece Hindistan cevizi sütü için değil tüm gıdalar için şu husus geçerlidir: Eğer teneke kutudaki ürünler açıldıktan hemen sonra tüketilmeyecekse metal olmayan bir kaba aktarılmalıdır. Bunun nedeni teneke kutudan yiyeceklere karışabilen ve büyük miktarlarda böbreklere zarar veren kalaydır.

Hindistan Cevizli Mangolu SmoothieYaklaşık 4 porsiyon için malzemeler


350g hindistan cevizi (1 hindistan cevizi)

1 Mango

400g katı az yağlı yoğurt

Hazırlanışı


Hindistan cevizini açın ve hindistan cevizi suyunu toplayın. İnce bir süzgeçten geçirerek blendera dökün. Yaklaşık 350 g hindistancevizi etini rendeleyin, birazını süslemek için ayırın ve geri kalanını hindistan cevizi suyuyla birlikte ince bir şekilde püre haline getirin.


Mangoyu soyun, posayı çekirdekten çıkarın ve parçalara ayırın. Garnitür için 4 güzel parça saklayın. Geri kalanını yoğurt ile birlikte hindistan cevizi püresine ekleyin. Tekrar karıştırın ve istenilen kıvama gelinceye kadar soğuk su (yaklaşık 200 ml) ekleyin.


Dört bardağa dökün ve hindistan cevizi gevreği ve mango dilimleriyle süsleyerek servis yapın.


Diğer Sağlıklı Beslenme yayınlarını okumayı ihmal etmeyin:)


5 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

  1. Hindistan cevizi ile oil pulling de çok faydalı. Bir süre yapmıştım, ağızda gezdirmek ve oradan emilim ile faydaya dönüşmesi çok ilginç. Gerçi zeytinyağı da aynı yöntemde kullanılıyor. Hindistan cevizini her türlü seviyorum.

    YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads