Bahar Aylarında Tüketilebilecek Meyve ve Sebzeler


 

Meyve ve sebzeleri mevsiminde tüketmek en sağlıklı yöntem. Bahar ayları geçip gitmeden, bu aylarda neler taze olarak tüketilebilir aylarına göre hazırlamaya çalıştım.

Mart ayında tüketilebilecek meyve ve sebzeler

Mart ayında tüketilebilecek birçok meyve ve sebze vardır. Bazı örnekler şunlardır:

 

Meyveler:

 

Elma

Mandalina

Greyfurt

Limon

Portakal

Muz

Avokado

Ananas

Mango

KiviSebzeler:

 

Brokoli

Lahana

Havuç

Patates

Pırasa

Roka

Ispanak

Pazı

Soğan

SarımsakTabii ki, bu sadece birkaç örnek ve mevsimine göre çeşitlilik gösteren çok daha fazla meyve ve sebze mevcuttur. Bu listeyi genişletmek için yerel pazarınıza veya marketinize göz atmanızı öneririz.

Nisan ayında tüketilebilecek meyve ve sebzeler

 

Nisan ayı, baharın tam ortasına denk gelir ve birçok taze meyve ve sebzenin sezonunun başladığı aylardan biridir. Nisan ayında tüketilebilecek bazı meyve ve sebzeler şunlardır:

 

Meyveler:

 

Çilek

Kiraz

Greyfurt

Limon

Mandalina

AnanasSebzeler:

 

Enginar

Ispanak

Brokoli

Marul

Bezelye

Roka

Taze soğan

Kuşkonmaz

Kereviz

PancarNisan ayı, ayrıca baharın başlangıcından itibaren birçok diğer meyve ve sebze çeşitlerinin de sezonunun açıldığı bir aydır. Bu nedenle, taze ve lezzetli meyve ve sebzeleri piyasada bulmak daha kolaydır. Meyve ve sebzelerin taze olduğundan emin olmak için yerel pazarlara ve çiftliklere giderek yerel ürünleri tercih etmek önemlidir.

Mayıs ayında tüketilebilecek meyve ve sebzeler

 

Mayıs ayında tüketilebilecek birçok meyve ve sebze vardır. Bazı örnekler şunlardır:

 

Meyveler:

 

Çilek

Vişne

Kiraz

Ahududu

Dut

Kayısı

Şeftali

Kavun

Karpuz

İncir
Sebzeler:

 

Ispanak

Brokoli

Karnabahar

Enginar

Havuç

Marul

Roka

Maydanoz

Dereotu

Taze soğan


Tabii ki, bu sadece birkaç örnek ve mevsimine göre çeşitlilik gösteren çok daha fazla meyve ve sebze mevcuttur. Bu listeyi genişletmek için yerel pazarınıza veya marketinize göz atmanızı öneririz.

 

Bahar sebzelerini en sağlıklı nasıl pişirebiliriz?

Bahar sebzeleri taze, lezzetli ve besleyici oldukları için sofralarımızda sıkça yer almalıdır. Bu sebzeleri en sağlıklı şekilde pişirmek için şu önerileri dikkate alabilirsiniz:

 

Buharda Pişirme: Bu yöntem sebzelerin vitamin, mineral ve liflerini korur. Buharda pişirme, sebzeleri yumuşak ve lezzetli yapar, ayrıca yağ kullanımını minimize eder. Sebzeleri buharda pişirmek için, buhar pişiricisi veya basit bir tencere ve süzgeç kullanabilirsiniz.

 

Fırında Pişirme: Sebzeleri fırında pişirerek de taze lezzetlerini koruyabilirsiniz. Fırında pişirme, sebzelerin doğal tatlarını korur ve yağ kullanımını azaltır. Sebzeleri fırında pişirirken, üzerlerine biraz zeytinyağı, tuz ve baharat ekleyerek lezzetlerini artırabilirsiniz.

 

Kısa Süreli Pişirme: Bahar sebzeleri, genellikle çok hızlı pişirilir. Kısa süreli pişirme yöntemleri, sebzelerin lezzetini ve besin değerini korur. Sebzeleri kısık ateşte veya yüksek ateşte soteleyebilir veya kısa süreli haşlama yöntemini kullanabilirsiniz.

 

Çiğ Tüketme: Bazı bahar sebzeleri, çiğ olarak tüketilebilir. Çiğ sebzeler, vitaminlerini ve minerallerini korurken, lif içeriği yüksektir ve sağlıklı bir atıştırmalık olarak tercih edilebilir.

 

Bahar sebzelerinin sağlıklı pişirme yöntemleri, sebzelerin taze lezzetlerini korurken, besin değerlerini de en üst düzeyde tutar. Bu yöntemleri kullanarak, besleyici ve lezzetli bahar sebzeleri yemekler hazırlayabilirsiniz.

Bu konular da ilginizi çekebilir:

Yazın Serin Tutan Yiyecek ve İçecekler

Alerjiklere Özel Beslenme

Sporcu Beslenmesi-Enerji Veren Gıdalar

3 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

  1. muz brokoli kereviz çilek kiraz yether banaa :)

    YanıtlaSil
  2. Genel olarak sebzelerin çoğunu tüketirim. Meyvelerden ekşimsi ve sulu olanları severim. Greyfurt, ekşi elma favorilerim mesela.

    YanıtlaSil
  3. Sevmediğim sebzeleri deniyorum bu yıl.Ispanağı börek olarak yaptığımda güzel oldu :)

    YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads