Vitamin A Eksikliği Saç Dökülmesine Neden Olur mu?Vitamin A Eksikliği Saç Dökülmesine Neden Olur mu?

 

Saçlar sürekli olarak uzayıp dökülme özelliği göstermeleri ile bilinir. Günde yaklaşık olarak 0,35mm uzayabilen saçların aynı zamanda döküldüğü de görülür. Saçları üreten kıl foliküllerinin beslenmesi için gerekli olan protein, element ve vitaminler vücuda dışarıdan alınır. Vitamin A Eksikliği Saç Dökülmesine Neden Olur mu? Merak edilenler arasında yer alır.

 

Çeşitli vitamin ve elementlerin vücutta eksik olması hastada saç dökülmesi probleminin oluşmasına zemin hazırlayan bir durumdur. Bundan dolayı da saçın miktarı ve özellikleri beslenme ile yakından ilişkili bir durumdur.

 

Vitamin eksikliğinin olması yalnızca saç dökülmesine yol açan bir durum değildir. Aynı zamanda saç hastalığının tetiklenmesi ya da tedaviye direnç gelişmesi gibi durumlar da bu tür eksikliklerden kaynaklanabilir. A vitamini cildin sağlıklı olmasında etkili olan bir vitamin türüdür. Cildin yapısının korunmasında A vitaminine ihtiyaç duyulur.

 

Saç Dökülmesinde Etkili Olan Nedenler

 

Kıl foliküllerinin enerjiye olan ihtiyaçları karbonhidratlardan karşılanır. Kişilerin özellikle diyet yaptıkları dönemlerde düşük kalori alımına bağlı olarak kıl foliküllerinin ihtiyaç duyduğu enerji aminoasitlerden sağlanır. Enerji ve yapı taşlarının azalması ise saçlarda incelme ve dökülmeyi tetikleyebilmektedir. Saç Dökülmesinde Etkili Olan Nedenler birden fazla olabilir.

 

Enerjinin dışında proteinler de vücut açısından oldukça önemlidir. Kılın kimyasal yapısında bulunan keratin adlı protein oldukça yüksek orandadır. Bu sebeple keratinin düşük olması saçla ilgili görülebilecek sorunların da tetikleyicisi olabilmektedir.

 

Saç dökülmesi stres, mevsimsel geçişler ya da genetik yatkınlık gibi birçok sebepten olabilir. Geçirilen hastalıklar, uygulanan tedavi yöntemleri ya da bazı ilaçların yan etkileri nedeni ile hastada saç dökülmesi ya da kellik gibi problemlerin görülmesi mümkündür.

 

Günümüzde gelişen yöntemler saç ekim uygulamalarının çeşitlenmesine yol açarken hastaların sorunlarına doğal ve kalıcı çözümler üretilebilmektedir. Saç dökülmesinde ekili olan nedenler arasında demir eksikliği, hormonal bozukluklar, vitamin eksiklikleri gibi sebepler de bulunabilmektedir.

 

Çinko eksikliği ya da B12 vitamini eksikliğinde de saç dökülmesi şikayetlerine rastlanabilmektedir. Bunun yanı sıra biotin, folik asit gibi eksiklikler de saç dökülmesine yol açar. Sağlıklı kişilerde yaklaşık olarak yüz bin adet saç teli olması normal kabul edilir. Ortalama olarak günde 100-150 adet saçın dökülmesi ise doğal kabul edilen bir durumdur. Bunun yanı sıra 2 aydan uzun süreli olarak normalin dışında bir saç dökülmesi görüldüğünde doktora danışmak gereklidir. 

Saç Dökülmesi Neden Olur?

 

Kişilerde görülen saç dökülmesi çeşitli sebeplerle ortaya çıkabilirken merak edilenlerden biri de Saç Dökülmesi Neden Olur? Sorusunun yanıtıdır.

 

Genetik etkiler kadın veya erkeklerde en fazla saç dökülmesinin görülme nedenleri arasında yer alır. Genetik olarak ortaya çıkan sorunlar genellikle kronik olurken toplumda sık karşılaşılabilecek bir durumdur.

 

Bunun yanı sıra bazı deri problemleri de saç dökülmesine neden olabilir. Bu tür sorunlar arasında sedef hastalığı, egzama, mantar hastalıkları gibi çeşitli rahatsızlıklar bulunabilmektedir. Hastalığın tedavi edilmesi dökülmenin engellenmesi için gerekli olan bir durumdur.

 

Kişilerin yanlış beslenme alışkanlıklarına sahip olması da saç dökülmesine yol açan nedenler arasında bulunur. Bireyin dengeli ve düzenli beslenmemesi bu tür sorunların oluşmasında etkili olurken beslenme alışkanlıklarının gözden geçirilmesi sorunun önüne geçilmesi açısından önemlidir.

 

Çeşitli vitamin ve mineral eksiklikleri de saç dökülmesinde etkili sebepler arasında yer alır. Bunlar arasında çinko, B12 vitamini ya da demir eksikliği gibi birçok neden bulunur. Hormonal düzensizlikler de saç dökülmesine yol açan nedenler arasında yer alır.

 

Bazı hastalıklar sırasında uygulanan tedavi yöntemleri, kullanılan ilaçların yan etkileri de saçlarla ilgili yaşanabilecek sorunların temelinde yer alabilir. Kişinin aşırı stres altında olması da saç dökülmesinin nedenleri arasında kabul edilir.

 

Bu tür bir sorunla karşılaşıldığında problemin ortadan kaldırılması gerekirken günümüzde kalıcı olarak oluşan saç dökülmeleri karşısında çeşitli yöntemler kullanılarak saç ekimi başarı ile uygulanabilmektedir.

 

Vitaminlerle ilgili diğer yayınlarımızı da okuyun:

K Vitamini Nedir? Faydaları Nelerdir? 

Acai Berry Üzümü- Süper Meyvenin Faydaları

A Vitamini Nedir? Faydaları Nelerdir, Hangi Besinlerde Bulunur?

D Vitamininin Öyküsü

2 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

  1. Saçlarımın dökülmesini ne yapsam engelleyemiyorum. Vitamin takviyesine başlamıştım ki senin yazına denk geldim. B12 mi ölçtürmemiştim, bir de onu ölçtüreyim. B12 eksikliğinin saç dökülmesine neden olduğunu bilmiyordum.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. B vitaminleri özellikle de biotin çok etkiliyor. Stres, hormonlar, beslenme gibi ne yazık ki günümüzde saç dökülmesine neden olan pek çok etken var. En iyisi check up yaptırmak 🤣

      Sil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads