Alma Verme Dengesi Nedir? Alma Verme Dengesi Nasıl Kurulur?

 


Alma Verme Dengesi

 

Alma Verme Dengesi insan hayatında önemli bir yer kaplar. Yaşamın kendi doğal düzeni içerisinde yer bulan denge ilişkiler söz konusu olduğunda da geçerlidir. Hayatın en temel unsurlarından biri olan denge kavramı doğanın içinde, yaşamın tüm ayrıntılarında kendisi için bir alan bulur.

 

Hayatta her şeyin denge üzerine kurulu olmasına bağlı olarak düzenin devamı için de dengenin korunması gerekir. Doğadaki denge bozulduğunda canlıların yaşam alanı tehlikeye girer. Aynı durum insan ilişkileri için de geçerlidir.

 

Kişiler arasında var olan mevcut düzenin dengesinde değişim olduğunda ilişkinin yapısı bundan etkilenir. Bozulan dengeye bağlı olarak da taraflar arasında uyuşmazlıklar, anlaşmazlıklar ya da çatışmalar yaşanması kaçınılmaz olur.

 

Alma Verme Dengesi Nedir?

 

Alma Verme Dengesi Nedir? Son zamanlarda sıklıkla merak edilenler arasında yer alan bir konudur. Dünyanın üzerinde kurulu olduğu düzen bir denge esasına dayanır. Bu dengenin bozulması tüm canlıların yaşamını olumsuz yönde etkileyeceğinden istenmeyen bir durumdur.

 

Sağlıklı ilişkilerin temelinde yatan en önemli konulardan biri alma verme dengesidir. Kişinin kendinden sürekli ödün vermesi ve kendini hiçe sayması alma verme dengesi üzerinde olumsuz etki oluşturur. Her bireyin farklı bir kişilik yapısı bulunur.

 

Olaylar ve durumlar karşısında herkes birbirinden farklı tepkiler verebilir. Karşılıklı ilişki içinde bulunan bireyler birbirinden farklı olacağından alma verme dengesi sağlanırken bireysel özellikler de önemli hale gelir. Almak ya da vermek kavramları herkes için eşit bir dağılım göstermeyebilir.

 

Bunda etkili olan en önemli sebep ise bireysel farklardır. İnsanların sahip oldukları kişilik özelliklerine bağlı olarak alma verme dengesinde zaman zaman değişimler olması ise normaldir. Önemli olan bireyler arası ilişkilerde bunu tolere edebilmektir.

 

Karşımızdakileri doğru tanıdığımızda, onların istek ve ihtiyaçları hakkında fikir sahibi olduğumuzda bu dengeyi kurmak da kolaylaşır. Bizim kişilik özelliklerimizin de bu aşamada doğru tahlil edilmesi gerekir. Dengenin sağlanması adaletin doğru uygulanması ile mümkün olacağından karşı tarafa haksızlık etmemek ve kişinin kendisine zarar vermemek adına bu süreci doğru anlaması gerekir. 

Alma Verme Dengesi Nasıl Kurulur?

 

Alma Verme Dengesi Nasıl Kurulur? Merak edildiğinde ise kişisel özelliklere bağlı kalınacağı görülür. Karşımızdakinin ve bizim sahip olduğumuz şahsi özellikler ilişkide yaşanacak alma verme dengesi açısından önemlidir. Kişi bu dengeyi kurarken kendisine zarar vermemeli bunun yanı sıra karşısındakini de düşünmelidir. Bir çeşit empati becerisi geliştirmek de sürecin kontrol altında tutulabilmesi açısından önemlidir.

 

Bir örnek vermek istersek; manevi yönden zor bir dönemden geçen arkadaşımızın yanında olmak, onun yaşadığı sıkıntılardan kurtulması için gayret sarf etmek bir çeşit vermedir. Biz zor anında arkadaşımızın yanında olduğumuzda onun için fedakârlık yaparak alma verme dengesinin veren tarafını temsil ederiz.

 

Aynı durum bizim için geçerli olduğunda ise karşımızdaki kişiden bu manevi desteği bekleriz. Arkadaşımız da zor anlarımızda bizim yanımızda durduğunda varlığı ile bize destek verdiğinde sağlıklı bir ilişkide olması gereken alma verme dengesi sağlanmış olur. Bu denge bizim ilişkimizin güçlenmesine, dostluğumuzun da kök salmasına yardımcı olacaktır.

 

Dengenin muhafaza edilmesi sayesinde insanlar arası ilişkiler de kontrol edilebilir. İlişkiler sırasında her zaman dengeli davranabilmek mümkün olmayabilir. Bunu sağlamak için çoğu zaman bazı şeylerden vaz geçmek gerekirken bazı şeylerin de kazanımı olmalıdır.

 

Alma verme dengesi her zaman eşit şartlarda ortaya çıkmaz. Bu durumda da kişilik özelliklerine bağlı olarak tolere edilebilme eylemi devreye girer. Kişinin elinden gelenin en iyisini yapması ve bunu koşulsuz şartsız karşısındakine sunması içindeki iyi niyetin göstergesi olacağından karşımızdaki kişinin bunu doğru okuyabilmesi de kolaylaşır. Bu sayede dengeli bir ilişki kurulabilir. Bunun yanında kişi kendisine zarar vermemeli fedakârlık yapmak adına kendi değerlerini de hiçe saymamalıdır. Sürekli kendini hiçe saymak kişide öz saygı kaybına yol açabileceği gibi karşımızdaki kişi açısından da bu durumun suistimaline yol açabilir. Dengelerin korunması için bir bütün olarak konuya yaklaşılması zorunludur.

 

Alma Verme Dengesinin Bozulması

 

Alma Verme Dengesinin Bozulması taraflar arasında uyuşmazlıkların oluşmasına yol açar. Taraflardan biri kendisini ödün veren olarak tanımlarken diğeri sarf edilen çabanın yetersizliğinden yakınabilir. Bu dengenin sağlıklı bir biçimde kurulması için taraflara arasında iletişim güçlü olması gerekir. Karşılıklı konuşma, sorunlara ortak bir çözüm üretebilme becerileri dengenin korunabilmesi açısından önemsenmelidir.

 

Denge bozulduğunda bunu yeniden onarabilmek adına bazı adımlar atılması da gerekebilir. Bu durumda yapılması gereken bazı davranışların dikkate alınması önemli olur. Öncelikle konuşma süreci bu tür olumsuzluklarda ilk başvurulması gereken yoldur.

 

Karşılıklı yardımlaşma, kişisel alanlara saygı ve olayların akışını kabullenme de çözüm sürecinin bir parçası olmalıdır. Hiç kimsenin mükemmel olmayacağının kabul edilmesi, iletişimin güçlü olması, birbirinin özel alanlarına saygılı olmak, olayların akışına bırakılması gibi birçok detay alma verme dengesi kurulurken önemlidir. 

Alma Verme Dengesinde Sohbetin Önemi

 

Alma Verme Dengesinde Sohbetin Önemi duyguların paylaşılması, sorunların giderilmesi noktasında öne çıkar. Kişi kendini güvende hissetmek istediğinde karşısındaki ile konuşabilmelidir. Karşılıklı olarak yapılması gereken konuşmada taraflar kendini rahatça ifade edebilmelidir.

 

Sorunlar ve endişeler paylaşıldığında ortak bir paydada buluşmak da kolaylaşır. Konuşma sırasında dinlemeyi bilmek de iletişimin kalitesi açısından gereklidir. Konuşma ve dinleme tarafların rahatlaması için önemsenmesi gereken bir ayrıntıdır.

 

Alma Verme Dengesinde Yardımlaşmanın Önemi

 

Alma Verme Dengesinde Yardımlaşmanın Önemi de azımsanmamalıdır. Bir örnekle açıklamak istersek; Eşler arasındaki ilişkilerde bu konu dengenin kurulabilmesi açısından oldukça önemlidir. Eşlerden biri alışverişe çıkarken diğerinden yardım istediğinde sıkılmadan onun yanında olması ve ona görüşleri ile destek vermesi güzel bir yardımlaşma örneği olabilir.

 

Bir yemeğin hazırlanması sırasında eşlerin birbirine yardım etmesi de sağlıklı bir iletişimde olması gereken iyi bir yardımlaşma örneğidir. Arkadaşlıklar için de geçerli olan bu durum tarafların sağlıklı bir ilişki kurmasına olumlu yönde katkı sağlar.

 

Alma Verme Dengesinde Kişisel Alan Sağlamanın Önemi

 

Alma Verme Dengesinde Kişisel Alan Sağlamanın Önemi kişilerin sağlıklı bir iletişim kurmasını kolaylaştırır. Kişisel alan her insanın ihtiyacı olan bir unsurdur. Bu alanlar nefes almayı kolaylaştırırken günlük yaşamın sıkıntılarından uzaklaşmaya yarar.

 

Kendisi ile baş başa kalan bireyin ruhsal dünyasını dengelemesi ve sağlıklı kararlar alabilmesi de kolaylaşır. Bu sayede karşı tarafa sabır göstermek, anlayışlı olmak kolaylaşır. İlişkilerde dengenin korunabilmesi kişisel alanlara saygı duyulması ile olur.

 

Alma Verme Dengesinde Akışı Kabul Etmenin Önemi

 

Alma Verme Dengesinde Akışı Kabul Etmenin Önemi ilişkilerin sağlıklı sürdürülebilmesini sağlar. Bireysel farklılıklarımız olduğunu kabul ettiğimizde ve empati becerilerimizi geliştirdiğimizde karşımızdakileri daha iyi anlamaya başlarız.

 

Olayların akışını doğal olarak kabul edebilmemiz içinse öncelikle kendimizle barışık olmak ve karşımızdakilerin bireysel farklılıklarına saygı duymak gerekir. Bunu yapabildiğimizde gördüğümüz olumsuzlukların aslında bir olumsuzluk değil yaşamın doğal akışı olduğunu da anlamış oluruz.

 

Alma verme dengesini sağlayabilen her insan bireysel ve toplumsal ilişkilerinde daha mutlu ve başarılı olur. Bu sayede hem kendisi için hem da karşısındaki bireyler açısından iletişim kurmayı da kolaylaştırır.

Bu konular da ilginizi çekebilir:

7 Çakra'nın Anlamı ve İşlevleri

Yin Yoga Nedir? Faydaları Nelerdir?

 

4 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Yaşam hassas bir terazi gibidir. Dengede kalabilenler için işler kolaylaşır. Umarım bunu sağlayanlardan oluruz. Konuyu çok güzel işlemişsin. Emeğine sağlık Deryacığım.

  YanıtlaSil
 2. Herşeyin dengelisi güzel değil mİ Deryacım ♥

  YanıtlaSil
 3. Uzun bir süre sadece verme kısmındaydım ama almayı da öğrendim nihayet.. denge önemli cidden.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen ben de öyleydim canım. Hayır demeyi veya dengeyi sağlamayı öğrenince tepki çekiyorsun ama en doğrusu bu.

   Sil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads