Sık Sık Üşür Müsünüz? Devamlı Üşümenin 5 Nedeni ve Çareleri

 


Sık sık üşür müsünüz? Devamlı üşümenin nedenleri nedir ve bunların çaresi nedir merak ediyor musunuz? O halde bu makale tam size göre.

Sürekli titreyenler sadece hassas olmayabilir. Uzmanlara göre, gerçekten sürekli olarak çok üşümemizi sağlayan beş neden var.Kalın Kıyafetlere Rağmen Hala Üşüme Devam Ediyorsa


Bunun en heyecan verici olmayan açıklaması şudur: Kış, vücudunuzun en sevdiği mevsimlerden biri değildir.

Uzmanlar ayrıca, birisi özellikle çabuk süşüme eğiliminde olduğunda soğuğa tahammülsüzlükten bahseder. Rahatsız edici ama tehlikeli değil.

Ancak bazen daha ciddi nedenler de soğuğa karşı artan hassasiyete neden olabilir ve bu da müdahaleyi gerekli kılar.

Gelin bakalım sık üşümenin olası nedenleri neler olabilir:1. Düşük tansiyon

Özellikle genç ve zayıf kadınlar genellikle düşük tansiyonla mücadele eder. Kan vücuda 100 mmHg'den daha az pompalandığında bundan söz edilir.

Hipotansiyon  kalıtsal bir yatkınlık olabilir ve temelde tehlikeli değildir. Bununla birlikte, genellikle soğuk el ve ayaklara ek olarak, diğer hoş olmayan yan etkiler de ortaya çıkabilir.

Etkilenen kişiler genellikle sabahları yataktan kalkmayı daha zor bulurlar, genellikle kendilerini yorgun hissederler, çabuk konsantre olamazlar ve ayrıca ara sıra baş dönmesi ve baş ağrısı eğilimi gösterirler.

Çok fazla alkol tüketmemek, düzenli egzersiz, ayrıca kontrastlı duşlar (sıcak-soğuk) ve örneğin kahve şeklinde kafein genellikle dolaşımın yeniden canlanmasına yardımcı olabilir ve böylece kan basıncını biraz yükseltebilir.

Ancak bazı durumlarda bunun arkasında tiroid bezinin bir hastalığı da vardır.

Açıklanamayan kilo alımı, kırılgan cilt ve depresif ruh hali gibi ek semptomlar varsa bundan şüphelenilebilir. Ancak sadece bir doktor muayenesi kesin netlik sağlayabilir.

2. Kansızlık

Anemi olarak da bilinen kansızlık genellikle demir eksikliğinden kaynaklanır. Bu, yetersiz beslenme veya özellikle ağır adet kanaması yoluyla ortaya çıkabilir.

Vücut daha sonra yeterli kırmızı kan hücresi yapmak için ihtiyaç duyduğu materyalden yoksun kalır.

Bu, uzuvlara kan akışının azalmasına yol açar, bu da özellikle ellerinizde ve ayaklarınızda hipotermik hissetmenize neden olur.

Ek anemi semptomları arasında halsizlik, yorgunluk, düzensiz kalp atışı, soluk cilt, göğüs ağrıları ve baş ağrıları bulunur.

Demire ek olarak, B12 ve folik asit de kırmızı kan hücrelerinin oluşumu için önemlidir. Vegan yiyen insanlar  ve özellikle hamile kadınlarda folik asit açısından yetersiz olma eğilimindedir.

Bir kan sayımı yardımıyla, bir eksiklik varsa teşhis edilmeli ve gıda takviyeleri ile değiştirilmelidir.

 3. Çok az uyku

Vücut ısısının düzenlenmesi için uyku şarttır.

Çok az veya çok düzensiz uyursanız, bunun kendi bioritminiz üzerinde olumsuz bir etkisi olur. Bu da metabolizma, hormon seviyeleri, yorgunluk hissi ve vücut ısısı arasındaki karmaşık ilişkileri kontrol eder.

Sirkadiyen ritimlerin bir parçası olarak, uyku sırasında vücut ısısı düşer. Bununla birlikte, sirkadiyen ritminiz o kadar bozulur ki, siz gerçekten uyanıkken vücudunuz uyuması gerektiğini düşünür, iç termostatınız yanlış zamanda ayarlandığı için üşüme hissedebilirsiniz.

4. Kilo Kaybı

Birkaç cankurtaran kemeri daha soğuğa karşı belirli bir “kurtarma işlevine” sahiptir. Vücut, ısıyı depolamak için yağı kullanabilir.

Buna göre, az kilolu insanlar üşüme eğilimindedir.

Ek olarak, daha düşük kalori alımı vücudun metabolizmasının yavaşlamasına neden olabilir. Sıcaklık düzenlemesi daha sonra normalden daha az verimli çalışır.

Yani diyet yapıyorsanız veya yakın zamanda diyet yaptıysanız endişelenmenize gerek yok - soğuğa karşı direnciniz yeniden artacaktır.

Yeme bozukluğu şüphesi varsa durum farklıdır. Uzun süreli aşırı duyarlılık da bunun bir göstergesi olabilir.

Böyle bir durumda uzun vadede sağlığa ciddi zarar veren hatta bazen yaşamı tehdit eden sonuçların önüne geçebilmek için bir an önce profesyonel psikolojik yardım alınmalıdır.

 

5. Raynaud Sendromu

Dondurucu bölmesine uzanırken parmakları soğuktan çok acıyan herkes Raynaud sendromu açısından incelenmelidir.

Bu sendromda, vücudun soğuk etkilere veya strese karşı vasküler reaksiyonu normu aştığı için, küçük soğuk uyaranlar bile ağrılı kramplara yol açar.

El veya ayaklardaki damar spazmı yarım saate kadar sürebilir. Kan daha sonra tekrar geri akarsa, daha önce sıkışık olan uzuvlar kızarır ve ağrılı hale gelir.

Bu fenomen esas olarak düşük tansiyonu olan genç kadınlarda ve romatizma gibi önceden hastalıkları olan yaşlı kişilerde görülür. Ancak nedeni belirsizdir.

Küçük bir teselli olarak: En azından daha genç hastalar söz konusu olduğunda, semptomlar genellikle ilerleyen yaşla birlikte azalır.

Astarlı eldivenler, sigarayı bırakma ve stres yönetimi terapileri gibi soğuğa karşı etkili koruma, önleyici ve hafifletici bir etkiye sahip olabilir.

Özellikle ciddi vakalarda, doktor kan akışını artırmaya yardımcı olacak ilaçlar yazabilir.

Bu konular da ilginizi çekebilir:

Sonbahar ve Kış Mevsimlerinie Uygun Aromaterapi Yağları

Kışa Girerken Beslenmemizde Hangi Noktalara Dikkat Edelim

Mutfaklarımızdan Kış Ayları İçin Güzellik Tarifleri

Kış Aylarında Ayak Bakımı

Kışın Evde Yapılabilecek Egzersizler

6 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Türk kadınları genelde üşüyor. En sık karşılaştığım sebep kanın düşük olması. Emeğine sağlık Deryacığım 🤗

  YanıtlaSil
 2. Yazında sık üşümemem bildiğim iki sebebini buldum. Kış mevsimini de katarsam üç :)
  Kalemine sağlık :)

  YanıtlaSil
 3. Ben eskiden pek üşüyen biri değildim ama son yıllarda kansızlık sorunu var epey bir üşütük oldum. Kışı da hiç sevmem bu arada

  YanıtlaSil
 4. pekiiii teşekkürler bugünlerde soğuk vallahiiii istanbuuuul :) doğal gaz faturası da fenaa menaaa :)

  YanıtlaSil
 5. Ben de çok üşüyenler sınıfına girmeye başladım.Kan değerlerimi kontrol ettirmem gerek diye düşünüyorum.

  YanıtlaSil
 6. Psikolog bir yazarın kitabında şöyle bir şey okuduğumu hatırlıyorum ''Eğer elleriniz ve ayaklarınız hiç bir şekilde ısınmıyorsa doğmadan önce aileniz sizi erkek olarak beklemiştir '' bu tarz bir şeydi. o geldi aklıma :)

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads