5 Kolay Adımda Varoluşsal Kaygınızın Üstesinden Gelin5 kolay adımda varoluşsal kaygınızın üstesinden gelin


Varoluş kaygısını ilk elden yaşamış olanlar, bunun üstesinden nasıl geleceğimizi kendimize sormuşuzdur. Aşağıdaki makalede, yöntemlerden biri hakkında daha fazla ayrıntıya girmek ve size kendinize yardım etme fırsatı vermek istiyorum.


Varoluşsal korkunun üstesinden gelmek göründüğü kadar umutsuz değil

Varoluşsal korku - herhangi bir korku gibi - size tamamen hükmedebilecek bir duygudur. Asayı bir kez ele geçirdiğinde, onu tekrar elinden almak zor görünüyor. Ve kısa bir süreliğine yenilmiş olsa bile, bu sadece bir etap galibiyeti gibi görünür, çünkü kısa bir süre sonra sizi tekrar sıkıca kıstırır. Varoluş korkunuzu bir gün yeneceğiniz size neredeyse umutsuz görünüyor.


Her zaman bu sorunlar hayatınızı olumsuzlaştırdığında uzmanlardan yardım almanın gerekliliğingen bahsediyorum. Ancak kendinisin de kendinize yardım edebilmek adına yapabilecekleriniz var:


Varoluşsal korku kısaca nedir?

Pek çok insan hayatındaki buna benzer aşamalara aşinadır: geceleri uyumak yerine sağa sola dönüp neler olup bittiğini düşünürsünüz. Yorgunluğa ek olarak, sürekli olarak tek bir konu etrafında dönen düşüncelerle eziyet çekiyorsunuz: Önümüzdeki haftalarda veya aylarda nasıl geçineceğim? Şu anda böyle bir aşamada mısınız? Eğer öyleyse, varoluşsal korkuya hoş geldiniz. Sonraki birkaç bölümde, korkuyu biraz sınıflandırmanıza yardımcı olacağım.

Konu hakkında daha detaylı bilgi için:

Varoluş Korkusu Nedir, Nasıl Ortaya Çıkar ve Ona Karşı Ne Yapılabilir?

yazımızı okumanızı öneririz.


Birinci Adım: Varoluş kaygısını yenmeden önce, onu anlamalı ve tanımalısınız.

Varoluşsal bir korku profili oluşturun

Varoluş korkunuzla etkili bir şekilde mücadele etmek ve nihayetinde onu yenmek için onu iyi tanımak önemlidir. Bak, hisset ve mümkünse her yönden. Korkuyu tam olarak ne tetikler? Seni özellikle hangi durumlarda kötü yakalıyor? Vücudunuz korku sırasında nasıl hissediyor - gerginlik, mide bulantısı, baş ağrısı vb. ile tepki veriyor mu? Varoluşsal korkunuza ek olarak hangi duygulara sahipsiniz - utanç, öfke, teslimiyet?


Yapılacak en iyi şey, bir dakikanızı ayırıp varoluşsal korkunuzla ilgili önemli olduğunu düşündüğünüz her şeyi bir tür profil gibi yazmaktır.


Bu ne için önemli?

Bütün bunlar korkuyu daha iyi tanımak için önemlidir, çünkü düşmanınızı ne kadar iyi tanırsanız, onun zayıflıklarından daha sonra o kadar özel olarak yararlanabilirsiniz. Bu alıştırmanın ikinci olumlu etkisi, varoluşsal korkunun dehşetinin bir kısmını kaybetmesidir. Kendinizi gözlemlerseniz, korku uzaktan sizi çağırdığında bile içten içe sindiğinizi göreceksiniz. Ancak varoluşsal korkunuzun tüm yönleriyle ne kadar yoğun bir şekilde ilgilenirseniz, o kadar az tehdit edici görünür.


İkinci adım: Varoluş korkunuzu gözünüzde canlandırın, çünkü burada önemli olan sadece içsel değerler değildir.

Görselleştirme yoluyla varoluşsal korkunun üstesinden gelmek

Artık önünüzde korkunun profili olduğuna göre, korkunun tam bir resmi için eksik olan tek bir şey var: dış görünüşü. Varoluş korkunuz nedir? İnsan mı, hayvan mı, canavar mı yoksa tamamen başka bir şey mi? Şişman, zayıf, uzun, kısa, güzel, çirkin bunların hepsi önemlidir. Mümkün olduğunca doğru bir resim elde etmeye çalışın. Burada yaratıcılığınızın sınırı yok. Canınız isterse, bir kalem ve kağıt alın ve korkuyu çizin.


Bu ne için önemli?

Görselleştirme tekniklerinin kaygıyla mücadelede kanıtlanmış bir araç olduğu kanıtlanmıştır. Çünkü korkuyu bir kez gözünüzde canlandırdığınızda, elle tutulur bir hal alır. Var olma korkunuzu zihninizde defalarca yenersiniz. Bunun içsel tutumunuz üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Ek olarak, bu yavaş yavaş korkunun değişen, içsel bir resmini yaratır. Yani, her şeye sahip olabileceğin ama korkmadığın zayıf bir varlık.Üçüncü adım: Varoluşsal korkunun avantajlarını ve dezavantajlarını araştırın

Gelecekteki artılar ve eksiler korkusu

Muhtemelen onları başka alanlardan tanıyorsunuzdur: artılar ve eksiler listesi. Varoluşsal korkunun üstesinden gelebilmek için, sizin durumunuzda korkunun avantaj ve dezavantajlarının farkında olmanız önemlidir. Bunu yapmanın en iyi yolu bir liste kullanmaktır. Korkunun sizin için hangi işlevleri (olumlu ve olumsuz) olduğunu olabildiğince ayrıntılı bir şekilde yazmaya çalışın.


Bu ne için önemli?

Kural olarak, bu alıştırma, korkunun nadiren yararlı bir işlev olduğunun farkına varmanızı sağlayacaktır. Bu aynı zamanda varoluşsal korkunuzu nihayetinde yenebilmek için önemli bir argümandır.


Dördüncü adım: korkuyu belgeleyin


Korkunuzu belgelemenizi mümkün kılan çeşitli uygulamalar var. Yani her şeyi yazdığınız bir defteri 24 saat kolunuzun altında taşımak istemiyorsanız, bir aplikasyon deneyin. Örneğin SAM uygulaması, Bristol Üniversitesi'nden bir ekiple geliştirildi ve inanılmaz derecede çok yönlü. Bir yandan uygulama, akut vakalarda size özel yardım sağlar. Öte yandan, kaygı düzeyinizin ve etkilerinin çok ayrıntılı bir şekilde belgelenmesini de sağlar. Ne yazık ki, uygulama şu anda yalnızca İngilizce olarak mevcuttur.


Bu ne için önemli?

Varoluşsal korkularınıza ne zaman ve hangi durumlarda özellikle duyarlı olduğunuzu ne kadar kesin bilirseniz, karşı önlemleri o kadar iyi alabilirsiniz. Çünkü: Ortaya çıkan korkuyu ne kadar çabuk fark ederseniz, onu doğrudan çöle geri göndermek o kadar kolay olur. Bir kez rahat bir şekilde yerleşip yerleştikten sonra, ondan kurtulmak çok daha zordur. Örneğin, birkaç haftalık belgelemeden sonra, özellikle sabahları şiddetli kaygı çektiğinizi fark ederseniz, sabahları egzersiz yapmanız bir çözüm olabilir. Bu dikkat dağıtıcıdır ve kaygıyı hızla uzaklaştıran tonlarca endorfin üretir.


Beşinci adım: En ufak bir işarette varoluşsal korkuyu atın ve böylece uzun vadede onu yenin.

Varoluşsal korkuyla savaşın ve onu fethedin

Son dört alıştırmanın özü, korkuyu mümkün olduğu kadar erken fark etmektir, böylece evde size yerleşme fırsatı bulamasın. Varoluşsal kaygının hakim olmaya çalıştığını fark ettiğiniz anda, önceki alıştırmaların sonuçlarını kullanarak ona karşı çıkın. Argümanlar hem sözlü hem de sözsüz olabilir. Yani, kendini ve korkuyu görselleştirmeyi daha çok seviyorsan, onu tekmelemekten çekinme. Örneğin, kafamda "kaybeden varoluşsal korkuyu" girişte tekrar gönderen bir tür fedai olduğunu hayal etmeyi seviyorum.


Bu ne için önemli?

Varoluş korkusu biraz acı gibidir: Bir kez tam olarak geliştiğinde, onunla savaşmak çok daha zordur. En ufak bir ağrı belirtisinde hemen hafif bir ağrı kesici verilirse, bu genellikle yeterlidir. Korku da aynı şeydir. Ufukta küçücük görünüyorsa, sizi zaten arkadan kıskıvrak yakalamış olmasından daha iyi karşı koyabilirsiniz. Çünkü son aşamada artık varoluş korkusunu yenemezsin, sadece savunmacı davranabilirsin.

Bu yöntemlerle korkularınızı yenmekle uğraşırken size güç vermesi için olumlamalar ve meditasyon yapmanızı da öneririm. Size iyi gelen, güç veren yardım alabileceğiniz her yöntemi deneyebilirsiniz.

Her gün birkaç dakikanızı bu alıştırmalara ayırmanızın size faydası olacaktır. Ancak tek başınıza yenemediğinizi düşünür düşünmez bir uzmandan yardım almanızı öneririm. Unutmayın, kaygısız yaşam mutluluk demektir.

3 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

  1. Öncelikle kendi hassasiyetlerimizi bilmemiz ve kendi sınırlarımızın farkında olmamız da bizim yolumuzu kolaylaştıracaktır :) Teşekkürler Deryacığım :)

    YanıtlaSil
  2. bazı korkular benim için dönüm noktası atlatıyorum sonra tekrar başa sarıyorum maalesef

    YanıtlaSil
  3. Evet işte aradığım yazı :) Teşekkürler!

    YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads