2023 Yılında Hangi Sağlık ve Diyet Kitaplarını Okuyalım2023 yılına girmemize sayılı günler kala yeni yılda kendimiz için neler yapabiliriz, sağlığımızı nasıl korumalıyız gibi birçok konuda okumamız gereken kitaplar bizi yönlendirecektir. 2023 yılında hangi sağlık ve diyet kitaplarını okuyalım? Birçoğumuzun merak ettikleri arasında yer alırken bu konuda çeşitli yazarlara ait kitap örnekleri bulmak mümkün. Her ne kadar artık herşeye dijital yoldan ulaşmak mümkün olsa da, gerçek bir kitabı elinde tutup okumanın keyfi de bir başka.

Sağlıklı ve mutlu bir yaşamın en temel kuralı ruhsal ve bedensel açıdan insanın kendisine iyi bakmasıdır. Kişi kendine özen gösterdiğinde yaşamaktan keyif alır. Sağlıklı bir vücut yapısı için ideal kiloya sahip olmamız gerekir. Bunun için düzenli olarak spor yapmak, çeşitli diyetleri uygulamak gerekli olur.

Düzenli olarak spor yaptığımızda ideal kilomuzu da koruruz. Sporun ayrıca insanın ruhsal dünyası üzerinde de olumlu etkileri bulunur. Diyetle ideal kilomuza kavuşmak isteriz. Fiziksel görünümün iyi olması, sağlıklı bir vücut yapısı diyetle mümkün olur. Psikolojik açıdan da iyi hissetmenin yolu ideal kiloya sahip olmaktır.

Diyet yaparken amacımız sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmek üzere şekillenmelidir. Kilo aldıran ve zararlı olan gıdalarla beslenme sonucunda alınacak aşırı kilolar aynı zamanda sağlık açısından da tehdit oluşturur. Kalp ve damar hastalıkları, obezite, şeker ve bunun gibi pek çok rahatsızlık aşırı kiloya sahip olunduğunda ortaya çıkmaktadır.

Sağlık konusunda ve diyetle ilgili birçok kitap bulabiliriz. Bu kitaplar konunun uzmanları tarafından kaleme alınırken hemen hemen hepsinde ilgimizi çekebilecek konulara değinilir. 2023 yılında okuyabileceğimiz bazı kitap önerileri için aşağıdaki örnekler verilebilir:

·         Mutluluk Kürleri

·         Sayarak Zayıfla

·         Karatay Diyetiyle Yaşam Boyu Sağlık

·         Karatay Diyeti

·         Tokuz Ama Açız

·         Beslenme Tuzaklarından Kurtuluş Rehberi

·         Taş Devri Diyeti

·         Diyet Hakkında Her şey

·         Bağışıklık Diyeti

Mutluluk Kürleri

Ümit Akbaş tarafından kaleme alınan bu kitap sayesinde doğru beslenmenin yanı sıra zinde kalmanın yolları da öğrenilebilir.

Sayarak Zayıfla

Dr. Ayça Kaya’nın kitabı kalori hesabı yapmadan kişinin fiziksel özelliklerine uygun bir zayıflama yöntemi sunmakta.

Karatay Diyetiyle Yaşam Boyu Sağlık

Canan Karatay tarafından yazılan bu kitap sağlıklı yaşamanın da yöntemlerini öğretmesi açısından önemli bir eser. En çok satanlar listesinde bu kitabı bulmak mümkün.

Karatay Diyeti

Karatay diyeti sayesinde hızlı bir zayıflama gerçekleştirirken aynı zamanda da sağlıklı kalabilmek mümkün. Bu diyet sağlıklı gıdalardan oluşurken kısa sürede zayıflamak isteyenler için çözüm sunar.

Tokuz Ama Açız

Dr. Ayşegül Çoruhlu’nun yazdığı bu kitap sağlıklı bir yaşam, ideal kilo ve uzun bir ömür üçgeninde şekilleniyor. Yazar aynı zamanda Alkali Diyeti isimli kitabın da sahibi. Kilo vermenin yanı sıra sağlıklı kalmak isteyenlerin de 2023 yılında okuması gerekenler arasında yer alıyor.

Beslenme Tuzaklarından Kurtuluş Rehberi

Canan Karatay tarafından yazılan bu kitap sağlıklı beslenme konusunda insanları bilinçlendirmeyi amaçlıyor. Ne tür gıdaları tüketmek gerektiği konusunda bilgiler veren kitabın neden bu yiyeceklerin tercih edilmesi gerektiği konusunda da önerileri bulunuyor.

Taş Devri Diyeti

Bu kitapta sağlıklı yaşamın sırları arasında yer alan ve uzak durulması gereken besinler hakkında bilgi veriliyor. Un, tuz ve şekerin insan sağlığına olan zararlarından bahsedilirken ilkel insanların yedikleri besinler üzerine bilgiler içeriyor.

Diyet Hakkında Her Şey

Uzman diyetisyen Nilay Keçeci’nin yazdığı bu kitap sağlıklı beslenme ve diyet konularında bilgiler içeriyor. Diyetisyenin kitapta yer verdiği sağlıklı yemek tarifleri de kilo vermek isteyenler için yol gösterici örnekler arasında yer alıyor.

Bağışıklık Diyeti

Prof. Dr. Osman Erk tarafından yazılan Bağışıklık Diyeti insan vücudunun kendini tamir edebilme becerileri üzerine şekilleniyor. Kitapta yer alan konular ise bağışıklık sistemi, vitamin ve takviyeler olurken ayrıca beslenme alışkanlıkları ve bağışıklık sistemini etkileyen içecekler hakkında da bilgi bulmak mümkün.Yeni Yılda Okunması Gereken Sağlık ve Diyet Kitapları

Yeni yılda okunması gereken sağlık ve diyet kitapları sayesinde istediğimiz ideal kiloya ve sağlıklı bir yaşama kavuşmak mümkün hale gelecektir. Birçok uzmanın hazırladığı bu tür kitaplar aracılığı ile bilmediklerimizi öğrenirken yeni alışkanlıklar da edinebiliriz.

Sağlığımızı korumanın yanı sıra ideal kiloya sahip olmanın yolu da uzmanların önerilerine kulak vermekten geçer. Bu konuda yazılmış kitap önerileri ve kitapların içerikleri hakkında şunları söylemek yerinde olur:

·         Gerçek Tıp

·         30 Günde 10 Yıl

·         Sigarayı Bırakmanın Kolay Yolu

·         Tüm Hastalıkların Zihinsel Nedenleri

·         Hastalıklar Öğretmendir?

·         Bitkisel Kürlerle İlaçsız Tedavi

Gerçek Tıp

Aidin Salih tarafından yazılan bu kitap kişinin hastalıklar karşısında çaresiz olmadığını ve hastalıklara nelerin sebep olduğunu anlatıyor.

30 Günde 10 Yıl

Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu tarafından yazılan bu kitap 30 günlük bir sürecin ardından sağlıklı yaşama kavuşmanın formülünü veren bilgiler içeriyor.

Sigarayı Bırakmanın Kolay Yolu

Allen Carr tarafından yazılan bu kitap ile gün içinde çok fazla sayıda sigara içenler için sigarayı bırakmanın yolları anlatılıyor. Sağlıklı bir yaşam için sigaradan nasıl uzak durulabileceği kitap sayesinde okuyuculara iletiliyor.

Tüm Hastalıkların Zihinsel Nedenleri

Louise L. Hay tarafından yazılmış olan bu kitapta hastalıklara neden olan düşüncelerden ve çözüm yollarından bahsedilmiş.

Hastalıklar Öğretmendir

Elif Güvenoğlu’nun Hastalıklar Öğretmendir kitabı bedenimizin bize neler anlatmak istediğini açıklayan bir kitap.

Bitkisel Kürlerle İlaçsız Tedavi

Dr. Ümit Aktaş’ın yazdığı bu kitapta çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılabilecek bitki kürlerinden söz ediliyor.

2023 yılında okunmaya değer sağlık ve diyet kitaplarından bir liste hazırlamaya çalıştım. Umarım faydası olur. Blog sayfasında yayınlanan diğer kitaplara: Kitaplar kısmından ulaşabilirsiniz.

4 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Tokuz ama Açız kitabının yazarı Dr. Ayşegül Çoruhlu' nun bütün kitaplarını edindim. Cidden fayda sağladı bana. :)

  YanıtlaSil
 2. Harika bir paylaşım. Bir yere kaydetmeli. Çok teşekkürler canım :))

  YanıtlaSil
 3. Sağlık konularını netten okuyorum hep. Kitap alma huyum yok bu konuda.

  YanıtlaSil
 4. Tokuz ama açız kitabını merak ettim :)) başlık beni anlatıyor sanki

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads