FUE Saç Ekim Tekniği ve Başarı Oranı Nedir?FUE Saç Ekiminin Temel Özellikleri

 

Saç dökülmesi veya kellik problemleri her bireyin çeşitli nedenlere bağlı olarak yaşayabileceği bir sorundur. Saç ekim yöntemleri bu sebeple her geçen gün gelişim göstermektedir. FUE Saç Ekiminin Temel Özellikleri de bu sebeplerle merak edilir.

 

Genetik yatkınlığı olan bireylerde saç dökülmesi problemi görülebilirken bunun dışında da çeşitli hastalıklar, ilaç yan etkileri ya da farklı problemler saç dökülmesine yol açabilir. Ortaya çıkan problemin giderilmesinde ise son yıllarda mikrocerrahi yöntemlerin gelişmesi ile oldukça fazla ilerleme kat edilmiştir.

 

Saç Ekimi Nedir?

 

Son yıllarda sağlık ve estetik alanında birçok gelişme yaşanmaktadır. Mikrocerrahi yöntemi kullanılarak yapılan saç ekimi işlemleri için de aynı durum geçerlidir. Saç Ekimi Nedir? Dendiğinde güvenli donör bölgelerden alınan sağlıklı saç köklerinin azalma olan bölgelere nakledilmesi yöntemi olduğunu söylemek doğrudur.

 

Bu uygulama sırasında lokal anestezi kullanılabilir. Ekim işlemleri yapılacağı zaman tam anlamı ile doğal bir görüntü oluşturulabilmesi için bazı yöntemlerden yararlanılabilir. Bu metotlardan biri de FUE tekniğidir.

 

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

 

Öncelikle kişiye ait donör bölgede bulunan deri greftinden saç köklerinin elde edilmesi gerekmektedir. Saç köklerinin özel olarak hazırlanan solüsyonlarda bekletilerek mikro cerrahi aletler aracılığı ile FU’lara ayrıştırılması gerekir.

 

FUE yönteminde greftlerin elde edilmesi işlemi kendine özgüdür ve bundan dolayı da uygulamanın farkları oluşur. Ekim işlemi ise hekim tarafından manuel olarak ya da bazı cihazlar kullanılarak yapılabilir. Bu durum doktorun tercihine ve alışkanlıklarına bağlı olarak değişebilir.

 

FUE Yönteminin Özellikleri

 

Saç ekimi yapılacağı zaman hastanın öncelikle uzman bir doktor önerisine ihtiyacı olur. İlk aşamada nakil yapılacak bölge ile birlikte donör olarak adlandırılan ve sağlıklı saçların alınacağı alan taraması yapılmaktadır. FUE Yönteminin Özellikleri söz konusu olduğunda bu uygulama ile doğal sonuçlara ulaşılması tercih edilmesinde etkilidir.

 

Saç ekim işlemi sırasında saçın çıkış yönü ve yerleştirilme açıları oldukça önemli olurken hekimin çalışma metodu elle ya da teknolojik aletlerle olabilmektedir. Bunun yanı sıra genellikle ense bölgesinden elde edilen saç köklerinin hasar görmeden çıkarılması oldukça önemlidir.

 

l Uygulamanın kendine özgü yanları bulunurken hasta ve doktor açısından konforlu bulunan bir yöntemdir. Bundan dolayı da yaygın olarak tercih edilir.

l FUE yönteminin doğal sonuçlar vermesi ise gelişen teknolojilerle uyumlu olarak ilerleme kaydetmesinden kaynaklanır.

l Uygulama sürecinde kullanılan motorlar sayesinde hızlı bir işlem gerçekleştirmek mümkün olur.

l Saç ekim işlemleri yapılırken kesi yapılmaması uygulamanın önemli bir avantajıdır.

l FUE yönteminde iyileşme süreci oldukça hızlıdır. Uygulamanın ardından pansuman süresi de diğer yöntemler kıyasla daha kısadır.

l Hasta çok kısa bir süre içerisinde normal yaşamına dönebilmektedir.

l Ayrıca operasyonun ardından başın sarılmasına gerek olmamakta hasta şapka ile taburcu edilmektedir.

l İz yapma riski olmayan bir yöntem olması da FUE uygulamasına özgü bir durumdur.

l Uygulamanın bir diğer özelliği ise genellikle tek seans içerisinde tüm işlemlerin sonlandırılabilmesidir.

Saç ekimi işlemleri sırasında kullanılacak saçların hastaya ait olması gerekir. Bu saç köklerinin elde edilmesi işlemleri ve ekim sürecine kadar uygun ortamlarda korunması oldukça önemlidir. Ayrıca köklerin zarar görmemesi ekim işleminden elde edilecek başarı oranının artmasına yol açar.

 

Saç ekim işlemleri klinik ortamlarda yapılması gereken operasyonlardır. Titiz bir çalışma anlayışına gerek duyulması hekimin alanında uzmanlığını gerekli kılar. Bundan dolayı da FUE yöntemi uygulamalarından doğala yakın sonuçlar elde edilir.

 

Çalışma aşamasında donör bölgelerden alınan sağlıklı saç köklerinin açılma ya da kelliğin oluştuğu bölgeye nakil işlemleri gerçekleştirilir. Bu süreçte hastanın lokal anestezi altında bulunması mümkündür.

 

Uygulama sırasında saç renklerinin doğru bir estetik bakış açısı ile dağıtılması gerekir. Özellikle ilerleyen yaşla birlikte saçta oluşan kırlaşmalar nedeni ile ekim aşamasında renklerin dengeli yerleştirilmesi istenen estetik etkiyi yakalamak açısından önemlidir.

 

Bu uygulama sırasında açılacak kanallara yerleştirme işlemi tek tek yapılır. Saçın çıkış yönü ve açılarına uygun bir dağılım olması elde edilen sonuçlar açısından oldukça önemli olurken operasyon tamamlandıktan sonra kısa sürede iyileşme görülür. 

FUE Saç Ekiminden Ne Beklenebilir?

 

Kadın ya da erkek bireylerde birçok nedene bağlı olarak saçta seyrelme ya da kellik oluşması mümkündür. Genetik yatkınlık, çeşitli rahatsızlıklar, ilaçların yan etkileri gibi sebeplerle oluşabilen bu tür problemlerin saç ekimi yapılarak giderilmesi mümkün olur. FUE Saç Ekiminden Ne Beklenebilir? Araştırılan bir konudur ve saç ekimi konusunda uygulanabilen yöntemlerden biri de FUE’dir.

 

FUE Yöntemi Nedir? Nasıl Uygulanır?

 

Saç ekimi yapılmak istendiğinde çeşitli yöntemler kullanılabilirken bunlar arasında en çok tercih edilenlerden biri de FUE yöntemidir. Bu uygulamanın bazı avantajlarının olması tercih edilmesinde etkili bir nedendir. FUE Yöntemi Nedir? Nasıl Uygulanır? Araştırılan bir konudur.

 

Donör adı verilen bölgeden alınan saç kökleri ekime hazır hale getirilir. Alıcı bölgeye yerleştirilecekleri zaman ise saçın çıkış yönü ve yerleştirme açısı uzman doktorlar tarafından dikkatli bir yaklaşımla ele alınır.

 

Uygulama sırasında saçın genellikle arka kısmından mikromotor uçları ile köklerin tek tek alınması gerekir. Ardından da bu saç greftleri açık olan alana yerleştirilir. Uygulamanın dikişsiz olması önemli bir özelliğidir.

 

Yama ya da greftler saç kökleridir. Saç kökleri greftlere verilebilecek örneklerden yalnızca biridir. Bunların dışında da vücutta greftler bulunur. Greftlerin doku ve sinir bağlantıları bulunmaz. Aktarılan greftler difüzyon yöntemi sayesinde dokulardan beslenir.

 

FUE Yönteminin Avantajları

 

Saç ekimi için kullanılabilen çeşitli uygulamalar bulunurken bunlardan biri de FUE uygulamasıdır. FUE Yönteminin Avantajları söz konusu olduğunda verilebilecek çeşitli örnekler bulunur.

 

l Oldukça konforlu bir uygulama olması önemli özellikleri arasında yer alır

l Bu uygulamanın teknoloji ile yakın ilişki içerisinde olması gelişmelere uyum sağlamasını kolaylaştırır.

l Uygulama sırasında motor kullanılabilmesi kısa sürede işlemlerin yapılmasına fırsat vermektedir.

l Kesi yapılmaması uygulamanın önemli bir avantajıdır.

l Yaklaşık olarak 3 günlük bir pansuman süresi olması da tercih edilmesinde etkili bir sebeptir. Diğer uygulamaların pansuman süreleri 15 gün civarındadır.

l Dikişsiz bir uygulamadır.

l Operasyon sonrası iz yapma ihtimali yoktur.

l Genellikle tek seansta operasyonun sonlandırılması mümkün olur.

l Hasta açısından operasyon tamamlandıktan sonra başın sarılmasına gerek kalmazken şapka ile taburcu olmak mümkündür.

l Saç ekimi yapıldıktan sonra günlük hayata geçiş süreci oldukça kısadır.

l Uygulama sırasında yaklaşık olarak 2500-3000 greft aralığında nakil yapılabilmektedir.

Saç ekimi sırasında kişinin kendisine ait saçlar kullanılır. Çalışma yapılacağı zaman hastanın özelliklerine göre hareket edilir. Saç dökülmesi ya da kellik birçok birey açısından önemli bir problemdir. Bu tür sorunların kadın ya da erkek hastalarda görülmesi muhtemel olurken her bireyin farklı farklı ihtiyaçları olur.

 

Hastane ortamlarında uzman doktor nezaretinde yapılan bu tür müdahaleler özel bir yaklaşıma gereksinim duyulmasına yol açar. Bundan dolayı da uzmanlık gerektiren bir konudur. Hastada donör olarak adlandırılan bölgelerden alınan saçlar açılma olan bölgelere nakledilir.

 

FUE yöntemi hasta açısından kalıcı çözümlere gerek duyulduğunda tercih edilmektedir. Bu metot kullanılacağı zaman hangi bölgelerde ne oranda uygulama yapılacağı önem taşır. Saçın çıkış yönü ve nakil sırasında dikkat edilmesi gereken ekilme açıları oldukça önemlidir.

 

Ayrıca saç renklerinin orantılı olarak ayarlanması da gerekir. Bazı saçlar siyah olabilirken bazı saçların gri ya da beyaz olma ihtimali bulunur. Bu durumda da dengeli bir dağılım sağlanmalıdır. FUE yönteminde azalan saçların bulunduğu bölgeye ensede yer alan saçların nakledildiği görülür. Saç köklerinin gerek çıkarılırken gerekse ekim süreçlerinde zarar görmemesi oldukça önemlidir.

 

Saç ekilecek bölgeye kanallar açılarak ekim işlemi yapılır. Kökler tek tek yerleştirilirken saçın çıkış yönü dikkate alınır. Ense bölgesinde yer alan saçların genellikle dökülmediği görülürken bunun nedeni testosteron hormonunun bu alanlarda etkili olmamasıdır.

 

Operasyonun ardından ekim yapılan bölgede yaklaşık olarak bir aylık süreçte dökülme gerçekleşir. Bu durum yapılan müdahalenin doğal bir sonucudur. Daha sonra genellikle beş aylık süre içerisinde kalıcı saçların çıktığı görülür.

 

FUE Saç Ekimi Başarısız Olabilir mi?

 

Saçlarda meydana gelen dökülme ve seyrelmeler kadın ya da erkek her birey için önemli bir problemdir. Saç dökülmesi çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilecek bir sorundur. Kellik veya saç seyrelmesi oluştuğunda günümüzün gelişen teknolojileri saç ekimine izin vermektedir. Bundan dolayı da birçok yöntem kullanılır. FUE Saç Ekimi Başarısız Olabilir mi? Birçok kişi için yanıtı merak edilen bir sorudur.

 

Saç Ekimi Nedir Nasıl Uygulanır?

 

Saç ekimi kellik ya da saçta seyrelme oluşması durumunda uygulanan bir metottur. Bu uygulama ile azalan bölgeye kişiden alınan başka saçlar ekilir. Saç Ekimi Nedir Nasıl Uygulanır? Merak edildiğinde bilinmesi gerekenlerden biri bu uygulamanın cerrahi bir yöntem olduğudur.

 

Saç ekimi uygulanacağı zaman hastaya özel bir program tatbik edilmek zorundadır. Bundan dolayı da hastanın tüm ihtiyaçlarının doğru analiz edilmesi gerekli olur. Kliniklerde ve uzman doktor nezaretinde yapılması gereken saç ekimi operasyonunun titiz bir yaklaşıma gereksinimi olur.

 

FUE Saç Ekim Uygulaması

 

Saç ekimi yapılacağı zaman farklı yöntemlerden yararlanılabilmektedir. Saç dökülmesi ya da kelliğin çeşitli nedenlere dayanarak ortaya çıkması mümkündür. Bunlar arasında yer alanlar; kişilerin genetik yatkınlıkları, bazı rahatsızlıklar, aşırı strese maruz kalma ya da ilaçlara bağlı oluşan yan etkilerdir. FUE Saç Ekim Uygulaması yapılarak istenilen sonuçların elde edilmesi mümkün olur.

 

Bu tür bir problemde hastanın saçının döküldüğü bölgelere kendisinden temin edilen saçlar ekilir. Ekim sırasında özel bir hassasiyet gösterilmesi gerekirken iyileşme süreçlerinde de dikkatli bir yaklaşıma gerek duyulur.

 

FUE yönteminde mikromotor uçları kullanılarak kişinin kullanılabilir saçları tek tek alınır. Alınan bu saçlar seyrelme ya da kelleşme olan bölgeye ekilmektedir. Uygulama sırasında yaklaşık olarak 2500-3500 aralığında saç greftinin kullanabildiği görülmektedir.

 

Uygulamanın ardından kısa sürede bir iyileşme olması beklenir ve hasta bir günlük dinlenmenin ardından normal hayata adapte olur. Hasta konforu açısından tercih edilen bir uygulama olması operasyonun önemli bir özelliğidir.

 

Doktor açısından ele alındığında da bu metotta daha fazla istenilen başarılı sonuçlara ulaşıldığı görülmektedir. Operasyonun kısa sürede tamamlandığı görülürken teknolojik gelişmelerin yakından takibine imkan tanıyan bir uygulamadır.

 

Bu uygulama; iz bırakmaması, dikişsiz olması, kısa sürede tamamlanabilir olması ile öne çıkar. Hasta açısından sargı yapılmasına gerek duyulmazken pansuman süreleri de diğer birçok yönteme kıyasla daha kısa sürededir.

 

Foliküler Ünite Ekstraksiyonu olarak da bilinen FUE yöntemi genel olarak uygulanan birçok metodun temelinde yer alır. Donör bölge olarak adlandırılan ve kişinin alınabilir saçlarından oluşan alandan saçlar tek tek toplanarak kellik veya seyrelme olan bölgeye ekilir.

 

Yöntemin birçok yararlı özelliği bulunurken saç köklerinin her birine bağımsız biçimde müdahale edilmesine izin veren bir uygulamadır. Saç köklerinin açılarına bağlı olarak yerleştirme yapılmasına izin veren bu yöntemde aynı zamanda saçın kalınlığına göre de greftleri istenilen bölgelere dağıtmak mümkündür. Kıl köklerinin uzama yönü dikkate alınarak her bir saçın ekilmesi söz konusu olur.

 

Saç ekimi uygulanacağı zaman hastanın durumu, hekimin tercihi gibi birçok unsur dikkate alınır. Bundan dolayı da her hasta için farklı bir teknikten söz etmek doğru olur. FUE yönteminde slit aracılığı ile kanallar açılırken bu kanallara ense bölgesinden alınan saç kökleri transfer edilir. Alınacak saç köklerinin zarar görmemesi bu uygulamanın en hassas noktalarından biridir.

 

Enseden alınan ve ayrıştırılan saç köklerinin kelleşeme ya da seyrelme yaşanan bölgeye nakledildiği görülür. Bu işlem açılan kanallara tek tek köklerin yerleştirilmesi sürecini kapsar. Yöntem yaklaşık olarak %90 oranında başarılı operasyonlar yapılmasına imkân tanımaktadır.

Read also:

Saç Ekimi Kimlere Yapılır? Saç Ekimi Hangi Yöntemlerle Yapılır?

Saç Ekiminde ARTAS Robot Tekniği

Sağlık Turizmi Nedir, Hangi Amaçla Yapılır?

 

 

 

 

2 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

  1. Konu ilgisini çekenlere epey ayrıntılı bir yayın olmuş Derya...

    YanıtlaSil
  2. Son yıllarda saç ekim teknikleri iyice ilerledi.Yaptırmayı düşünenler için oldukça faydalı bir yazı olmuş.Emeklerine sağlık :)

    YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads