Turşunun Sağlığa Faydaları ve Evde Turşu Yapımı


 

TURŞUNUN SAĞLIĞA FAYDALARI

Turşunun Sağlığa Faydaları çoğumuzun merak ettiği soruların başında gelir. Turşunun içinde bulunan yararlı bakteriler önemli görevleri yerine getirir. Yararlı bakterilerin en önemli görevi bağırsak florasının zenginleşmesine destek olmaktır.

Fermente yiyecekler bakteriler açısından zengin bir içeriğe sahiptir. Turşu, fermente edilerek hazırlanan yiyecekler arasında yer alır. Bu gıda geleneksel yöntemler kullanılarak yapılabileceği gibi fabrikasyon ürünler de marketlerde bulunabilmektedir.

Turşu kurulduğunda ortaya çıkan bakteriler bağırsak florasına yararlıdır. Bağırsak florasının güçlü olması bağışıklık sisteminin korunabilmesi için gerekir. Bu nedenle turşu sağlıklı besin grupları arasında yer alır. Ayrıca yararlı bakterilerin K vitamini yapımı sırasında da destekleyici görev üstlendiği görülür. Yaralanmaların ardından kanın pıhtılaşması için vücudun K vitaminine ihtiyacı vardır.

Turşunun içinde yer alan sodyum aşırı tüketildiğinde sağlık açısından zararlı olabilir. Bu nedenle turşu faydalı bir yiyecek olmasına rağmen kontrollü tüketilmesi gerekenler grubunda yer alır. Evde kurulan turşu probiyotik kaynağıdır ve bu durum onun sağlıklı bir gıda olmasını sağlar.Evde Sağlıklı Turşu Yapımı

Kışın sofraları süsleyen yiyecekler arasında turşu ilk sıralarda yer alır. Turşu probiyotik olması nedeni ile bağırsakları destekler. Bağırsak florasını güçlendiren ve bağışıklığı destekleyen bu yiyecek çeşitli gıdalarla birlikte tüketilebilir. Evde Sağlıklı Turşu Yapımı için kullanılacak malzeme miktarına göre hareket edilmesi gerekir.

Karışık turşu kurulabileceği gibi tek bir tür içeren turşular da bulunur. Lahana, domates, kornişon, havuç, fasulye, biber gibi sebzelerden turşu kurulabilmektedir. Bazı turşular kurulurken karma yapılabilir. Patlıcanın içine yerleştirilen karma sebzeler bu tür turşulara örnektir. Bunun yanı sıra sebzeler karıştırılarak da karışık turşu oluşturulabilir.

Evde turşu kurulurken turşuluk tuz, limon tozu, sirke ve yeteri kadar su kullanılır. Bunun yanı sıra sarımsak da turşunun içine ilave edilenler arasındadır. Turşunun içine konacak olan sebze ve meyvelerin her biri vücut için ayrı yarara sahiptir.

Vitaminlerin yanı sıra mineral ve antioksidanların vücuda alınmasında yardımcı olan turşu tüketilirken karışık olanları tercih edilebilir. Bu sayede daha fazla vitamin ve mineral vücuda alınmış olur. Haftada birkaç kez tüketilebilen bu sağlıklı yiyecek rahatsızlığı olmayan bireylerde kalp damar hastalıklarına karşı da koruyucudur.

Bunun yanı sıra kronik rahatsızlığı olan kişilerde dikkatli tüketilmelidir. Tansiyon ve şeker gibi kronik hastalığı olanların bu gıdayı tüketirken ölçülü olması gerekir. Bu tür rahatsızlıkları olanlar turşu tüketecekleri zaman doktorlarına danışmadan hareket etmemelidir.Evde sağlıklı turşu yapmak isteyenler için karışık turşu tarifi şu listeye göre yapılabilir:

·         ½ kg Biber

·         ½ kg Acur

·         ½ kg Havuç

·         Sirke

·         Tuz

·         Limon Tuzu

·         2 baş Sarımsak

·         Birkaç adet nohut

·         Kereviz yaprakları

Sebzeler ortalama bir boyutta doğrandıktan ve yıkandıktan sonra kavanoza yerleştirilmelidir. Sarımsaklar bütün olarak kullanılabilir. Yaklaşık olarak 2 kg’lık bir turşu kavanozuna bu sebzeler doldurulduktan sonra içine 2 baş sarımsak ilave edilebilir.

Yarım su bardağı sirke bir yemek kaşığı tuz ve yarım çay kaşığı limon tuzu, nohutlar eklendikten sonra kavanoza su ilave edilerek kapağın kapatılması gerekir. Turşu kurulduktan sonra serin bir yerde bekletilmesi gerekir. Ağzının sıkıca kapanması da önemlidir. Yaklaşık bir haftalık bir dinlenme süresinin ardından açılarak kışın tüketilebilir.

Sebzelerin miktarında artma ve azalma olması durumunda kullanılacak tuz, sirke ve su miktarında da ayarlama yapılması gerekir. Bu durumda turşu suyunun yeterli oranda tuz içermesi gerekecektir. Kereviz yaprağı kullanılması suyun aromasında bu tür bir lezzetten hoşlananlar için önerilir. Kerevizin kokusunu ve lezzetini beğenmeyenler dilerse yaprakları kullanmayabilir.Turşu Ne Zaman Kurulur?

Turşu kurmak isteyenlerin merak edebileceği pek çok soru bulunur. Turşu Ne Zaman Kurulur? Bunlardan biridir. Kış aylarında sofraları süsleyen bir yiyecek olan turşu genellikle herkes tarafından beğenilir.

Turşunun kurulması için uygun zaman dilimi genelde güz mevsimi olur. Yemekleri tamamlayıcı yanı ile de tercih edilen bu yiyecek için sonbahardaki sebze ve meyvelerden yararlanılır. Domates, lahana, havuç, biber, salatalık, pancar ve daha fazla turşu çeşidi sofraları kışın süsler.

Turşu kurulurken seçilen malzemelerin taze olması önemlidir. Kullanılacak tuz miktarının doğru ayarlanması gerekir. Aksi durumda sebze ve meyvelerin erimesine neden olunabilir. Bu nedenle belirli ölçülere üzerinden hareket edilmesi gerekir.Turşu Ne Kadar Saklanır?

Turşu ile ilgili olarak merak edilebilecek bir diğer soru ise Turşu Ne Kadar Saklanır? Şeklindedir. Kurulmasının ardından 1-2 hafta içinde tüketime hazır hale gelen bu lezzetli yiyecek hemen tüketilebilir.

Işık almayan serin yerlerde muhafaza edildiğinde turşunun raf ömrü uzun olur. Bu nedenle saklama koşullarına uyulması önerilir. Direkt ışık alan ortamlarda bırakılan turşu kavanozları kısa sürede bozulur.

Serin ve karanlık bir ortamda tutulan turşu renginde ve formunda bir değişiklik olmadığı sürece taze olarak tüketilebilir. Renkte sararma, kokuda değişme ve malzemelerde yumuşama olması, suyun köpürmesi durumlarında ise tüketilemez hale gelir.  Turşu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Turşu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler vardır. Bu kurallara uyulması durumunda keyifle tüketilebilecek turşu yapımı mümkündür. Lezzetli bir yiyecek olan turşu kurulacağı zaman bazı ayrıntılara dikkat edilmelidir.

Öncelikle kavanozun içine yerleştirilecek sebze veya meyvelerin arasında boşluk ve hava kalmamasına dikkat edilir. Bu sayede turşunun istenilen kıvamda olması sağlanabilir. Malzeme kullanımı konusunda da dikkatli olunmalıdır. Tuzun ve sirkenin oranları önemlidir bu malzemelerin gereğinden az ya da çok miktarda kullanılması istenmeyen sonuçlar doğurur.

Tuzun az olması turşunun olmasına engel teşkil ederken fazla tuz da malzemeleri eritebilir. Turşu kavanozunun ağzının sıkı bir biçimde kapatılması hava almasını engeller. Kurulma işleminden sonra da turşunun nerede bekletileceği önemli olur.

Serin ve kuru bir yerde durması gereken turşu kavanozları direkt ışığa ve ısıya maruz bırakılmamalıdır. Aksi durumda istenilen tazelikte ve kıvamda olmaz. Kısa sürede bozulur ve lezzetinde değişim yaşanır. Turşunun üzerinde oluşan beyaz köpük benzeri yapılar malzemelerin bozulmaya başladığının göstergesi olacağından kurulduktan sonra tüketim aşamasında bu ayrıntılara dikkat edilmesi gerekir.

Turşu Kurarken Kullanılan Sebze ve Meyveler

Turşu Kurarken Kullanılan Sebze ve Meyveler çeşitlendirilebilir. Tek bir sebze ile turşu kurulabileceği gibi farklı sebzelerden oluşan karma turşular da bulunur. Karışık ya da sade bir turşu için birbirinden farklı türde malzeme tercihi yapılabilir.

·         Biber

·         Domates

·         Pancar

·         Havuç

·         Fasulye

·         Salatalık

·         Acur

·         Kırmızı soğan

·         Limon

·         Kırmızı biber

·         Lahana

·         Bamya

·         Mor lahana

·         Patlıcan

·         KarnabaharTurşunun Yararları Nelerdir?

Turşunun Yararları Nelerdir? Merak edilir. Bu sağlıklı besinin vücuda birçok faydası vardır. Bir sağlık problemi olmayan kişiler tükettiğinde yararlı bir yiyecek olan turşu kronik bazı rahatsızlığı olanlar tarafından tüketilmemelidir.

Turşu sahip olduğu antioksidanlar nedeni ile soğuk algınlığı ve gribe karşı da koruyucudur. Bağırsak sağlığını olumlu yönde etkileyen turşu, bağırsakta yer alan yararlı bakterilerin sayısının çoğalmasını sağlar.

Rahatsızlığı olanlar tüketecekleri zaman doktora danışmadan hareket etmemelidirler. Sağlıklı bir bünyede ise turşu probiyotik oluşu sayesinde bağırsaklara yarar sağlar. Fermente bir gıda olması bağışıklığı güçlendirmesinde etkendir. Bu nedenle kış aylarında tüketilmesi sağlık için yararlı olabilir.

Vücudun tuz ihtiyacının giderilmesinde yardımcı olan turşu sindirim için de faydalıdır. Fazla tüketildiğinde her besinde olduğu gibi bazı zararların ortaya çıkması söz konusu olur. Bu nedenle sağlıklı bireylerin dengeli bir beslenme modelini tercih etmesi önerilir. Turşu tüketiminde de bu ayrıntı göz ardı edilmemelidir. Sağlıklı ve dengeli beslenme her bireyin önemsemesi gereken konuların başında yer alır.

Turşunun Zararları Nelerdir?

Turşunun yararının yanı sıra bazı zararları da olabilir. Çok tüketilmesi durumunda zararlı olan bu gıda kronik hastalıklara sahip olanlar için zararlı bulunabilmektedir. Turşunun Zaraları Nelerdir? Merak edilenler arasında yer alırken yüksek sodyum oranına sahip olması turşunun önemli bir özelliğidir.

Yüksek tansiyon hastaları için turşu içeriğindeki tuz miktarı nedeni ile zararlı olabilir. Bunun yanı sıra kalp ve damar rahatsızlıklarında dikkatli tüketilmeli ve doktora danışmadan hareket edilmemelidir. Turşunun fazla tüketilmesi sindirim sistemini rahatsız edebilir. Vücutta şişkinlik oluşumuna yol açabilir. Kronik mide rahatsızlığı olanların da turşuyu dikkatli tüketmesi önerilir. Kışın sofraları süsleyen turşu, özellikle kuru fasulye gibi bakliyat türündeki gıdalarla uyum içindedir. Turşu tüketiminde dikkat edilmesi gereken en önemli konu yeterli ve dengeli miktarda yenmesidir. Bu sayede yararlı bir besine dönüşebilir.

Bu konular da ilginizi çekebilir:

Kışa Girerken Beslenmemizde Nelere Dikkat Edelim

Acai Üzümü-Süper Meyvenin Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Sporcu Beslenmesi-Enerji Veren Gıdalar

1 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

  1. Genel olarak turşu sevdiğim bir şey değil. nedense yapmayı da pek beceremem. Ama bağırsaklara falan faydalı diye son birkaç yıydır lahana turşusu yapıp az da olsa tüketiyorum.

    YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads