İyi Bir Yüzücü Mayosunu Nasıl Seçmelisiniz?

 Kadınlar için bir mayo satın almak genellikle göz korkutucu bir deneyimdir: Seçenekler o kadar çeşitlidir ki, doğru olanı bulana kadar farklı modellerden oluşan yığınların denenmesi gerekir. Bu cesaret kırıcı olabilir.
Ancak farklı modelleri düşünmeye ve denemeye değer. Çünkü doğru mayoda sadece kendinizi iyi hissetmekle kalmaz, aynı zamanda antrenman yaparken de sizi rahatsız etmez. Dolayısıyla yüzücü mayosu seçerken ne aradığınızı ve onu nerede bulabileceğiniz konusunda net bir fikre sahip olmanıza yardımcı olur. Doğru mağazalara giderseniz ve fikriniz netse, alışveriş daha az sinir bozucu olacaktır.
Her şeyden önce, mayo vücutta sıkı olacak ama çok dar olmayacak şekilde seçilmelidir. Rahat olmalı ve yüzerken kaymamalıdır. Tüplü dalış, yüzme turu veya su aerobiği yapıyor olsanız da özgürce hareket edebilmeniz gerekir. Mayonun yanlış yerlerde çok dar olması veya yanlış zamanda kayması konusunda endişelenmenize gerek olmamalı. Bu nedenle, kumaş ıslandığında esneyeceğini düşünüyorsanız, daha küçük bir beden seçmek daha iyidir. Mayo beden olarak çok büyükse kayacak, kırışacak ve işlevselliğini kaybedecektir. Tavsiyemiz: Mayoyu deneyince doğru olmadığını düşünüyorsanız, taviz vermeyin, farklı bir model seçin.
Bir antrenman veya yarışma mayosuna ihtiyacınız olduğunda performans en önemli kriterdir. Performans, mayonuzun özellikle düşük su direnci sunduğu ve size büyük hareket özgürlüğü ile iyi bir his verdiği anlamına gelir.


Yüzme stilinize uygun, sırt dostu bir model tercih ederseniz, tercihiniz hareket özgürlüğü ve destek arasındaki dengeye bağlı olacaktır. Düşük sırtlı mayolar, esneklik ve hareket özgürlüğü isteyen profesyonel yüzücüler için tasarlanmıştır.  Sportif ve şık görünen çeşitli farklı destek yapıları ile mevcutturlar.
Ergonomik sırt dizaynı, maksimum konfor için destek ve ergonomik bir uyum sunar. Bu modeller, yerleşik sütyen ve/veya ayarlanabilir askılarla donatılabilir. Özellikle göğüsleri büyük olan bayanlar için daha rahat bir kesim sunarlar.


Diğer bir değişken ise bacak kesimidir. Genel olarak antrenman mayo koleksiyonları, düşük, orta ve düşük bacak stillerini içerir. Hangi bölümü seçeceğiniz kişisel tercih meselesidir. Mayo seçerken kişinin vücut şeklini göz ardı etmemek önemlidir.


 Mayonuzun iyi göründüğünü bilmek, antrenmandan sonra ister başlangıç ​​bloğunda ister havuz kenarında duruyor olun, size ekstra güven verir. Antrenman mayoları daha işlevsel olma eğiliminde olsa da, şekil olarak da vücudunuza uymalıdır.
Bacak kesimine geri dönelim. Bacaklarınız kısaysa, daha fazla oyuk olanlar onları daha uzun gösterebilirken, düşük bir boyun çizgisi gövdeyi uzatır. Kesim fark yaratır.


Boyun bölgesi de önemli bir rol oynar. Daha büyük bir göğsünüz varsa, V yaka bir dekolte  yüzünüze dikkat çekebilir. Yatay bir boyun çizgisi ise omuzlarınızı vurgulayabilir.

Antrenman mayolarının çoğu tek parçadır, ancak  iki parçalı olanlar da vardır. Bunlar, örneğin, bir gövdenin uzunluğunu optik olarak artırabilir.


Elbette renk ve desen de ihmal edilmemelidir. Siyah, hem havuzda hem de kuru zeminde ince bir figür yaratır. Öte yandan, daha uzun veya daha ince görünmek istiyorsanız dikey çizgili bir model seçmelisiniz. Ters etki için yatay çizgileri seçin. Geniş alanlı baskı motiflerine dikkat edin: küçük ve ince yüzücülerde en iyi sonucu verirler.


Ancak sonuç olarak önemli olan bir şey var: mayonuzu beğenmeniz. İçinde kendinizi rahat hissediyorsanız ve yüzme tarzınıza uyuyorsa, o mükemmel bir seçim demektir. O zaman artık bahane yok bol bol antrenman yapıp forma girebilirsiniz..

Makaledeki mayo modelleri: Amazon

Bu konular da ilginizi çekebilir:

Yüzme Teknikleri ve Çalıştırdığı Bölgeler

Yüzme Sporunun Faydaları

Yüzmeye Başlamadan Yapılabilecek Isınma Hareketleri

3 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

  1. Ne kadar faydalı bilgiler. Mayonun içinde rahat hissetmek çok önemli. Çokkkkk teşekkürler Deryacığım 😍🤗🤚

    YanıtlaSil
  2. Mayoyu şık buluyorum ama 2 parçalılarla daha rahatım ben. Son yıllarda üst kısmı yüzücü tipi alıyorum. Yüzeceksem o şık balenli modeller fena rahatsız mesela.

    YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads