Bikini Mi, Mayo Mu? Hangisini Tercih Etmeli?

 


Uzun bir süre, mayo dünyanın her yerinde bir tekele sahipti. 1940'ların sonunda en sert rakibi nihayet ortaya çıktı: bikini. Seksi ve biraz kışkırtıcı, kadınların kalbini ve erkeklerin gözlerini fethetti. Mayo kadın gardıroplarında geri kaymaya devam etti ve uzun süre sadece yüzücüler veya büyük göğüslü kadınlar arasında popülerdi.


Zaman değişti.  Yeni bir imaj, gözden geçirilmiş bir görünüm ve artan özgüven ile mayo tamamen başarılı bir geri dönüşü kutluyor. Ancak bazı avantajlarından dolayı bikiniden vazgeçemeyen kadınlar da var. Ben yüzme çantamda hem mayo hem bikini bulundursam da sonuçta bikiniyi tercih ediyorum. Çabuk kuruması, sık sık tuvalete gidişlerde pratik olması benim için tercih nedeni. 

Mayo mu bikini mi tercih etmeli konusuna dönersek, işte her ikisinin olumlu ve olumsuz yönleri:


1. OPTİKGüzellik bakanın gözlerindedir. Genellikle kaçamak bir ifade olarak kullanılan bir bilgelik. Ancak %100 doğrudur. Ne kadar cilt göstereceğinize siz karar verirsiniz Gerçek şu ki bikini sorunlu alanları gizlemek yerine vurgular. Mayo ise göbeği veya büyük göğüsleri  akıllıca gizler. Buna rağmen – ya da tam olarak bu nedenle – mayo seksidir, “Az (göstermek) daha fazladır” sloganına sadıktır. Çok çeşitli varyantlarda mevcuttur, boyundan askılı askılar veya sıra dışı sırt kesimleri ile modern mayolarda seçenek çok fazla.


Daha fazlasını göstermeye cesareti olanlar bikini tercih ediyor. Çıplak ten ister plajda ister yüzme havuzunda göz alıcıdır. Bikinilerde de seçenekler neredeyse sonsuz. Balenli, dolgulu veya askılı üstler.  Farklı kesimler sayesinde artık neredeyse her vücut tipine uygun modeli bulmak mümkün. 


2.  İŞLEVSELLİK
Bikininin görsel olarak rakipsiz olduğuna inanan pek çok kadın var Ama yine de dikkatli olmak gerekiyor. Aniden üstünüz açıldı  kaydı tehlikesi her zaman var. Havuza atlarken, dalarken veya havuzdan çıkarken dikkatli olmak gerekiyor. Bunun olmasını önlemek için, aktiviteye göre mayonuzu seçin. Neyse ki yüzücüler için özel hazırlanmış bikiniler sayesinde, hareket özgürlüğü kısıtlanmıyor.


Mayoda ise pek fazla kayma, açılma sorunu olmuyor. Tabii bunun için vücudunuza uygun mayoyu seçmeniz gerekli. Bunun için İyi bir yüzücü mayosunu nasıl seçmelisiniz? yazımı okuyabilirsiniz.


3. RAHATLIK FAKTÖRÜ
Mantıklı bir sonuç olarak, doğal olarak şu sorular ortaya çıkıyor: Bir bikini içinde  rahat hissedebilir miyim? Her şeyi doğru yerde tutmaya çalışmakla çok meşgul değil miyim? Bikiniyle güzel görünüyor muyum?


Cevap:  Tıpkı sütyen gibi bikini de her zaman tam oturmalıdır. Doğru beden konusunda herhangi bir şüpheniz varsa, bikini satın alma konusunda uzman bir satış elemanı size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır. Her kadının giyemeyeceği bikini modelleri de vardır. Örneğin, göğüs boyutu biraz daha büyükse üçgen bikini sınırlarına hızla ulaşır. Bu durumda balenli veya büstiyer model doğru seçim olacaktır.


Mayo ise, kendini iyi hissetme faktörü söz konusu olduğunda sınırsız egemenliğiyle öne çıkıyor. Plajda veya yüzme havuzunda ne yapmayı planlıyor olursanız olun, mayo mükemmel uyum sağlar. Tabii ki, burada ön koşul, doğru boyutta satın almanızdır. 


4. TRENDPlaj ve havuzlara bir göz atarsak, bikini bir adım önce gibi görünüyor. Son yıllarda moda olan Brezilya kesim bikinileri yakışsa da yakışmasa da herkes giyiyor. Ayrıca farklı bikinileri birbiri ile kombinleyerek daha fazla seçenek yaratmak da kullanıcılar tarafından çok sevildi.

Bronzlaşmayı sevenlerin de ilk tercihi bikini oluyor. 

Ancak yine son derece zarif ve şık kesimli mayolar da trendi bikini kadar olmasa bile yakalıyor.

Sonuçta önemli olan faktörler kişinin zevki, kendini rahat ve güvende hissetmesi ve hangi amaçla kullanacağı. Yüzerken ve antrenman yaparken fonksiyonel, güneşlenirken daha şık modelleri seçebilirsiniz. Son karar sizin:)

  • Makaledeki bikinileri amazon sayfasında bulabilirsiniz.

Bu konular da ilginizi çekebilir:

Yüzme Teknikleri ve Çalıştırdığı Bölgeler

Yüzme Sporunun Faydaları

Yüzmeye Başlamadan Yapılabilecek Isınma Hareketleri

3 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

  1. Vücudu müsait olana hepsi yakışıyor, ben denize filan hayal oldu gidemiyorum tabii de gitsem etekli mayo tercih ediyorum çünkü kilom hep kalçada toplanmış...üst ince, alt kalın etekle kapatıyorum:))))

    YanıtlaSil
  2. Mayonun çok seksi modelleri, bikinin cidden çirkin olanları var aslında. Bence rahatlık ve fiziki şartlarına uygun model en doğrusu. Mayo bel bölgesinde ıslak kaldığı için pek sevmiyorum ben. Bikini de üst kısmı yüzücü modellerine takılıyorum son yıllarda. Kilolu bir kadının ordan burdan yağ patlamaları yaşayarak giydiği bikini hiç de seksi olmuyor diye düşünüyorum.

    YanıtlaSil
  3. Aslında mayo seviyorum ama ıslaklık çok çabuk karnımı ağrıttığı için bikini tercih ediyorum. Değiştirme imkânım varsai değiştire değiştire bir mayo, bir bikini kullanıyorum:)

    YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads