7 Çakra Hakkında Her Şey - Çakraların Anlamları ve İşlevleri
"Çakra" - kelimesini mutlaka daha önce sıkça duymuşsunuzdur. Üzerinde çakra sembolleri olan tişörtler, hatta çakralar olarak da bilinen çakraları olan kupalar ve yoga matları vardır ve hatta belki birinin veya diğerinin çakra meditasyonları CD'si vardır. Ancak çevrenize sorarsanız, böyle bir çakranın gerçekte ne olduğu veya olması gerektiği sorusuna nadiren aydınlatıcı bir cevap alırsınız. Ancak fikir birliği çoğunlukla şudur: Kulağa bu kadar soyut gelen kelimenin kesinlikle manevi bir anlamı var.


 Çakra öğretisi, görünmez enerji merkezleriyle ilgilenen bir Hint felsefesi ve meditasyon sistemidir. Öğreti, insanın hedeflerine ulaşabileceği birçok yoldan birini tanımlar. Çok açık ve günlük hayata uygulanması kolay olduğu için artık Batı'da da yaygın ve düşünce tarzımızı güzel bir şekilde zenginleştiriyor.Çakralar nelerdir?

Çakralar, vücudun içindeki ve dışındaki süptil enerji girdaplarıdır, yani organik olarak ruh gibidirler diyebiliriz. Yoga, meditasyon, Reiki, TCM (Geleneksel Çin Tıbbı) ve Ayurveda'da çakraların binlerce yıldır sarsılmaz bir yeri vardır. Onlar hakkındaki bilgilerin kökeni, diğer tüm temel enerji kavramları gibi, Vedik yazıtlarında ve Hinduizm'in Upanishads olarak adlandırılan felsefi yazılarında bulunur. Farklı kültürlerde farklı şekillerde korunmuş ve aktarılmıştır. Tibetlilerin çakralar hakkında en derin bilgiye sahip oldukları söylenir, ancak bu sadece sözlü ve orijinal dilde aktarılır. Avrupa'da o zamana kadar nesilden nesile aktarılan çakra bilgisi Hristiyanlaşma ile birlikte kaybolmuştur. Johann Wolfgang von Goethe ve Antropozofinin kurucusu Rudolf Steiner, öğretiyi ancak son birkaç yüzyılda yeniden canlandırdı.


Çakra - terimi Sanskritçeden gelir ve kelimenin tam anlamıyla tekerlek, disk, daire anlamına gelir - insan vücudu ile astral beden (enerji bedeni, görünmez kabuk) arasındaki bağlantı noktalarını ifade eder. Eski Hint ve Tibet metinleri 72.000 ila 350.000 bu tür enerji merkezinden bahseder. Yedi çakra, insanlarda ana enerji merkezleri olarak kabul edilir ve omurga veya vücudun dikey ekseni boyunca bulunur. Bağlantı noktaları, gövde yüzeyinden birkaç santimetre çıkıntı yapan huni şeklinde hayal edilir. Çakralar görünür olmadığı için tanınmaları ve önemlerinin anlaşılması biraz zaman almıştır.

cakralar

Doğal Taşların İyileştirici Gücü

Çakraların işlevleri

Basitçe söylemek gerekirse, çakralar, dışarıdan gelen enerjiyi emme ve onu insan enerji sistemine besleme görevi ile pompalar gibi işlev görür. Çakralar, her biri vücudun belirli bir alanıyla ilişkili olan omurga boyunca birbirine bağlıdır. Ancak kişinin bireysel gelişimine ve bilinç durumuna göre çakralar farklı şekillenir. Bileşimleri vücuda ne kadar enerji girdiğini belirler. En iyi durumda, enerji girdapları hızla döner, parlak bir şekilde parlar ve kendilerine atanan renklerde nettir. Hinduizm/Budizm'de, yedi çakranın tamamı tamamen açık olduğunda ve yaşam enerjisi (Prana) tıkanıklık ve rahatsızlık olmadan aktığında "aydınlanmış bir insan"dan söz edilir.


Yedi çakranın her biri aynı zamanda belirli bir yaşam alanını temsil eder: Her yaşta, şu anda çevremiz olarak algıladığımız şeyle nasıl uyumlu yaşayabileceğimize dair yeni yöntemler öğreniriz. Öğrenme adımlarını başarıyla geçersek, çakralarımız uyarılır ve çevredeki enerjiyi emebilir. Bireysel enerji merkezlerinin gelişimi anne karnında başlamalıdır. Yedi yaşına kadar olan çocukluk, biçimlendirici aşama olarak kabul edilir. Ebeveynlerin sevgi eksikliği, ilgisizliği veya doğal ihtiyaçların bastırılması, bir veya daha fazla çakranın yetersiz gelişmesine veya hiç gelişmemesine neden olabilir. Yaşamın ilk yılı, temel güvenden sorumlu olan kök çakra için özellikle önemlidir. Ancak daha sonraki olaylar veya olumsuz bir yaşam tarzı, aslında iyi gelişmiş çakralarda meydana gelen tıkanıklıklara da yol açabilir.  Korku, kıskançlık, kıskançlık veya nefret gibi duygular, her zaman rahatsız edici ve nahoş bulduğumuz yetersiz veya aşırı işlevselliğe yol açabilir.

cakralarÇakra çalışması bu tıkanıklıkları serbest bırakabilir: amaç, bilinçli hale gelerek bilinç seviyelerine ulaşmaktır. Bu, ilgili öğrenme hedefine ulaşılana kadar öğrenme adımlarının tekrarlandığı anlamına gelir. Tıkanmaları yavaşlatın - eğer tanınırlarsa, çözüm bulmak kolaylaşır. Onlarla empati kurarak ve önyargısız bir şekilde kabul ederek, kucaklayarak ve sonra onunla birlikte gelen tüm duyguları serbest bırakarak tıkanmaları engelleyebiliriz. Yoga felsefesi aynı zamanda bu tür rahatsızlıkların insafına kalmış veya güçsüz olmadığımızı da söyler. Yoganın amaçlarından biri bedeni, zihni ve ruhu enerjik bir şekilde iyileştirmek ve bir bütünlüğe götürmektir. Duruşlar, nefes alma ve meditasyon yoluyla - örneğin esneme, kuvvet oluşturma veya konsantrasyon egzersizleri şeklinde - adreslenen çakranın enerji durumunu etkilersiniz. Bunun kısa vadeli veya uzun vadeli, somut veya genel bir etkisi olabilir.


Yedi ana çakranın her biri bir ana renkle titreşir ve vücudun belirli organları ve bölgeleriyle ilişkilidir. Yedi çakra ayrıca endokrin sistemin (hormon sistemimiz) yedi ana bezine karşılık gelir ve insan davranışı ve gelişiminin belirli yönlerini kontrol eder. Enerjileri daha yavaş titreşen alt çakralar, temel insan ihtiyaçlarına ve duygularına atanır. Üst çakraların daha ince enerjileri, insanın daha yüksek zihinsel ve ruhsal yeteneklerine karşılık gelir.


Çakralar ve Özellikleri

1. Muladhara Çakra: Kök çakraSanskritçe: Muladhara - Anlamı: Mula = kök, adhara = destek

Yeri: Omurganın alt kısmında, kuyruk kemiğinde bulunur.

Renk: ateş kırmızısı

Eleman: Dünya

Bezler: adrenal bezler

Duyu: koku

Kelime: sahibim


Özellikler:

 Kök çakra, canlılık, toprakla bağlantı (kararlılık) ve kendine (öz güven) anlamına gelir. Maddi şeylerle ilişkimiz burada yer alır.


Fiziksel referans: Kemikler, omurga, dişler ve tırnaklar gibi vücudun sabit kısımları - aynı zamanda kan, pelvik taban ve bağırsaklar.


Rahatsızlıklar: Varoluşsal korkular, güvensizlik, kayıtsızlık ve materyalizmde ortaya çıkar. Fiziksel olarak bağırsak ve kemik hastalıklarına, kilo problemlerine, varislere ve tansiyon dalgalanmalarına gelir.


Etkinleştirildiğinde: Ödül, güçlü yaşam enerjisi, kendine güven, toprak (iki ayak yerde), atılganlık ve iyi sindirimdir.


Kök çakra nasıl güçlendirilir:


Günlük yaşamda: Bol bol temiz havada egzersiz yapmak, yalınayak yürümek, davullu ritmik müzik, kırmızı giysiler ve çiçekler.

Yoga ile: Ayakları, dizleri, bacakları, pelvisi, sakrum ve kuyruk sokumu bölgesini etkileyen her şey. Ayakta duruşlar ve öne eğilmeler. Örnek: Paschimottanasana.

Beslenme yoluyla: protein alımı. Kendinizi zayıf ve şaşkın hissediyorsanız, bir et yemeği yardımcı olabilir. Vejetaryenler tofu, fasulye, fındık ve süt ürünleri yerler. Uyarı: Çok fazla et sizi halsizleştirebilir.

Kokularla: karanfil, biberiye, zencefil, vetiver, selvi, sedir

2. Svadisthana Çakra: Sakral ÇakraSanskritçe: Svadhisthana - Anlamı: tatlılık

Konum: göbeğin altında bir elin genişliği kadar

Renk: Turuncu 

eleman: su

Bezler: yumurtalıklar, testisler

Anlamı: tat

kelime: hissediyorum


Nitelikler: Sakral çakra yaratıcılık, ilişkiler, üreme, derin neşe, şehvet ve zevk ile ilgilidir - sadece akışına bırakmak ve hayatla akmak.


Fiziksel referans: Tüm vücut sıvıları buradan etkilenir: kan, lenf, ter, sindirim sıvıları, meni ve idrar ile gözyaşı. Yumurtalıkların, gonadların ve testislerin hormonal kontrolü.


Bozukluklar: Soğuk algınlığı ve iktidarsızlık, aynı zamanda seks bağımlılıkları da bozulmuş sakral çakranın belirtileri olabilir. Fiziksel olarak, bozukluk kendini obezite (her şeyi tutmak istemek) veya anoreksiya (hiçbir şey almak istememek) olarak gösterir. Duygusal düzeyde yalnızlık, haset, kıskançlık ve üzüntü belirtilerdir.


Aktive edildiğinde: Aktif bir ikinci çakraya sahip kişiler, diğer insanlarla ve görüşlerle ilişki kurabilir, sağlıklı bir cinsel hayata sahip olabilir, coşkulu, yaratıcı ve yaşamı onaylayıcıdır.


Sakral çakra nasıl güçlendirilir:


Günlük hayatta: su ile temasa geçin: bol bol yıkanın, yüzün, bol su için ve deniz kenarında yürüyüşe çıkın. Boyama ve turuncu mobilyalar gibi yaratıcı etkinlikler destekleyicidir.

Yoga ile: Pelvik bölge ve alt omurga üzerinde çalışan tüm asanalar. Örnek: güvercin.

Diyet yoluyla: Su şeklindeki sıvılar, bitki çayları ve meyve suları temizleme sürecini destekler. Bu nedenle günde en az iki litre için.

Kokularla: ylang-ylang, sandal ağacı, mür, biber, vanilya, acı portakal ve portakal

3. Manipura Çakra: Göbek çakrasıSanskritçe: Manipura - Anlamı: parlak mücevher

Yer: göbekten solar pleksusa (solar pleksus), yaklaşık olarak Ma seviyesinde gen

Renk: Sarı - altın sarısı

Eleman: ateş

Bezler: pankreas, adrenal bezler

Anlamı: görmek

Kelime: yapabilirim


Özellikler:

 Solar pleksus çakrası, kişiliğimizin yeridir. Buradan bilinçli hedefler ve değişiklikler, duygular ve ihtiyaçlar tarafından ortaya çıkar. Üçüncü çakra vücudun enerji rezervi olarak kabul edilir ve solar pleksusun ateşiyle beslenir.


Fiziksel referans: Karın (organlar), karaciğer, mide, safra ve otonom sinir sistemini besler.


Rahatsızlıklar: Bir yandan aşağılık ve güçsüzlük duygularıyla, diğer yandan saldırganlık, öfke patlamaları ve güç takıntısında bir abluka ifade edilir. Fiziksel olarak obezite ve şeker hastalığı şeklinde kendini gösterebilir.


Aktive edildiğinde: İrade, güçlü sinirler, içgüdüsel duygulara dayalı kararlar, içsel bir mutluluk hissi ve kişinin kendi gücüne olan arzusu (olumlu anlamda).


Göbek çakrası nasıl güçlendirilir:


Günlük yaşamda: Sarı çiçeklere ek olarak, derin karın nefesi, duygulu müzik, mum ışığı, açık ateş ve kısa güneşlenmeler yardımcı olur.

Yoga ile: karın organları üzerinde çalışan büküm egzersizleri ve duruşlar. Örnek: Ardha Matsyendrasana.

Diyet yoluyla: Karbonhidratlar (patates, ekmek, pirinç, makarna) enerji gıdası görevi görür. Vücut onları yavaş emdiği için tam tahıllı ürünleri kullanmak en iyisidir. Şeker uyarıcı görevi görür ve üçüncü çakrada uzun süreli hasara neden olur. Tatlılara bağımlılık, solar pleksus çakrasındaki bir dengesizliği gösterir.

Kokularla: lavanta, papatya, limon, anason, greyfurt, rezene

4. Anahata Çakra: Kalp çakrasıSanskritçe: Anahata - Anlamı: yontulmamış, hasar görmemiş

Yer: kalp

Renkler: yeşil ve pembe

Eleman: hava

Bezler: timus bezi

Duyu: haptik (hissetmek)

kelime: seviyorum


Özellikleri: 

İşte aşkın merkezi. Adanmışlık, özveri, şefkat, hoşgörü ve şifa, atanan niteliklerden sadece birkaçıdır. Kalp çakrası da doğadaki ve sanattaki güzelliği algılar.


Fiziksel referans: Kalbi, akciğerleri ve dolaşımı sağlar. Bağışıklık sistemi timus bezi tarafından güçlendirilir.


Rahatsızlıklar: Bir tıkanıklık, sevgi ve duygu eksikliğine yol açar - ayrıca soğukkanlılık. Bu içsel boşluk, ister alkol, ister para ya da uyuşturucu olsun, genellikle bağımlılık yapan davranışlara yol açar. Fiziksel olarak, rahatsızlıklar kendilerini kalp hastalığı, astım ve alerjilerde gösterir.


Aktive edildiğinde: Gelişmiş bir dördüncü çakra ile, insanları oldukları gibi kabul edersiniz - çok fazla kalp sıcaklığı ile sadece seversiniz ve başkaları için sorumluluk alabilirsiniz.


Kalp çakrası nasıl güçlendirilir:


Günlük yaşamda: Yeşil ve pembe kıyafetler giymek, genellikle yeşil doğada vakit geçirmek, kendini şımartmak ama aynı zamanda diğer canlılara da bakmak.

Yoga ile: Kardiyovasküler sistem için geriye eğilmeler ve egzersizler. Örnek: Güneşi Selamlama veya Kobra – Bhujangasana.

Beslenme yoluyla: Sebzelerin hem güneşin (ateşin) yaşam enerjisini hem de toprağın, havanın ve suyun en iyisini içerdiği söylenir. Kalp çakrası yeşil olduğu için bol ıspanak, bezelye, salatalık ve marul yardımcı olacaktır.

Kokularla: gül, yasemin, tarhun, kakule

5. Vishuddha Çakra: Boğaz veya boğaz çakrasıSanskritçe: Vishuddha - Anlamı: arınma

Yer: boğaz/gırtlak

Renk: açık mavi

Eleman: ses

Bezler: tiroid, paratiroid

Duyu: işitme

Kelime: konuşuyorum


Özellikler: 

Vishuddha Çakra, iletişim merkezi olarak anılır ve gerçeğin yeri olarak kabul edilir. Ayrıca düşüncelerimizi ve duygularımızı ifade eder, iç sesi algılamaya yardımcı olur ve daha yüksek bilinç seviyelerine açılan kapıdır.


Fiziksel bağlantı: Omuriliğe, tiroid bezine ve üst akciğerlere, bronşlara ve yemek borusuna bağlantı vardır. Çakra aynı zamanda ses tellerine de enerji verir.


Bozukluklar: Fikirleri, görüşleri ve inançları sözlü olarak ifade etmede zorluk. Konuşamama, utangaçlık ve dışarı çıkma korkusu. Bademcik iltihabı, ses kısıklığı ve tiroid ile ilgili sorunlar olası sonuçlardır.


Etkinleştirildiğinde: Güçlü iletişim becerileri - yüzeysel gevezelik şeklinde değil, kendinizi başkaları tarafından anlama ve kelimeleri bilinçli olarak seçme (doğruluk) yeteneği olarak. Ayrıca güzel bir ses ve müzikalite.


Boğaz çakrası nasıl güçlendirilir:


Günlük yaşamda: Düzenli şarkı söylemek ve yazmak, müzik dinlemek. Açık mavi rengi hayata entegre edin.

Yoga ile: geriye eğilmeler ve ters çevirmeler. Örnek: Omuz – Sarvangasana.

Beslenme yoluyla: Olgun meyve birçok vitamin, mineral ve doğal fruktoz içerir. Tüm katı yiyecekler arasında sindirim sisteminden en hızlı geçen ve vücuda çok az iş vererek bol miktarda enerjinin üst çakralara yükselmesini sağlayandır.

Kokularla: okaliptüs, kafur, nane, roma nanesi, manuka

6. Ajna Çakra: Alın çakrası – üçüncü gözSanskritçe: Ajna - Anlamı: algılamak, emretmek

Konum: başın ortası, kaşların arası

Renk: çivit mavisi

Eleman: ışık

Bezler:hipofiz

Duyu: görme, sezgi

kelime: görüyorum


Özellikler: 

Üçüncü göz, sezginin yeri olarak kabul edilir ve ruhun ve aklın yeridir. Görselleştirme gücü ,  duyu dışı algı, sezgi, içgörü, iç duyuların gelişimi, zihinsel güç bu çakraya atfedilir.


Fiziksel referans: Gözleri, burnu ve kulakları artı beyincik içeren yüz.


Rahatsızlıklar: Üçüncü göz tıkalıysa, endişeler, korkular, kabuslar ve stres sıklıkla yayılır - kişi gelecek için plan yapamaz. Sonuç: baş ağrısı, kulak çınlaması ve moral bozukluğu.


Etkinleştirildiğinde: İyi hafıza, güçlü hayal gücü, zihinsel netlik ve sezgisel bilgi. Altıncı his denilen şeyin gelişimi.


Alın çakrası nasıl güçlendirilir:


Günlük yaşamda: bir değişiklik için rüyalar yazmak, peri masalları ve fabl okumak. Evi siyah yerine mavi kıyafetlerle terk edin.

Yoga ile: üçüncü göz üzerinde göz egzersizleri ve meditasyon.

Beslenme ile: Bunun için ve ayrıca yedinci çakra için, fiziksel değil zihinsel durumlarla ilgili oldukları için beslenme önerileri yapılamaz. Oruç, iki üst çakraya en etkili olandır.

Kokularla: yasemin, nane, limon otu, menekşe, tütsü, fesleğen

7. Sahasrara Çakrası: Taç çakrasıSanskritçe: Sahasrara - bin yaprak, bin kat anlamına gelir

Konum: başın en yüksek noktası

Renk: mordan beyaza

Öğe: düşünmek

Bezler: epifiz (beynin çam kemiği bezi)

Duyu: empati

kelime: biliyorum


Özellikler:

 Taç çakra, evrene açılan kapı ve en yüksek bilginin çakrasıdır: Tanrı'ya güven, maneviyat, özgürlük, tamamlanma ve  evrensel Büyük'ün önünde alçakgönüllülük.


Fiziksel referans: Epifiz bezi dışında tek bir organa atanmaz, tüm vücudu koruyucu etkisi vardır. Çakranın uyku-uyanıklık döngüsü üzerinde büyük bir etkisi vardır.


Bozukluklar: Bir yaşam krizinin habercisi olarak iç boşluk, memnuniyetsizlik ve zihinsel tükenme, eksiklik duyguları. Fiziksel olarak, bir abluka, bir bağışıklık eksikliğinin yanı sıra gece boyunca uykuya dalma ve uyuma sorunları olarak kendini gösterir.


Aktive edildiğinde: kendini gerçekleştirme, manevi anlayış. Derin iç huzur - kendinizle ve dünyayla uyum içinde. aydınlanma için kurtuluş.


Taç çakra nasıl güçlendirilir:


Günlük yaşamda: geniş manzaralar aramak, örneğin bir dağa tırmanmak .

Yoga ile: kozmik ses olan “Om” mantrasını söylemek.

Diyet Yoluyla: Oruç - bkz. 6. Çakra.

Kokularla: tütsü, gül ağacı, neroli

5-tibet-hareketi

Tibetin Gençlik Pınarı - 5 Sihirli Hareket

Çakraları aktif hale getirmek için, sağlığımıza sayısız yararları olan Tibet yogasını mutlaka denemelisiniz.

12 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Benim de ilgi duyduğum konular. Teori yetmiyor, uygulamaya da koymak lazım. Çok faydalı bir içerik olmuş Deryacığım. Tekrar tekrar okunası türden. Emeğine sağlık 💐🤚

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bazen ben de unutup tekrar yazdıklarımı okuyorum. Tabii pratikte uygulamak çok önemli ☺️

   Sil
 2. Zaman ayırıp, tüm çalışmaları yapmak lâzım aslında. Heveslenip ilgilenemediğim konulardan biri:(

  YanıtlaSil
 3. This is such a thorough post! I love reading about the different energy centers in the body <3

  YanıtlaSil
 4. Harika bir yazı olmuş. Hep ilgi duyduğum fakat ertelediğim konular.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlgilenilecek pek çok konu var ama bunlar da artık önemi bilinen bize iyi gelen şeyler ☺️

   Sil
 5. Ayrıntılı,güzel bir kaynak olmuş.Teşekkürler Deryacığım :)

  YanıtlaSil
 6. Bütüncül sağlığa inanıyorum. Ruh, zihin, beden. Çok güzel akıcı ve anlaşılır olmuş. En keyif aldığım konular. 🌈

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ruh sağlığını genelde ihmal ediyoruz ama beden sağlığımız için öncelikle önemli bir konu.

   Sil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads