Gebelik 1. Trimestrer - Nasıl Geçer, Hangi Egzersizler Yapılabilir?

 

Hamilelik 1. Trimester (İlk 3 Ay)

Hamilelik cinsel ilişki ile başlayan ve kadın yumurtasının döllenmesi sonucunda oluşan bir süreçtir. Hamilelik toplam da 37- 40 hafta süren bir dönemdir. Yumurtanın döllenmesi ile periyodik adet döneminde gecikme olur ve bu durum hamileliğin başlangıcı olarak kabul edilebilir. Bunun kesinleşmesi yapılan test sonucunda anlaşılır. Gebelik testini eczaneden satın alacağınız hızlı testlerle kendiniz öğrenmeniz mümkündür. Bir miktar idrarın test kitine damlatılması ile sonucu kısa sürede öğrenebilirsiniz. Ancak bazı kadınlarda HCG oranının geç yükselmesi veya testlerde yanlış sonuç alınabilmesi de mümkün olduğundan bununla ilgili bir süre bekleyerek tekrar test yapmak veya şüphelerinizin geçmemesi durumunda ise bir kadın doğum uzmanına başvurmak gerekir.

hamilelik-beslenmesi-egzersiz

 

 

Gebelik Belirtileri Nelerdir?

 

Gebeliğin tek bir belirti ile açıklanması mümkün değildir. Gebeliğin kesinleşmesi durumunda vücutta bir takım değişiklikler oluşur. Bunların en belirginleri şunlardır;

 

 •  Âdetin gecikmesi
 • Memelerde hassasiyet
 • Sık İdrara çıkma
 •  Genel olarak kokulara karşı duyarlılık
 •  Halsizlik
 •  Baş dönmesi mide bulantısı
 •  Aşerme
 •  Duygusal hassasiyet
 • Sırt ve bel ağrısı
 •  Vajinada akıntı

Bu belirtiler kesin bir gebeliği açıklamasa da gebeliğin olması durumunda bu belirtilerin birçoğu görülür. Gebeliğin kesinleşmesi durumunda ise aylık rutin kontrollerin jinekolog hekim tarafından yapılması, hekimin bu konudaki direktiflerine uyulması özellikle beslenme ve uyku düzenine hassasiyet gösterilmesi bu dönemde oldukça önemlidir.

 

Gebelikte 1.Trimester Dönemi

 

Gebelik dönemi 3 aylık periyotlara ayrılarak incelenir. Total gebelik süresi 40 hafta, yani 9 ay 10 gün olarak düşünüldüğünde ilk trimester yani ilk 3 aylık dönem 12. haftanın sonuna kadar olan dönem olarak kabul edilir. 1. trimester dönemde bebek embriyo olarak adlandırılır. daha sonraki 8 ve 10 hafta arasında ise bebeğe cenin adı verilir. Bu süreçten doğana kadar olan süre ye kadar bebek fetüs olarak adlandırılır. Bu aşama da kas ve kemik yapısı oluşur kiloda ve boyda artışlar gözlenir.

 

Bebeğin Anne Karnında Oluşumu

 

Bebeğin yumurtanın döllenmesi ile gerçekleşen süreçten sonraki ilk 3 aylık dönem 1. Trimester dönemi olarak bilinir. Döllenen yumurta bu süreçte tam anlamıyla olgunlaşmıştır. Bu aşamada erkek sperminin yumurtaya yerleşmesi ile döllenme gerçekleşmiş olur. 1.trimester döneminde bebeğin kol bacak ve parmakları oluşur. Her geçen gün büyümeye gelişmeye devam eder. Başlangıçta parmaklar perde biçiminde yapışıktır. İkinci aydan itibaren parmaklar ayrışmaya başlar. Ardından omuz ve dirsek yapısı oluşur, kıkırdak yapısı gelişir kemik gelişimi her geçen gün desteklenerek büyür. Kafatası beklenen normal ideal şeklini alır. Boynu belirginleşir ve sırtı düzleşir. Bu dönemde annenin vücudunda da birtakım değişiklikler olur. Bu değişiklikler genel anlamda şu şekilde seyreder;

 

 • Halsizlik yorgunluk hissi
 • Uyku hali
 •  Gece uykuda bölünmeler
 • Mide yanması bulantı ve sindirim ile ilgili sıkıntılar
 •  Memelerde hassasiyet
 •  Baş ağrısı
 •  Bel bölgesinde kalınlaşma
 •  Cilt lekeleri
 •  Cinsel ilişki de isteksizlik

İlk Trimester Döneminde Hamile Kadının Dikkat Etmesi Gerekenler?

 

1.trimester döneminde fiziksel olarak değişikliklerin yanı sıra rahatsız edici bir takım durumlar ortaya çıkabilir. Bunlardan bir tanesi diş eti kanamalarıdır. Hamilelik döneminde dişleri mutlaka düzenli fırçalamak olası diş ve dişeti sorunlarının oluşmasını önler. 1.trimester sonuna doğru memelerde dolgunluk artacağı için daha rahat sutyen giyilmesi gerekir. Bulantı ve kusma 1. trimester döneminde oldukça yoğun görülür. Bu nedenle yağlı yiyeceklerden kaçınmak gerekir. Sık sık ve az az yemek bu dönemde hamile kadını rahatlatır. Kusmanın şiddetli olması durumunda takip eden jinekolog ile bağlantı kurup mide bulantısı ve kusma önleyici ilaç reçete edilebilir. Gebelerin ilk döneminde beslenmelerine dikkat etmeleri özellikle bu dönemde protein ve kalsiyum içeren yiyecekleri daha fazla tüketmeleri gerekir. Hamilelik süresi boyunca gebelerin bol su tüketmeleri çok önemlidir. 1.trimester döneminde magnezyum eksikliğine bağlı olarak bacaklarda kramp sık sık oluşan rahatsızlıklardan biridir. Magnezyum içeren gıdaların bu dönemde tüketilmesi bu süreçte hamileleri rahatlatır. Ayrıca hamilelik süresince demir ihtiyacı oluşur. Bu dönemde hekimin reçete edeceği demir preparatlarına başlanmalıdır. Demir preparatının kabızlık yapma olasılığı olduğu için bu süreçte sebze salata ve meyve daha fazla tüketerek kabızlığı ortadan kaldırabilirsiniz. Aşırı yemekten kaçınma günde 300 kaloriden fazla kalori almamaya çalışmak hamilelik dönemini rahat geçirmenize sağlar.

 

1.Trimester Döneminde Hamilelerin Yapması Gereken Güvenli Egzersizler

 

Hamilelik dönemi kadının en özel ve hassasiyet gösterilmesi gereken dönemlerinden biridir. Özellikle ilk trimester dönemi gebelik riskinin oluşabileceği bir dönemdir. Dikkatli ve bilirkişi eşliğinde hekimin onayını alarak bir takım gebelik egzersizleri yapabilirsiniz. Bu dönemde yapacağınız egzersizlerin size sağlayacağı yararlar şunlardır;

 

 •  Bel ağrılarınızı azaltır
 • Stres ve anksiyete krizini azaltır
 •  Doğumdan sonra hızlı bir biçimde iyileşmenizi sağlar

Hamile kadının egzersiz yapmadan önce mutlaka doktora danışması ve ne tür egzersizleri yapabileceği konusunda bilgi alması gerekir. Egzersiz yapmadan önce mutlaka bol su için ve buna egzersizden sonra da devam edin. Egzersiz yapacağınız zaman rahat bir kıyafet ve sizi sıkmayan bir sutyen giymeyi tercih edin. Özellikle yoga yapmayı tercih ederseniz doktorunuzun onayı ile hoca eşliğinde egzersizlerinizi yapabilirsiniz. İlk trimester döneminde özellikle duygusal dalgalanmalar yoğun olacağından bu süreçte yapacağınız basit egzersizler sizi rahatlatacaktır. Mutlaka ilk 3 aylık süreçte düzenli egzersiz yapmaya devam etmelisiniz. Yapacağınız egzersizler hamileler için fitness egzersizleri olabilir. Ayrıca haftada 150 dakika kalp ve damar aktiviteleri ile kuvvet egzersizleri yapmalısınız. Ayrıca hamilelik dönemini rahat geçirmenizi sağlayan doğum ve doğum öncesi egzersizleri de yapmalısınız.

 

İlk Trimester Döneminde Yapılması Gereken Egzersizler

 

 • Hamile pilatesi
 •  Yüzme
 • Yürüyüş
 •  Diz üstü çökme
 • Hamile yogası

Hamile Pilatesi

 

Hamileliğin 1.trimester dönemi dâhil hamilelik boyunca en güvenli şekilde yapacağınız egzersizler hamile pilatesidir. Özellikle son yıllarda anne adayları hamile pilateslerini çok daha fazla tercih etmektedir. Hamile pilatesi vücudu rahatlattığı gibi özellikle hamilelik sürecinde oluşan gerginlik ve anksiyeteyi rahatlatır. Bunun yanı sıra sırt ve bel ağrılarını önler. Ancak hamile pilatesini mutlaka uzman kişiler eşliğinde yapın veya bu konuda bilgi alarak kendiniz hamile pilatesi yapabilirsiniz.

 

Yüzme

 

Özellikle ilk 3 ve 6 aylık dönemde hamile pilatesine ek olarak yapılabilir. Suyun içinde yapılan egzersizler anne adayları için en güvenli egzersizlerden biridir. Suyun içinde annenin vücut ağırlığının artmış olması ve suda bunu dengelemeye çalışması risk açısından en güvenli egzersizlerden biridir. Yüzerek yapılan egzersizler dışarıda yapılan egzersizlerden çok daha güvenlidir. Ancak havuzda yapılacaksa havuzun mutlaka hijyenik olmasına ve düşme riskinin de ortadan kaldırılmasına dikkat edilmelidir.

 

Yürüyüş

 

Yürüyüş hamilelik süresince yüzme kadar güvenle yapılacak egzersizlerden biridir. Ancak düşük tempoda zorlanmadan yapılması gerekir. Bu süreçte yapılan yürüyüşler anneyi hem fiziksel hem de ruhsal açıdan rahatlatır.

 

Diz Üstü Çökme

 

Dizüstü çökme yine hamilelikte rahatlatan hareketlerden biridir. Dizüstü çökme egzersizinde bir diz yere koyularak diğer bacağınızı öne atıp yere çökün. Bu hareket bacak ve kalçalarınızın açılmasını ve esnemesini sağlayacaktır. Daha sonra tekrar yer değiştirerek aynı hareketi diğer bacağınızla yapın. Bu egzersiz sizi rahatlatacağı gibi doğum yapmanızı da kolaylaştıracaktır.

 


Hamile Yogası

 

Hamile yogası mutlaka bu konuda bilgili kişi eşliğinde yapılmalıdır. Örneğin bazı pozisyonlar kesinlikle hamilelikte yapılmaması gerekir. Hamile yogası hamilelere özel yoga derslerinin verildiği bir merkezde mutlaka bir hoca eşliğinde yapılmalıdır. Hamile yogası ile vücudunuzu ve nefesinizi doğru kullanmayı öğrenirsiniz. Bu hem hamilelik süresi içinde hem de doğumda son derece işinize yarayacak egzersizlerden biri olacaktır.

Diğer hamilelik yazıları

1 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Gebeliğin ilk zamanlarında olan ya da gebe kalmayı düşünenlere güzel bir yazı bu. O dönem çok okunuyor zaten. Kalın kalın kitaplarım vardı.

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads