Gebelik 2. Trimester-Nasıl Geçer, Hangi Egzersizler Yapılabilir?

Gebelik 2. Trimester (3-6 ay arası)

Hamilelikte 3. aydan 6. aya kadar olan süre gebelikte 2. tremester dönemi olarak bilinir. Bu dönemde bebek hareket etmeye başlar ve önceki aylara göre daha fazla büyür ve güçlenir. Yaklaşık olarak 1 kilo almış olur. El hareketlerini yapabilir ve tuttuğu cisimleri yakalayabilir. Bu dönemde organların gelişimi hızla tamamlanmaya başlar. 

 

hamilelik-ikinci-ay

2. tremester döneminde anne adaylarında önceki aylara göre birtakım değişiklikler olur. Bunlar;

 

 • Varis
 • Kabızlık
 •  Vajinal akıntı
 •  Kramp
 •  Mide yanması şişkinlik ve hazımsızlık
 • Karında kaşınma cildin kuruması
 •  Taşikardi
 • Tansiyon yükselmesi
 • Baş ağrısı
 •  Baş dönmesi
 •  Boyun bölgesinde uyuşma karıncalanma

Gibi değişiklikler ikinci tremester döneminde sık görülen fiziksel değişikliklerdir.

 

İkinci Trimester Döneminde Anne Adaylarının Dikkat Etmesi Gereken Sağlık Sorunları nelerdir?

 

İkinci tremester döneminde bazı değerlerin yükselmesine bağlı olarak birtakım tetkikler istenir. Ayrıca kasık ağrısı ilk dönemde başlar ve 2.Tremester döneminde rahim geliştikçe karın ağrısı daha da fazlalaşır. Bu genellikle anne adayı esnedikçe kasık ağrısı artar. Bazı durumlarda da ufak tefek kanama görülür. Kanamanın olması durumunda mutlaka doktorunuzla iletişime geçmelisiniz. Hamilelikte karın ağrısı beklenen durumlardan biridir. 

Bu karnın ve rahimin genişlemesine bağlı olarak ortaya çıkar. Ancak dayanılmayacak kadar ağrının şiddetlenmesi durumunda mutlaka doktorla iletişime geçmek gerekir. Birinci ve ikinci tremester döneminde oluşan kasık ağrılarına Round Ligament ağrısı denir. Bu ağrılar tek taraflı olabileceği gibi her iki taraftan da başlayabilir.

 

Hamilelikte 2. Tremester Döneminde Yapılması Gereken Testler Nelerdir?

 

Hamileliğin belirli evrelerinde hekiminiz sizden bir takım testler isteyebilir. 2.tremester döneminde yapılması gereken testler şunlardır;

 

 •  Şeker yükleme testi
 • Üçlü veya dörtlü test

Şeker Yükleme Testi

 

Bazı durumlarda gebeliğin ikinci tremester döneminde gebelik diyabeti adı verilen bir şeker yüksekliği gözlenir. Bu nedenle bu dönemde şeker yükleme testi yapılarak bunun kontrol altına alınması sağlanır. 24 ile 28. haftalarda istenen şeker yükleme testi gebeliğin sağlıklı ilerlemesi açısından önem teşkil eder.

 

Üçlü Veya Dörtlü Test

 

2.tremester dönemi olarak bilinen 16 ve 20 haftalarda üçlü veya dörtlü test istenir. İkili testte bebekle ilgili herhangi bir risk olup olmadığına bakılır. Bu testlerden ilkini veya ikincisini doktor genel bir durum değerlendirmesi yaparak istemeyebilir. Ancak ikili test sonuçlarına göre ve annenin yaşı ailede genetik rahatsızlığın olup olmadığı değerlendirilerek bu testlerin yapılması istenebilir. Bunlar üçlü veya dörtlü test olarak bilinir. Bu testlerde riskli durum olup olmadığı tespit edilir. Bunların sonuçlarına göre amniyosentez veya diğer başka tetkiklerde gerekli görüldüğü durumda istenebilir.

 Gebelik Diyabeti İle İlgili Tüm Bilgiler

 

İkinci Tremester Döneminde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

 

Hamilelik boyunca her dönemde anne adayının beslenmesi çok önemlidir. 2. Tremester döneminde ise düzenli olarak üç ana öğün ve 3'de ara öğün yemek kan şekerinin düzenlenmesi açısından oldukça önemlidir. Beslenmede, protein, kalsiyum, vitamin, çinko, Demir, magnezyum ve diğer minerallerden oluşan bir beslenme tablosu düzeni oturtulmalıdır. Bu anne adayı için önemli olduğu kadar sağlıklı bir bebeğin dünyaya gelmesi için de çok önemlidir. 

Hamilelikte diyet yapılmaz, ancak hamilelikte mutlaka kaçınmanız gereken şeker ve unu mümkün olduğunca az tüketmelisiniz. Bunlar aşırı kilo almanızı sağlarken aynı zamanda sağlıksız bir gebelik geçirmenize sebep olur. Ayrıca gebelik boyunca günde en az 8 bardak su içmek sağlıklı bir gebelik süreci için önemlidir. Hamilelikte protein ağırlıklı beslenmek ve bunu günde iki veya üç öğün biçiminde almak da sağlıklı hamilelik için önem teşkil eder. Özellikle günde 80 -100 gram kadar kırmızı ve beyaz et tüketmek bunun yanında balık peynir ve baklagiller tüketmekte sağlıklı gebelik açısından önemlidir. İkinci tremester döneminde bebeğin tiroit bezi oluşur. Dolayısıyla bununla ilgili olarak hamilelik süresi boyunca iyot bakımından zengin besinleri tercih etmelisiniz.

 

Hamilelikte Fazla Kilo Almak

 

Kilo alma insan hayatının önemli sorunlarından biridir. Bu durum hamilelikte de gerçekten sorun teşkil eder. Hamilelikte her kadın farklı biçimde kilo alır. Bu genellikle kontrol edilemez durumlardan biridir. Bu nedenle birbirinden farklılık gösterir. Bunun en önemli sebeplerinden biri ise herkesin farklı bir metabolizmaya sahip olmasıdır. Bunun yanı sıra yaşam tarzı, beslenme düzeni, genetik yapısı ve fiziksel özellikleri de etkili olmaktadır. Ayrıca gebelikte yaş da kilo konusunda etkili olan etmenlerden biridir. Gebelikte kilo alma durumu dönemlere göre değişir. Bazı kadınlarda ilk tremester döneminde fazla kilo alınırken bazı durumlarda ise 2. tremester döneminde kilo alınır. 

Hamilelikte Sağlıklı Kilo Alımı İçin 5 İpucu

Kimi kadının ilk aylarında kilo almak yerine kilo verdiği de görülmektedir. Ancak her iki durumda da bütün kadınlar gebelik boyunca kilo alırlar. Ancak bunun problem ve sorun olmasını beslenme alışkanlığınızı geliştirerek engel olabilirsiniz. Günlük yaşamında spor ve diyet yapan, dengeli beslenen kadınların hamilelik dönemlerinde de daha normal ölçülerde ve ideal kilo aldıkları gözlenmektedir. Gebelikte yemek yeme kısıtlaması genellikle olmaz. Ancak bu yine de her şeyi yiyebileceğiniz anlamına gelmez. 

Özellikle hamilelikte diyet yapmak hiç bir doktor tarafından önerilen bir durum değildir. Düzenli ve dengeli beslenmek, uyku düzenini oturtmak hamilelikte de önemli konulardan biridir. Hamile kadınlar kendilerine göre bir beslenme programı oluşturabilirler. Bu program hamilelikte aşırı kilo alınmasını belli ölçüde engeller. Ancak bu beslenme programı hiçbir zaman çeşitli besinleri almamak biçiminde olmamalıdır. 

Hamilelik boyunca kadınlar 9 kilo ile 13 kilo arasında kilo almaları ideal bir durumdur. Bunun altında kilo alınması tavsiye edilmez. Hamilelik süresince alınan kiloların yaklaşık olarak 4-5 kilo kadar kısmı doğumdan hemen sonra verilir. Bu kilo bebeğin kilosu ile anne vücudunda hamilelikte oluşan ödemden kaynaklanır. Doğumdan sonra beslenme düzenine devam eden anneler daha sonra kilo verebilirler. Özellikle emziren anneler bir günde yaklaşık olarak 500 ml ile 1000 ml arasında süt vermektedir. Emziren anne bebeğini emzirdiği sürece çok fazla kalori harcar. Bu da yaklaşık olarak 1 ml’de 3 kalori olarak bilinir. Dolayısıyla emziren anne bir günde yaklaşık olarak 1500 kalori harcar. Bu da annenin kilo vermesini sağlayan önemli etkenlerden biridir.

Hamilelikte Kilo Alımı ve Spor

 

2. Tremester Döneminde Nasıl Egzersiz Yapılmalıdır?

 

İnsan yaşamı açısından sporun önemi tartışılmaz. Hamilelik döneminde de aynı şekilde spor büyük önem taşımaktadır. Hamilelikte ağırlık merkezinin değişmesiyle bir takım sorunlar yaşanabilir. Buna yer çekimini de eklediğimizde özellikle omurgada birtakım bozukluklara sebep olabilir. Dolayısıyla hamilelik süresi boyunca doktor önerisi dikkate alınarak spor öğretmeni eşliğinde spor yapılması gerekir. 

Hamilelik döneminde yapılabilecek en sağlıklı egzersizler fitness ve pilates egzersizleri önerilmektedir. Ancak bu egzersizleri gebeliğin belli dönemlerinde farklı hareketlerle yapmak gerekir. İkinci tremester dönemi olarak bilinen 3 ile 6 ay arasındaki dönemlerde yapabileceğiniz en sağlıklı sporlardan biri dikey bisiklet hareketleri, hafif tempoda yürüyüş, pilates ve hamilelik yogasıdır. Özellikle bu dönemde sırt üstü yatar pozisyonda yapılan egzersizler bebek açısından çok fazla önerilmez. Dolayısıyla bu tür vücut hareketlerinden kaçınılmalıdır. 

Genellikle yan ve yan oturma pozisyonları anne ve bebek açısından güvenilir egzersiz pozisyonları olarak tavsiye edilir. Gebelik döneminde kas ve iskelet sisteminde oluşan değişiklikler özellikle anne adaylarının bel ve sırt ağrısı çekmelerine sebep olur. Bu dönemde bağ dokusu gevşer ve basit hareketlerle kolay yaralanmalar görülebilir. Özellikle el ve ayaklarda ödem bu aylarda oluşur. Bu nedenle en sağlıklı önerilen egzersizler pilates egzersizleridir. Pilates egzersizlerine 2. Tremester dönemi dâhil bütün dönemlerde spor eğitmeni eşliğinde ve doktor önerisi ile gebelik süresi boyunca devam edilmelidir.

 


 

 Tüm Hamilelik Yazıları

 

Yorum Gönder

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

Daha yeni Daha eski

Ads

Ads