Kolonya ile Hem Güzel Kokuya Hem Hijyene Ulaşın


Bir geleneği bozmak istemeyenlerin tercihi ferahlatıcı limon kolonyasından, doğayı içine çekmek isteyenlerin tercihi ise mis kokulu çiçek kolonyalarından yana... Tercihler ne yönde olursa olsun, Watsons kolonya çeşitleri ile bu ferahlıktan vazgeçemeyenlerin daima yanında!

Bir Kolonyadan Daha Fazlası

Siz de buram buram limon kolonyası kokan bayramlar ve misafirliklerle mi büyüdünüz? İşte, bu yüzden çok uzun yıllardır her evin demirbaşlarından biridir limon kolonyası... Misafirlerinize eskimeyen limon kokusuyla hoş geldin diyor, bayramlarınızı bu kokuyla kutluyorsunuz. Eğer bu geleneksel ritüeli yaşatmaya gönüllüyseniz birbirinden güzel  kolonya markaları size yardımcı olmak için bekliyor. Boğaziçi Kolonya, Selin Kolonya ve Duru Kolonya, klasik limon kolonyası çeşitleri ile Watsons raflarında size göz kırpıyor.

Her ne kadar kolonya denince ilk akla gelen koku limon olsa da modern zamanla birlikte farklı esanslar da bu dünyadaki yerini almaya devam ediyor. Dalından yeni kopmuş taptaze mandalina kokusundan teninizde masmavi suların ferahlığını hissettiren okyanus kokusuna, yeni açmış yasemin çiçeği kokusundan kırmızı rengiyle cezbeden gül kokusuna, lavantadan mis gibi kokan hanımeli çiçeğine kadar birçok koku çeşidi meraklılarına sesleniyor. Meyve kokularından vazgeçemeyenler arasındaysanız Pomellos Kolonya tarafından hazırlanan meyve aromalı çeşitleri hemen deneyebilirsiniz. Eğer çiçek kokuları sizi daha fazla cezbediyor ise tercihinizi Rebul Kolonya imzalı lavanta, yasemin ya da yeşil çay esansıyla büyüleyen kokulardan yana yapabilirsiniz.


Sevdiklerinize Kolonya Hediye Edin

Türk kültüründe kolonya hediye etme geleneği de yıllardan beri eskimeyen bir alışkanlık. Özellikle hasta ziyaretinde bulunurken kolonya hediye etmenin anlamı ferahlatıcı etkisinden kaynaklanıyor. Hastalığın çabuk geçmesi ve ferah günlere bir an önce kavuşulması dileğiyle hastaların baş uçlarına bu hediyeler bırakılıyor. Bu ferahlatıcı ürüne merak duyanlara ise özel günlerde sevdikleri kokulardan oluşan bir sepet hazırlamak unutulmaz hediye seçenekleri arasında yer alıyor.

Kolonyanın da Bir Tarihi Var

Peki; limon, çiçek veya meyve kokularının etil alkol ve su ile olan mucizevi birleşimden doğan kolonyanın tarihçesini merak ediyor musunuz? Efsanevi ürün, ilk olarak 1709 yılında İtalyan Giovanni Paolo Feminis tarafından Köln’de üretiliyor. Geliştirildiği ilk yıllarda tıbbi amaçla kullanılıyor ve antiseptik özelliğinden dolayı ağız yıkamada, yara temizliğinde ve solüsyon olarak kas ve eklem ağrılarının tedavisinde kullanılıyor. İlerleyen zamanlarda ise hoş kokusu ve ferahlatıcı etkisi nedeniyle ile herkesin sürmekten keyif aldığı bir ürüne dönüşüyor. Kolonyayı teninize sürdüğünüzde etil alkol havaya karışıyor ve buharlaşarak vücut ısınızı düşürüyor ve böylece serinlik hissi yaratıyor.

Kolonya Mikroorganizmalara Karşı Bir Kalkan mı?

Geçmişte tıbbi amaçla kullanılan bu mucizevi ürün, günümüzde tekrar dezenfektan etkisi ile gündeme geliyor. Özellikle temastan kaynaklı olarak ellerinize bulaşan virüs ve bakterileri uzaklaştırma konusunda en etkili yöntem, el temizliğinin dikkatli bir şekilde yapılması ve el hijyeninin sağlanması. İnsan sağlığını tehdit edebilen zararlı mikroorganizmalara karşı birincil önlem olarak ellerin sık sık ve doğru şekilde yıkanması gerekiyor. Buna ek olarak uzmanlar el yıkadıktan sonra ya da el yıkamanın mümkün olmadığı durumlarda kolonya kullanımını öneriyor. Bu nedenle geçmişten bugüne kadar hayatınızda olan kolonya, hoş kokusu ve serinleten etkisinin yanında virüslere ve bakterilere savaş açan ürünler arasında da ilk sıralarda yer alıyor. Siz de çantanızda taşıyacağınız küçük bir kolonya şişesi ile hem kendinizin hem de sevdiklerinizin sağlığını korumaya katkıda bulunabilirsiniz.
Kolonya fiyatları ise kullanılan esansın türüne, ambalaja, kolonya miktarına göre farklılık gösterebiliyor. İhtiyacınıza uygun olan ürünü bulmak için siz de hemen Watsons’ı ziyaret edebilir ve size hitap eden kokuyu satın alabilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

11 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Benim de en sevdiğim limon kolonyası.
  Eski evimizde (Üsküdar'dayken) küvet vardı, burada yok. Sıcak su doldurup, çeşit çeşit kolonya damlatınca ne güzel olurdu, kokusu bile terapi. Denemek isterim bu kolonyayı da. Tanıttığın için teşekkürler Derya'cığım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kolonya ben de çok severim hele limon kolonyası :)

   Sil
 2. Great products!
  HAPPY WEEKEND
  xoxo
  http://stylishpatterns.blogspot.com

  YanıtlaSil
 3. Hele şu dönemde büyük ihtiyaç..

  YanıtlaSil
 4. Kolonya bizim evin demirbaşlarındandır. Çok kişinin aksine ben çok severim. Devrim de traş sonrası hala kolonya kulanananlardan. Hatta bu aşırı alışveriş haberleri sonrası esprisini yapmıştık çok zenginiz evde bir sürü kolonya var diye.

  YanıtlaSil
 5. Ben de çok severim de, bu aralar bizim buralarda bulmak biraz zorlaştı. Açıkçası kolonya alamıyorum, evdekiler bitene kadar en büyük lüksümüz şu an :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef Avusturya' da da bulunmuyor. Gelen misafirler getirmişti onlarla idare ediyoruz biz de :)

   Sil
 6. Kolonya ile bir türlü yıldızımız barışamadı gitti. Neden bilmiyorum ama sevemiyorum. Corona virüsü sayesinde biraz daha yakınlaşmış olsak dahi bana yine biraz uzak sanırım.

  YanıtlaSil
 7. Her eve limon kolonyası lazım oh miss gibi. Ama esanslı english home kolonyaları da benim favorim 🥰

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads