Kuru Ve Çatlayan Dudaklara Karşı Neler Yapılabilir?


Kuru ve çatlayan dudakların nedeni nedir ve bakımlı dudaklar için neler yapabilirsiniz?Bu yazıda


 • Dudaklar nasıl kurur?
 • Kuru dudakların en yaygın nedenleri
 • Çatlamış dudaklara ne yardımcı olur?

 Sıcaklıklar düşer, daireler ısıtılır ve dudaklarınız kuruyup ve çatlamaya başlar. Ancak sadece kışın değil, yaz aylarında da birçok insan kuru dudaklardan muzdariptir. Bunun nedenini ve bununla ilgili neler yapabileceğinizi açıklayacağım.


Dudaklar nasıl kurur?

Özellikle dudak bölgesi kurumaya eğilimli bir bölgedir.
 Çünkü dudaklarımızın bazı özel özellikleri vardır. Bir yandan, neredeyse hiç deri altı yağları ve yağ bezleri olmayan nispeten ince bir cilt tabakası vardır. Bu, dudaklarda hiçbir lipit oluşturulamayacağı ve koruyucu ve nemlendirici özellikleri olmadan yaşamak zorunda oldukları anlamına gelir.

Soğuk hava dudaklardaki nemi hızla azaltır.
Ek olarak, ağız bölgesi güçlü mekanik strese maruz kalır. Cildin doğal koruyucu bariyeri daha fazla gerilir ve dudak bölgesindeki yara iyileşmesi bazen büyük ölçüde gecikir.

Kuru dudakların en yaygın nedenleri

Çatlamış dudakların ortaya çıkmasının başka nedenleri de olabilir.

Rüzgar ve hava: rüzgar, soğuk ve kuru hava dudakları zorlayabilir ve nemlerini azaltabilir.
UV radyasyonu: Çok fazla UV ışığı varsa, dudaklar pürüzlü hale gelir. Dudaklar, güneş ışığına karşı özellikle hassas hale getiren az melanine sahiptir.
Vitamin eksikliği: Kuru ve çatlamış dudaklardan bir vitamin eksikliği de sorumlu olabilir. Özellikle, ağız, yırtık ağız kenarları ve kuru ve çatlak dudaklar  demir, B2 vitamini  eksikliği nedeniyle olabilir.
Ağzınız açık uyumak: Ağzınız açık uyumak kuru dudaklara yol açabilir. Dişler ve mukoza zarlarındaki tükürük filmi çabuk kurur ve kuru dudakların ve çürüklerin gelişmesini destekler.
Nörodermatit: Nörodermatit hastaları, kışın soğuğu ve yetersiz beslenme olmadan bile genellikle kuru ve çatlamış dudaklardan muzdariptir. Bu süre zarfında kaşıntı ve cilt tahrişi kötüleşir.
Sıvı eksikliği: kulağa önemsiz geliyor, ancak aslında kuru dudakların yaygın bir nedenidir. Dudaklarınızı nemlendirmek için günde en az 1,5-2 litre sıvı için. Su en uygun olanıdır, ancak şekersiz çay veya düşük şekerli meyve suları da sıvı dengesini iyileştirir.
Tükürük: Bazen kuru ve çatlamış dudaklara neden olan kendi tükürüğünüzdür. Dudak çevresindeki gerginliği gidermek için onları dil ile nemlendiririz. Bu kısa süreli bir iyileşme getirir, ancak uzun vadede dudakların kuruluğunu kötüleştirir. Çünkü tükürük buharlaştığında, deriden ek nem çıkarılır ve dudaklar daha da kuru hale gelir.


Çatlamış dudaklara ne yardımcı olur?Çatlamış veya kuru dudaklarınızdan nasıl kurtulacağınıza dair birka. ipucu vermek istiyorum. Dudaklarınızın tekrar sağlıklı ve parlak görünmesini sağlamak için göz önünde bulundurmanız gereken birkaç şey vardır:

Dudaklarınızı koparmayın: çıkıntılı cilt parçalarını koparmak veya dişlerinizle çiğnemek cazip olabilir. Bununla birlikte, sadece dudaklarınızın durumunu kötüleştirecektir.

Çatlamış dudaklar için doğru bakım


Dudak bakım ürünleri kullanın: çatlamış dudaklar yağ ve neme ihtiyaç duyar. Özel dudak bakım ürünleri yardımcı olabilir. Örneğin, pantenol ile iyileşme sürecini destekleyen ve dudakları gliserin ile pürüzsüz ve yumuşak hale getiren  Dudak Balsamları olabilir. Ancak parfüm veya diğer katkı maddeleri içeren bakım ürünlerini kullanmayın. Bunlar dudakları daha da kurutabilir ve semptomları daha da kötüleştirebilir.


Günlük bakım dudakların durumunu iyileştirir.
Bal: dudaklara bakım uygular ve tadı güzeldir.

Bal tedavisi: Bal tedavisi, kuru ve çatlamış dudaklar için kanıtlanmış bir  ilaçtır. Bunu yapmak için dudaklara ince bir bal tabakası uygulayın, 5-10 dakika bekletin ve ardından dudakları kuru bir bezle silin. Dudaklarınız çatlamışsa, balı da lor peyniri ile karıştırabilir ve maske olarak uygulayabilirsiniz.

Çatlamış dudaklara karşı şeker peelingi:

Yağ ve şekerle peeling yapma, çatlamış dudaklara karşı da yardımcı olur. Sadece zeytinyağı ile kahverengi şekeri karıştırın, karışımı uygulayın ve dudaklara hafifçe masaj yapın. Bununla birlikte, peelingi yalamayın, aksi takdirde sadece dudaklarınızdaki nemi alırsınız.

Şeker cildi eksfoliye eder ve zeytinyağı yavaşça besler.
Diş fırçası ile dudak masajı

 Yumuşak bir diş fırçası, ölü cilt hücrelerini nazikçe çıkarmak için uygundur. Dudak derisi üzerinde dairesel hareketlerle çalışın. Bu sadece dudaklara iyi gelmekle kalmaz, aynı zamanda kan dolaşımını da teşvik eder.


Dudaklarınızın kuruluğu geçmiyor ve ağrı verici hale geliyorsa, bir doktora görünmelisiniz. Bir dermatolog size daha iyi gelecek tedaviyi uygulayacaktır.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Lazer Epilasyon Nedir, Nasıl Uygulanır? Laser Epilasyon Öncesi Ve Sonrası Bakımı Nasıl Yapılır?
Kollajen Nasıl Doğal Olarak Arttırılır?8 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Bal kullanıyorum. İşe yarıyor...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bal ben de kullanmaya başladım gerçekten iyi geliyor :)

   Sil
 2. Ankara'nın ayazında tek şikayet ettiğim şey bu, dudağın kurur ister istemez sen o kuruyan deriyi dişlerinle dilinle falan derken kanayıncaya kadar uğraşırsın. Sonra da acısından duramazsın. Yani en azından benim böyle süregeliyor hep. Bal kullanmayı deneyeceğim. Teşekkür ederiz Derya ablacım :))

  YanıtlaSil
 3. Ayy benim dudaklarım sürekli soyulur ve ben sürekli kopartırım. Vazelin sürüyorum ben,bir arkadaşımın tavsiyesi ile çatlayan yerler soyulur daha pürüzsüz oluyor öncesine nazaran.

  YanıtlaSil
 4. bende var bu dert😊 güzelmiş denerim bunları çok teşekkür ederim canım benim güzel bilgiler için 😊❤ sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çoğu kişide olan ortak sorun dudak kuruması :)

   Sil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads