Hallux Valgus

Geçen hafta yayınladığım Hallux Valgus egzersizleri ile ilgili yazıya ilgi çok olup, birçok kişinin benimle aynı sorunu paylaştığını farkettiğimden konuyu daha derinlemesine araştırmaya karar verdim. Derlediğim bilgileri sizlerle paylaşayım.

bunion-hallux

Hallux Valgus Nedir?

Ayak başparmak kemiğinde oluşan bu deformasyon çoğunlukla kadınları tehdit ediyor. Yaş ilerledikçe basınıza gelme ihtimali de artıyor. Çok ender durumlarda çocukluk ve gençlikte de görülebiliyor. Ayağının üzerinde çok duran ve aktif spor yapanlarda da ortaya çıkabiliyor.

İlerleme aşamasına bağlı olarak şiddetli ağrı, ayakkabı giyememe ve son aşamada da artık cerrahi müdahale ile karşı karşıya kalınıyor. Dar, sivri uçlu, topuklu ayakkabılar bu deformasyona neden olabileceği gibi sebep genetik de olabiliyor. Tam olarak kanıtlanmış olmasa da ayak orta kemiği uzun olan kişilerin de bu deformasyon sorununu yaşayabileceği iddia ediliyor. Aşırı kilolu olup ayağa yük bindirmek de deformasyon nedenlerinden.
Kemiğin deformasyonu 90 derecelik açı oluşmasına kadar ilerleyebiliyor. Hatta bazı ilerlemiş durumlarda başparmak diğer parmakları itmeye başlıyor.


Ortopedistin kemiğin yamulma derecesini ölçmesi gerekiyor amelyata karar verebilmek için. Hareketinizi kısıtlıyorsa amelyat bir seçenek olabiliyor. Henüz başlangıç aşamasında ise daha önceki yazımda eklediğim hareketler ve bazı ortopedik aparatlar düzelme sağlayabiliyor. Diğer amelyatsız yardımcı unsurlar da şöyle:
 • Düz ve rahat ayakkabı seçimi
 • Fizyoterapi hareketleri ile ayak kaslarını güçlendirme
 • Ortopedik aparatlar
 • Çıplak ayakla yürümek özellikle doğal çakıl ve ot zeminde.
Ameliyatın da birçok metodu olduğu için doktorunuzun tavsiyelerine kulak vermeniz ve olumlu yanları kadar olumsuz yanlarını da açık bir şekilde konuşmuş olmanız çok önemli. Ameliyat sonrası mutlaka yürümeniz gerekecekse topuğa yük bindiren ortopedik ayakkabılar kullanıp operasyonlu ayağı mümkün olduğu kadar dinlendirmeniz gerekir. Tamamen normale dönmeniz 2-3 ay sürebilir. Spor yapan bir insansanız 6 aya kadar beklemeniz gerekebilir. Bunlar doktorunuzla birlikte karar vereceğiniz durumlardır.
Daha önce bu sorunla ilgili tavsiye ettiğim egzersizlere  buradan ulaşabilirsiniz.

6 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. çok zor bir ameliyat diye duydum bunu :-(( olmak isteyen bütün arkadaşlarım vazgeçtiler hatta..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de olmayanlardanim ama benimki zaman icinde düzeldi biraz ekledigim videolardaki bazi hareketleri yaptigimi farkettim esneme yaparken. Belki ise yaramistir.

   Sil
 2. Annem de aynı sorun var.cok acıyor ..

  YanıtlaSil
 3. Bende yok çok şükür ama tanıdığım bir kaç kişi de var.zor bir durum gerçekten:(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet haklisiniz hayat kalitesini etkileyen bir problem.

   Sil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads