Aşırı Spor Yapmanın Zararları

spor

Sporun faydalarından hep bahsediyoruz. Hareketli bir yaşam, düzenli beslenme ve egzersiz hem sağlığımızı hem görüntümüzü olumlu yönde etkiliyor. Ayrıca ruh halimiz de egzersizler sayesinde daha iyi oluyor. Kendimizi daha mutlu, daha enerjik hissediyoruz. Hastalıklara karşı direncimiz artıyor.
Zamanla spor yapmak insan hayatında bir alışkanlık haline geliyor ve bazen de yaptıkça yapalım istiyoruz. Ancak acaba egzersizin azı çoğu var mı? Gereğinden fazla yaptığımız egzersizlerin sağlığımıza ne gibi negatif etkileri var?
Erkekler genelde kas yapıcı sporlara daha meraklı oluyorlar ve kasları daha da belirgin olsun diye protein tozları kullanmaktan kaçınmıyorlar. Bu protein tozlarının aşırı kullanımının erkeklerde kısırlığa yol açtığını biliyormuydunuz?
Bayanlarda da aşırı spor adet düzensizligi ya da kesilmesi, erken menopoz, metabolizmada bozukluk nedeni olabilir.
Yine hem kadin hem erkeklerde aşırı yorgunluğa bağlı ruhsal çöküntü, kalp krizine bağlı ani ölüm, ani kan şekeri düşmesine bağlı travma, aşırı su kaybı, kemik erimesi, organ ve dokularda hayatını kaybetmeye kadar varabilecek zedelenme riski ve cinsel güçte azalma sık görülen negatif etkilerden.
Özellikle genç kızları en çok etkileyen yan etkiler, adet kesilmesi, kemik erimesi ve yeme bozukluğudur.
Peki ne kadar spor yapalım, doğru süreyi nasıl ayarlayalım? Uzmanlar günde ortalama 60 dakika fiziksel anlamda aktif olmanın sağlığımız ve sabit kiloda kalmamız için yeterli olduğu görüşündeler. Aerobik egzersiz, kuvvet egzersizleri ve esneme çalışmaları iyi bir kombinasyondur. Ayrıca koşmak, bisiklete binmek, ağırlık kaldırmak, takım sporları yapılabilecek sporlar arasındadır. Bu kadar bir süreyi fiziksel aktiviteye ayırıp gününüzü de olabildiği kadar hareketli geçirdiğiniz zaman fit kalmamanız için hiç bir neden yoktur.

Yorum Gönder

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

Daha yeni Daha eski

Ads

Ads