Potasyum'un Faydaları ve Saçlar Üzerindeki EtkileriPotasyum Saç Uzatır mı? Saç Çıkarır mı?

 

Saçları oluşturan kıl foliküllerinin uzaması için sağlıklı bir beslenme düzenine gerek duyulur. Yeterli ve dengeli beslenme kişinin sağlıklı yaşamasının yanı sıra saç, tırnak gibi oluşumların da istenilen nitelikleri taşımasına yardımcıdır. Potasyum Saç Uzatır mı? Saç Çıkarır mı? Merak edildiğinde öncelikle bilinmesi gereken potasyumun ne işe yaradığıdır.

 

Potasyum Nedir?

 

İnsan vücudunun çeşitli vitamin, mineral ya da protein gibi unsurlara gereksinimi vardır. Potasyum vücuttaki asit dengesinin korunması sırasında devreye girer. Kalp ritminin düzenli olması için de potasyum açısından yeterli bir beslenme yapılması gerekir.

 

Mineraller arasında önemli bir yere sahip olan potasyumun sinir sistemi üzerindeki olumlu etkilerinin yanı sıra kemik erimesi ya da böbrek taşı oluşumunun engellenmesi gibi görevleri de vardır.

 

Potasyum Ne İşe Yarar?

 

Potasyum vücutta çeşitli görevleri yerine getiren bir mineraldir. Eksikliği durumunda oluşabilecek rahatsızlıklar arasında kemik erimesi, böbrek taşı oluşumu, bazı idrar yolu hastalıkları görülebilmektedir. Ayrıca yüksek tansiyonu engelleyici özelliği ile dikkat çeker. Potasyum Ne İşe Yarar? Merak edilirken çeşitli sebze ve meyveler potasyum açısından zengindir.

 

Potasyum yönünden zengin olan sebze ve meyvelerden bazıları; patates, mercimek, domates salçası, kuru fasulye, balık, ıspanak, havuç, muz, hurmadır. Bu mineralin eksikliğinde kramplar, aşırı yorgunluk ya da kabızlık gibi problemler oluşabilmektedir.

 

Kadın ya da erkek bireylerde saç dökülmesi sorunu 20’li yaşlardan itibaren görülebilen bir problemdir. Bu tür bir sıkıntı yaşayan kişilerin kalıcı çözümler araması ortaya çıkan sonucun ciddiyetine bağlı olarak değişirken öncelikle dengeli ve sağlıklı beslenmek problemi engelleme konusunda yardımcı bir yöntemdir.

 

Saça dışarıdan uygulanacak bakım ürünleri yalnızca dış görüntüsünü bir süreliğine değiştirirken vücudun ihtiyaç duyacağı vitamin ve minerallerin beslenme yolu ile alınması gerekir. Saçın kökünden beslenebilmesi önemli bir özelliğidir. Bundan dolayı da beslenme sırasında vücuda alınan vitaminler kan yolu ile saçlara taşınır.

 

Saç dökülmesinin birçok nedeni olabilir. Genetik, hormonal ya da metabolik problemler saçlarda seyrelme ya da kellik sorunlarının ortaya çıkmasında etkili olurken kalıcı olarak saç dökülmesi gerçekleştiğinde uygulanan cerrahi yöntemler sayesinde saç ekimi yapılabilmektedir.

 

Saç ekimi işlemleri ile kişi doğal ve kendisine ait kalıcı saçlara kavuşabilmekte ve problemin ortadan kaldırılması mümkün olmaktadır. Bunun yanı sıra saçlarda ileri boyutta sorun ortaya çıkmadan önce doğru uygulamalar ile bazı problemlerin önüne geçilebilir.

 

Bu uygulamalar arasında yeterli ve dengeli beslenme ilk sırada yer alır. Saçın dökülmesi durumunda bireyin bunun nedenlerini doğru öğrenmesi tedavinin kolaylaşmasına yol açar. Beslenme ile ilgili sorunlarda kalsiyum, çinko ya da selenyum gibi minerallerin vücuda yeterli oranlarda alınması gerekir.

 

Saçlar İçin Faydalı Olan Mineraller Nelerdir?

 

Sağlıklı bir yaşam sürmek için vitamin, mineral gibi ögelerin yeterli miktarda ve dengeli olarak vücuda alınması zorunludur. Saçlar İçin Faydalı Olan Mineraller Nelerdir? Merak edildiğinde birçok mineralden söz etmek gerekir.

 

l İyot

l Kalsiyum

l Bakır

l Manganez

l Çinko

l Selenyum

l Demir

l Potasyum

Saçların maruz kaldığı dış etkiler yıpranmalara yol açarken yanlış beslenme yöntemleri de bu durumu arttırır. Bundan dolayı da sağlıklı bir saç yapısına sahip olmak için dış etkenlere karşı da saçların korumaya alınması gerekir.

 

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalar göstermektedir ki potasyum yönünden yeterli bir beslenme yapmak saçların uzamasına oldukça fazla katkı sağlamaktadır. Bundan dolayı da potasyum yönünden zengin besinler olan kuru fasulye, pancar, kuru kayısı, ıspanak, avakado, muz gibi gıdaları belirli sıklıkta tüketilmesi gerekir. Bu sayede saçların uzaması kolaylaşır. Ayrıca diğer minerallerin de vücutta eksik olup olmadığı kontrol edilmelidir.

 Bu konular da ilginizi çekebilir:

Hindistan Cevizinin Sağlığa Katkıları 

Kışa Girerken Beslenmemizde Hangi Noktalara Dikkat Edelim

8 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Yararlı bir yazıydı, teşekkürler. Potasyum önemli gerçekten. Bir doktor arkadaşımızın annesi bir spor salonunda spor yaparken maalesef aniden yaşama veda etti. Potasyum eksikliği teşhisi kondu.
  Sağlıklı günler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu durumu ben de bir tanıdığımızda yaşadım. Ben genelde gıdalardan almaya çalışıyorum 😊

   Sil
 2. Aslında kişide bu minerallerin eksikliği kan testi ile ölçülse. Malesef Türkiye'de bu pek yapılmıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Avrupa'da da gerek olmadıkça yapmıyorlar. Belli başlı yüzeysel şeylere bakılıyor hep.

   Sil
 3. Benim müthiş döküyor, pek çok şikayetle acilen genel kan tahlili yaptırmam lâzım. Ama hastaneleri o kadar sevmiyorum ki bu yüzden kendime bakmıyorum. Yaş gereği artık kaçmak da olmaz. Bakalım:)
  Emeğine sağlık Derya. Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kolajen kullanımı yardımcı olabilir.

   Sil
  2. Teşekkürler. Bazı tahlilleri düzenli yapmakta fayda var 😊

   Sil
 4. Benim de potasyum eksikliği sorunum var. Anlattığınız gibi hem saç kaybına hem de kas kramplarına yol açıyor maalesef. Sık sık muz tüketmeye çalışıyorum. Bunun dışında düzenli olarak haftada bir-iki gün mercimek çorbası ya da mercimek yemeği yemek bile fark yaratıyor.

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads