Hurmanın Sağlığa Faydaları - Hurma İle Cilt Bakımı
Hurmanın Sağlığa Faydaları

Hurma ağacı çok eski geçmişe sahip olan bitkilerden biridir. Bu ağacın Kuzey Afrika ve Ortadoğu’da 5000 yıldır varlığı bilinir. Yaprağını dökmeyen meyveler grubu içindedir ve yetişkin bir hurma ağacı 30 metreye kadar ulaşabilir. Besin deposu olarak kabul edilen hurma sıcak iklimleri severken soğuktan çok fazla hoşlanmaz. Hurmanın Sağlığa Faydaları sahip olduğu besin değerlerine bakıldığında çok fazladır.

Hurmanın içerisinde çeşitli vitaminlerin yanı sıra yağ, su, şeker ve mineral maddeler yer almaktadır. İnsanların sağlıklı beslenmesine katkısı olan bu meyve geniş bir yetişme alanına sahiptir. Ortadoğu’dan Hindistan’a varana kadar büyük bir alanda hurma ağacı yetişebilmektedir.

Sağlık İçin Hurma

Sağlıklı bir yaşam her bireyin istediği bir durumdur. Sağlık İçin Hurma tüketilmesi uzmanların önerileri arasında yer alır. Hurma, içerisinde barındırdığı pek çok vitamin ve mineraller açısından oldukça değerlidir. 

Sağlıklı bir atıştırmalık olarak da görülen hurmanın özellikle diyet yapanlar için önemli bir besin olarak kullanıldığı görülür. Ramazan ayının gelmesi ile daha fazla öne çıkan bu yararlı meyvenin her dönem tüketilmesi önerilir.

Hurmanın içerisinde yer alan mineraller arasında; potasyum, sodyum, magnezyum, kalsiyum bulunurken ayrıca çeşitli vitaminler açısından da oldukça zengin bir meyvedir. Lifli yapısı sayesinde vücuda yararı olan meyvelerden biridir. Lifli yapısı sindirimin yavaş yapılmasına yol açmakta bu durum da tokluk hissini artırmaktadır.

Kişinin tokluk hissini uzun süre yaşaması ise besin tüketimini azaltması ile sonuçlanırken hem gereksiz beslenmeden uzak durulmuş olur hem de hurma sayesinde sağlıklı beslenme gerçekleşir. İçerisinde potasyum ve demir minerallerinin olması hurmayı metabolizmayı hızlandıran bir meyve haline dönüştürmektedir. Bu durum da kilo vermek isteyenler için destekleyicidir. 

Hurma özellikle diyet sürecinde olanlara verilmektedir. Bununla birlikte kontrollü bir tüketim tüm besinler için olduğu gibi hurma için de geçerlidir. Hurmanın birçok yarara sahip olduğu görülürken bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir:

 • Cilt yaralarına iyi gelir
 • Hafızanın güçlenmesinde destekleyicidir
 • Kolesterol düşürür
 • Antioksidandır
 • Lifli yapısı bağırsakları korur
 • Kansızlıkta destekleyicidir
 • Kemik erimesine karşı önerilir
 • Stresi azaltır
 • Bağışıklığı güçlendirir
 • Enerji içeren yapısı vardır


Hurma ile Cilt Bakımı

Hurma ile Cilt Bakımı yapmak oldukça kolaydır. Hurma, içinde yer alan yararlı vitamin ve mineraller sayesinde cilt bakımında kullanılabilmektedir. Doğal yollardan cildin zarar görmeden yenilenebilmesi için hurmadan yapılan çeşitli karışımlardan cilt bakımında faydalanılabilir.

Hurma cilt hücrelerini yenileyen bir etkiye sahiptir. Bu nedenle de ciltte yer alan lekelerin giderilmesinde yarar sağlar. Ayrıca cilt kızarıklıkları ya da sivilce gibi bazı oluşumların iyileşmesinde destekleyici bir etkisi bulunur. 

Hurma ezildikten sonra püre kıvamına getirilerek cilde sürüldüğünde hücre yenilenmesinin yanı sıra cildin genç görünmesinde de etkili olan meyvelerden biridir. Cildin yanı sıra saç foliküllerinin de sağlıklı olmasında hurma tüketiminin büyük bir önemi bulunur.

Düzenli hurma tüketimi sayesinde saçlar daha canlı ve parlak bir görünüme kavuşabilir. Ayrıca saçın uzamasında da hurma etken bir rol oynar. Hurma yağı kullanılarak saçın beslenmesi de mümkündür. Cilt için de hurma yağının kullanıldığı görülmektedir.

Cilt hücrelerinin vaktinden önce yaşlanmasını engellemenin yolu doğada yer alan çeşitli bitki ve meyvelerden faydalanılması ile mümkün olmaktadır. Doğal içerikli ürünlerin insan sağlığına ve cilt yapısına yararları birden fazladır.

Bununla birlikte doğadan istifade edileceği zaman da hangi bitki ya da meyvenin ne işe yaradığının doğru anlaşılması gerekir. Her malzemenin kendine özgü bir yapısı bulunur. Ayrıca içeriğinde yer alan vitamin ve minerallerin de neye iyi geleceğinin doğru öğrenilmesi gerekir.Canlı Bir Cilt İçin Hurma Maskesi

Günlük yaşam temposu yorucu olabilmekte ve bunun sonucunda da cildimizde istenmeyen yıpranmalar oluşabilmektedir. Bu tür durumlarda doğaya yönelmek ve onun bize sunduğu alternatifleri değerlendirmek her zaman iyi sonuçlar verir. Hurma Maskesi de bu nedenle önemli bir malzemedir.

Cilde oldukça fazla yarar sağlayan hurma, hem tüketildiğinde hem de maskesi ve yağı ile istenilen sonuçları vermektedir. Cilt bakımına önem verenlerin sıklıkla tercih ettiği hurma maskesinin yapımı da oldukça kolaydır. Bu nedenle herkes tarafından rahatlıkla temin edilip uygulanabilir.

Cilt kuruluğuna iyi gelen hurma maskesi aynı zamanda hücrelerin yenilenmesine de katkı sağlar. Ciltteki leke ve kızarıklıklar için de ideal sonuçları vermektedir. Cildi nemlendirebilme özelliği sayesinde de genç bir görünüm elde edilmesine imkân tanımaktadır.

Hurma Maskesi Yapımı

Hurma Maskesi Yapımı sırasında bazı malzemelere ihtiyaç duyulmaktadır. Hazırlanışı ve kullanımı oldukça kolay olan bu maske ile kusursuz bir cilt elde etmek kolaydır. Temiz ve canlı bir cilt elde etmenin yollarından biri olan hurma maskesi kısa süre içerisinde hazır hale getirilebilir.

Hurma Maskesi Malzemeler

10 adet hurma

1 tatlı kaşığı jojoba yağı

1 tatlı kaşığı bal

1 tatlı kaşığı gül yağı

Hurma Maskesi Hazırlanışı

Hurma Maskesi Hazırlanışı hızlı ve kolaydır. Hurmaların öncelikle haşlanması gerekir ve ardından çekirdeklerinden ve kabuğundan arındırılması gerçekleştirilir. Bu işlemlerin ardından hurmanın yumuşak iç kısmı bir çatal yardımı ile pürüzsüz bir kıvama getirilir. Ezilen hurmaların içine listede yer alan malzemeler ilave edilir ve homojen bir karışım elde edene kadar karıştırılır.

Elde edilen karışım temiz cilde uygulandıktan sonra 10 dakika kadar ciltte tutulur ve cildin maskenin içeriğinde yer alan malzemeleri emmesi beklenir. Daha sonra ise cilt su ile durulanabilir. Görüldüğü gibi yapımı ve kullanımı oldukça basit olan hurma maskesi aracılığı ile daha genç ve güzel bir cilt elde etmek oldukça kolaydır.

Bu konular da ilginizi çekebilir:

Amarant Nedir, Nasıl Kullanılır?

Kinoa Hakkında Tüm Bilgiler ve Tarifler

Glutensiz Karabuğday Hakkında Tüm Bilgiler5 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. hıurma hiç sevmiyorum ama maske olarak denemek iyi fikir...

  YanıtlaSil
 2. Acayip seviyorum yaaa...okudum da yazını kemik erimesine iyi geliyormuş acaba vücudum mu istiyor dedim. Çok, ama çok seviyorum. Keşke Ramazan bitince de satılsa ama bizim burada sadece Ramazan'da satılıyor. Eline sağlık Deryacığım ♥

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten mi? Avusturya'da da çok seviliyor ve tüm yıl satılır burda.

   Sil
 3. Make olarak kullanmaktansa yemeyi tercih ederim.Uzun süredir de yemedim :(

  YanıtlaSil
 4. çok severek yerim hatta biraz aşırıya da kaçabiliyorum :)) bu sene ona da hile katıldığını öğrendim soğudum hurmadan

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads