2022'de Öne Çıkan 10 Fitness Trendi

2022 Fitness Trendleri

Fitness dünyası her zaman değişime açık bir dünya.  Her yıl yakından incelediğimiz yeni trendler ortaya çıkıyor. 2022'de spor ve sağlık alanında neler var? Sizi motive edecek ve ilham verecek 10 (yeni) fitness trendini sizin için inceledim.1. Arkadaşlarla Egzersiz


Neredeyse 2 yıllık sosyal mesafe yaşıyoruz. Birçok ülkede spor salonları uzun süreler kapalı kaldı. Bu nedenle sosyal fitness, 2022 için bir trend. Grup halinde açık havada dostlarla birlikte antrenman yapın veya egzersizinizi arkadaşınızla birlikte yapın. Bu 2 büyük avantaj sağlar: Motive olursunuz ve birlikte olmak daha eğlencelidir!

2.Kişisel Bir Koç İle Egzersiz Yapmak


Karantina sırasında egzersizlerinizi ihmal mi ettiniz? Bazılarının tekrar yola çıkmak için ekstra bir motivasyon artışına ihtiyacı var. Bu yüzden kişisel eğitim şu anda patlama yaşıyor. Kişisel bir koç, hem bireysel aktivite ihtiyacınızı belirler hem de devamlılık sağlar.

Yoğun iş yaşamında, egzersiz zamanını kendinize göre belirleyebilme olanağı da kişisel koçla çalışmanın farklı bir avantajı.3. Barre Workout antrenmanı

 Fitness Trendi Barre Workout benim de blog sayfamda yıllardır bahsettiğim ve önerilerde bulunduğum bir egzersiz şekli. Vaatleri kısa sürede kilo dahi verilmese vücutta incelme sağlamak.

Kim bale dansçılarından daha fit ve esnektir? Neredeyse hiç kimse! Fitness sahnesi de son yıllarda bunu fark etti ve bu nedenle şimdi giderek artan bir şekilde barre antrenmanlarına odaklanıyor. Bale, yoga ve Pilates kombinasyonu genellikle aynanın önündeki iyi bilinen bale barında gerçekleşir; ancak evde bir sandalta yardımıyla da uygulayabilirsiniz. Zaman içinde hareketlere alışınca insan tutunmadan da yapabiliyor.

Deryanın Spor Günlüğü: Barre Workout Paylaşımları

4. Yoga trendleri


 Yoga aslında hiç modası geçmeyen ve en başta sağlık için uygulanan bir egzersiz şekli. Aslında fitness olarak değil de bir felsefe olarak bakılması gerekir. Yoga'nın da kendi içinde farklı uygulamaları var. Bunları deneyerek ve araştırarak size uygun olanı seçebilirsiniz.


Deryanın Spor Günlüğü: Yoga Paylaşımları

5. Pilates trendleri


Yogada olduğu gibi pilateste de her zaman yeni gelişmeler oluyor. 2022'de ekipmanlı pilates popüler olacak. 

Pilates'in birkaç faydası:

 • düzgün postür
 • güçlü ve şekilli kaslar
 • her performans seviyesine uyarlanabilir olması

6. Butik Stüdyolar


2022 için bir başka fitness trendi: butik stüdyolarda antrenman yapmak. Küçük gruplar halinde uygulanan egzersizler hocanın da birebir herkese odaklanmasını kolaylaştırıyor. Belirli rutinleri ve salonda egzersiz yapmayı seviyorsanız butik stüdyolar tam size göre. Genellikle sadece bir spordaki kurslar olabiliyor bu tarz stüdyolarda, örneğin sadece yoga veya sadece pilates stüdyoları gibi.7. Patika koşusu


Açık hava egzersizleri, pandemi sırasında (kaçınılmaz olarak) bir trend oldu. Ama "doğa senin dostundur" 2022'nin de sloganı olacak: Doğaya çıkın. Özellikle patika koşusu önümüzdeki yıl patlama yaşıyor. 

Sonra arazide, ormanın içinde ve dağlarda ve şehirde koşabilirsiniz. Şehir içinde koşanlar merdivenleri, rampaları, bankları ve yeşil alanları kullanabilir. Değişen yüzeyler, eğimler, inişler ve engeller sizi bambaşka bir şekilde zorluyor.

8. Mindfulness-Farkındalık

 

Farkındalık-Mindfulness, 2022'de de harika bir sağlık ve fitness trendi. Neden mi? Spor yapan herkes zihinsel olarak da sağlıklıdır. Vücudunuzu formda tutmak için birçok teklif var. Ama programınız dolu ve stres altında zaman yaratmaya çalışıyorsunuz. Bu ihtiyacınız olan rahatlamayı sağlamaz. İşte burada "farkındalık" kavramı devreye giriyor. Acele etmeyin, yavaşlayın: Dikkat egzersizleri ile beyninizi dış dünyaya kapatabilir ve kendinize konsantre olabilirsiniz. Kendinizi daha iyi dinlemeyi öğrenirsiniz. Aynı zamanda, çevrenizin algısı da gelişir. Bu da stresi azaltır.9. Bitki bazlı diyet

Bitki bazlı beslenme, 2022'nin fitness trendi. Beslenme ile fitnessin ilgisi ne diye soranlar için fitness kelime anlamı olarak formda olmak, sağlıklı olmak demek. Bu da beslenme kısmını ihmal ederek olmaz.

Adından da anlaşılacağı gibi, bu gıda trendinin büyük bir kısmı bitki bazlı ürünlerden oluşuyor. Bu sayede daha az yağlı ve daha sağlıklı yiyecekler yersiniz.

Ancak vegan veya vejeteryan diyetinden farklı olarak, az miktarda yumurta, süt ürünleri, balık ve ete izin verilir.

Avantajı: Bazı besinler en güçlü şekilde hayvansal gıdalarda bulunur. Buna protein ve özellikle B12 vitamini dahildir.

10. Toparlanma antrenmanı- Rejenerasyon


 Toparlanma yani dinlenme antrenmanı ilk başta çelişkili geliyor: toparlanma ve antrenman bir arada nasıl olur diye düşünebilirsiniz.

Yorucu bir antrenmandan sonraki gün, kaslarınıza bir mola vermelisiniz. Bu şekilde büyürler ve vücudunuz küçük yaralanmaları  onarır. Bu günlerde esneme hareketleri, yoga yapabilirsiniz. Böylece aktif dinlenme uygulamış olursunuz.

5 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. ben bu sene yoga yoğun bir antreman programı planladım ... sevgiler .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir yastan sonra yoga insana çok iyi geliyor. Belki değişen yasam görüşümüzle de ilgisi olabilir ☺️

   Sil
 2. yoga ve pilates en iyileri bencesii :)

  YanıtlaSil
 3. Eskiden sadece plates ve yürüyüş yapardım. Son bir yıldı çok çeşitlendirdim. Yoga, kardiyo, dizim izin verdiği kadar koşu da kattım antremanlarıma. Ön menapoz dönemini hiç olmazsa kilo almadan atlatacak gibiyim. Ama malesef kilo kaybı olmuyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kilo kaybı bende de artık olmuyor veya zor oluyor. Hele de menopoz sonrası. Ama en azından koruyoruz ve sağlıklı kalıyoruz. Yogayı ihmal ettim bu kış. Yeniden başlayıp daha düzenli yapmak istiyorum.

   Sil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads