Mantarın Faydaları ve Mantarlı Anti Aging Omlet Tarifi

saglikli-beslenme

 

Hazır mantar zamanı henüz geçmemişken, size hem mantarın faydaları nedir yazmak hem de nefis ve hafif bir mantarlı anti aging omlet tarifi vermek istedim. Mantar yiyerek nasıl genç kalınır dediğinizi duyar gibiyim:) Sağlıklı mutfak, sağlıklı beslenme denince mantar hiç de yabana atılmayacak bir besin. Bakalım ne mucizeleri varmış:

 Yenilebilir mantarlar neden bu kadar değerlidir?


Mantarlar lezzetli ve çok sağlıklıdır. Günlük menümüze değerli bir ektirler. Sağlığımız için avantajları çoktur.

Bir yandan mantarlar, neredeyse hiç tuz içermezler, kolesterol içermezler ve ayrıca kalorileri ve yağları da son derece düşüktür. Değerli hayati maddeler için güç tedarikçileri arasındadırlar. Örneğin, vücudumuzun protein veya B grubu vitaminlerinin önemli bir kaynağıdır. Ayrıca önemli miktarda mineral, eser element ve lif içerirler.
Yüksek protein içeriği


Mantarlar bize oldukça yüksek bir protein içeriği sağlar. 100 gram mantar, çoğu sebzeden daha fazla olan ortalama 3,3 gram protein içerir. Bu nedenle et tüketimini azaltmak isteyenler ve tabii ki özellikle vejetaryenler ve veganlar için lezzetli ve değerli bir alternatiftir. Ancak, artan ürik asit seviyeleri, gut veya romatizma nedeniyle yüksek pürin içeriğine sahip gıdalardan vazgeçmek zorunda kalan kişiler için de uygundur.

Vitamin açısından zengin


Mantar,  vücudumuz için değerli bir vitamin kaynağıdır. B grubu vitaminleri yönünden özellikle zengindir. Günde 100 gram mantar tüketerek - örneğin yaklaşık üç mantar - temel B vitaminleri riboflavin (B2), niasin (B3), pantotenik asit (B5) ve biyotin (B7) tedarikimizi sağlamış oluruz. .


Riboflavin (B2) ve niasin (B3) vitaminleri, diğer şeylerin yanı sıra metabolizmamız ve hücre fonksiyonlarımız için önemlidir. Ayrıca vücudumuzdaki hücrelerde karbonhidrat, protein ve yağdan enerji üretiminde önemli bir rol oynarlar. İster işte, ister günlük yaşamda, ister sporda olsun, ne kadar çok enerjik olmak istersek, bu iki vitaminden de o kadar fazlasına ihtiyaç duyarız. Bu nedenle, aralarında mantar bulunan küçük bir atıştırmalık her zaman iyi bir fikirdir. Örneğin kahvaltılık tost üzerine birkaç mantar koyabilir veya salataya ekleyebilirsiniz.

100 gram mantar ortalama 0.37 mg B2 vitamini ve 3.7 mg B3 vitamini içerir. Erkekler için bu, önerilen günlük B2 vitamini ihtiyacının %28'ine ve B3 vitamini için %25'ine karşılık gelir. Kadınlarda değerler biraz daha yüksektir: B2 vitamini için önerilen günlük ihtiyacın %36'sı ve B3 vitamini için %29'u.

Hem pantotenik asit (B5) hem de biyotin (B7), koenzimler olarak aktivasyonunda önemli bir rol oynar.
Enzimler. Pantotenik asit ayrıca vücudumuz tarafından hormonlar, nörotransmitterler ve hemoglobin üretimi için gereklidir. 100 gram mantarda yaklaşık 1.15 mg B5 vitamini vardır. Bu, erkekler için önerilen günlük ihtiyacın %28'ini ve kadınlar için %36'sını kapsar.

Mantarlar ayrıca B12 vitamini için hayvansal olmayan birkaç besin kaynağından biridir. İçerdikleri D vitamini sayesinde kemik sağlığımıza da katkı sağlarlar.

Temel mineraller


Yenilebilir mantarların da mineraller açısından da bize sunacakları çok şey var. Çok fazla potasyum, fosfor, bakır ve selenyum içerirler. Aynı şekilde, daha küçük miktarlarda da olsa magnezyum, demir ve çinko, içerirler.

Su ve elektrolit dengemizi korumak için potasyuma ihtiyacımız var. Aynı şekilde potasyumdan zengin ve tuzdan fakir bir diyetin yüksek tansiyonu ve düşük tansiyonu önlediği görülüyor. Bu mineral aynı zamanda kaslarımızın ve sinirlerimizin çalışması için de önemlidir.

100 gram mantar ortalama 310 miligram potasyum içerir ve bu nedenle erkekler için önerilen günlük ihtiyacın yaklaşık yüzde sekizini ve kadınlar için yüzde 11'ini sağlar.

Bakır sadece kırmızı kan hücrelerinin üretimi için önemli değildir, aynı zamanda vücudumuzun kendi ürettiği doğal antioksidan enzimlerin bir parçasıdır ve bu nedenle bağışıklık sistemimiz için önemlidir. Aynı şekilde bakır da enerji üretiminde kullanılmaktadır.
100 gram mantar ortalama 342 miligram bakır içerir ve bu nedenle  önerilen günlük ihtiyacın yaklaşık yüzde 20 ila 28'ini karşılar.


Magnezyum ile birlikte fosfor, kemiklerin ve dişlerin gelişimini destekler. Bu mineral aynı zamanda enerji metabolizması ve kaslar için de önemlidir. 100 gram mantar ortalama 110 miligram fosfor içerir ve bu nedenle hem erkekler hem de kadınlar için önerilen günlük ihtiyacın yaklaşık yüzde 11'ini karşılar.

Selenyum serbest radikallerin vücutta birikmesini önlemeye yardımcı olur. 100 gram mantar yaklaşık 15.4 miligram selenyum sağlar ve bu nedenle erkekler için önerilen günlük ihtiyacın yüzde 22'sini ve kadınlar için yüzde 26'sını karşılar.
Fit olmak için mantar tüketmek


Mantarlar, kilomuzu kontrol etmek ve ince kalmak için ideal bir besindir. Düşük enerji yoğunluğuna sahiptirler ve kolesterol içermezler. Son derece düşük yağ ve kalori içerirler . Örneğin, 100 gram mantar ortalama olarak sadece 25 kilokalori içerir ve mantarlar sadece 15 kilokalori içerir. Mantarların sebzelerden daha geniş bir besin yelpazesi sunması ilginçtir. Mantarlar ayrıca lif içerir. Kolon hareketliliğini artırdıkları ve kolondaki suyu bağlayarak sert dışkıları veya kabızlığı önledikleri için sindirimimiz için iyidirler.


Diğer bir avantaj: lif, daha uzun süreli tokluk hissi sağlar. Biçimli bir beden için idealdir! Bir karbonhidratlı gıdanın kan şekeri seviyeleri üzerindeki etkisini belirlemek için kullanılan bir ölçü olan glisemik indeksi (GI) duymuş olabilirsiniz.

Bu etki, karbonhidrat içeren bir gıdanın ne kadar hızlı sindirildiğinin ve kan tarafından emildiğinin bir göstergesidir. Mantarlardaki karbonhidrat yüzdesi çok düşük olduğu için GI değerleri neredeyse sıfırdır. Bu, mantar yemenin kan şekeri seviyeleri üzerinde pratikte hiçbir etkisi olmadığı anlamına gelir.
Sağlıklı ve lezzetli

Ve şimdi beslenmesine özellikle dikkat etmesi gereken herkes için iyi haberlerimvar. Örneğin, yüksek kolesterol, diyabet, yüksek tansiyon veya aşırı kilodan muzdarip olduğunuz için: mantarlarda neredeyse hiç yağ yoktur, ayrıca kolesterol içermez ve bu nedenle kan kolesterol seviyenizi etkilemez. Mantarlar önemli bir potasyum kaynağıdır, neredeyse hiç tuz içermezler ve bu nedenle yüksek tansiyona iyi gelirler. Karbonhidratları düşük olduğu için kan şekeri seviyeleriniz üzerinde çok az etkisi vardır.

Düşük kalori miktarı kilo alımını önler. Ayrıca birçok temel besin içerir. Gerçek bir güç sebzesi olarak mantar, tüm aile için sağlıklı ve dengeli beslenmenin değerli bir günlük bileşenidir!

Şimdi gelelim işin sağlıklı beslenme kısmına ve tarifimize:

Kavrulmuş mantarlı yaşlanma karşıtı omlet

saglikli-beslenme

 

Malzemeler

200 gr mantar

8 yumurta (M boy)

5 yemek kaşığı süt

2 çay kaşığı zerdeçal ezmesi

    Tatlı biber, tuz

6 kişniş sapı

2 yemek kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı


Ocağı önceden ısıtın . Mantarları temizleyin, gerekirse yıkayın ve kabaca doğrayın. Yumurta, süt, zerdeçal ezmesi, 1⁄2 çay kaşığı kırmızı biber ve tuzu çırpın. Kişnişi yıkayın, çalkalayın, yaprakları kabaca doğrayın ve 3⁄4'ünü yumurta karışımına karıştırın.


Yağı büyük bir fırına dayanıklı tavada ısıtın. İçindeki mantarları yaklaşık 2 dakika yüksek ateşte çevirerek kızartın. Yumurta karışımını üzerine dökün. Orta ateşte yaklaşık 3 dakika kızartın. Daha sonra yumurta karışımı sertleşene kadar 3–5 dakika fırında pişirin. Kalan kişnişin üzerine serpin ve servis yapın.

Besin değerleri:

1 porsiyon yaklaşık:

240 kcal 17 gr protein 19 gr yağ 1 gr karbonhidrat

 Bu konular da ilginizi çekebilir:

Sonbahara En Çok Yakışan 7 İçecek

Yağ Yakımını Hızlandıran İçecekler 

Soğuk İçecekler Tüketerek Zayıflamak Mümkün Mü? 

Zeytinyağı Tüketmemiz İçin 10 Önemli Sebep

3 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Mantarlı omlete bayılırım bir de mantarlı makarnaya ♥
  Kişniş bizim buralarda çok rastlamadım, pazardaki otçu teyzelere sorayım bakayım ben de...

  YanıtlaSil
 2. Mantar simdi daha da cok sevdim.Ne kadar cok faydasi varmis canim

  YanıtlaSil
 3. Kültür mantarını 15 günde bir alıyorum marketten

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads