Irritable Bagirsak Sendromuna Karsi Yoga-Derya öneriyor


Günümüzün stresli yaşamı ve sağlıksız beslenme alışkanlıklarının sonucu olarak pek çok insan irritable bağırsak sendromu rahatsızlığıyla karşı karşıya. Hayat kalitesini oldukça etkileyen bu bağırsak hastalığına yakalanma oranı gittikçe artmakta. Sindirim sistemi sorunları bu kadar yaygın olunca, hastalığa yakalanıp yakalanmadığınızı anlamak da zorlaşıyor. Gelin bugün bu konuyu biraz irdeleyelim. Yazımın sonunda da bu dertten muzdarip olanları rahatlatıcı bir yoga videosu önerim var. 

ıbs


İrritabl Bağırsak Sendromu Nedir?


Sindirim sisteminin, mide bağırsak sisteminin işlevsel bir bozukluğudur. Sanayi toplumlarında ve özellikle kadınlarda daha çok görüldüğü tespit edilmiş. Bağırsaktaki bir iltihaplanmadan sonra hastalarda şikayetler başlıyor. Antibiyotik kullanımı da hastalığı tetikleyici bir etken. 

İrritabl Bağırsak Sendromunun Belirtileri Nelerdir?

En sık görülen şikayetler:

 • Karında ağrı
 • Şişkinlik
 • Karın krampları
 • Kabızlık
 • İshal


Bu belirtiler, yoğun stres altında veya aşırı yemek yendikten sonra fazlalaşabilir. Besinler sindirim sisteminden çok hızlı geçince ishal, çok yavaş geçince de kabızlık sorunları yaşanır ve bu sorunlar aylarca sürebilir. Ancak bu belirtilerin bir ya da birkaçına sahip olmanız, mutlaka irritabl bağırsak sendromunuz olduğu anlamına gelmez. Eğer bu konuda şüpheleriniz varsa mutlaka bir uzmana başvurmalısınız. Hastalık hayat kalitesini olumsuz yönde etkilerken, depresyon ve anksiyeteye de yol açabilir. 

Bunlar da ilginizi çekebilir: Bağırsak Florası Kilomuzu Etkiliyor

ıbs

İrritabl Bağırsak Sendromunun Tedavisi

Kesin bir tedavi şekli olmamakla birlikte, hastaların yaşadığı sıkıntılara bağlı tedavi yollarına gidilir. İshal veya kabızlık durumuna göre beslenme düzeninin değiştirilmesi, bitkisel çay ve yağlar faydalı olabilir. Probiyotik kullanımı da faydalı bakterilerin üremesi açısından yararlıdır.Alkol ve sigara kullanımının sınırlandırılması, stresten kaçınmak da çok önemlidir. Mutlaka rahatlama yöntemleri araştırılıp uygulanmalıdır. 
Bağırsaklarımızın işlevi ve sorunlarla ilgili güzel bir kitap tavsiye etmiştim. Kitapla ilgili yazımı da buradan okuyabilirsiniz. 
Özellikle yoga tarzı rahatlama teknikleri tavsiye edildiği için, bugün size tam da bu soruna yönelik bir çalışma önermek istiyorum. 


19 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Üzüntü, gerilim hemen bağırsaklarıma vuruyor:( şu aralar bloğumda yazdığım kötü komşumun yüzünden minicik kedinin yuvalandırma sorunu beni mahvetti, perişan etti:( bedenen de hemen etkisini gösterdi kedi rahat etmeden, üzüntüm bitmeyecek:( çok teşekkürler, emeğine sağlık Derya'cığım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef stres ve gerginlik sagligi olumsuz etkiliyor 🙄

   Sil
 2. bu hastalıktan şikayetçi olan arkadaşlarıma söyledim hemen ..

  YanıtlaSil
 3. Great post dear

  Have a nice day! :)

  YanıtlaSil
 4. Thanks for the useful post!

  YanıtlaSil
 5. Sanırım bu teknikler annemin çok işine yarayacak...

  YanıtlaSil
 6. İkinci beynimiz çok çok önemli..verim alınacak bir sistem yoga. Teşekkürler Derya

  YanıtlaSil
 7. So nice and interesting post, useful too! Thanks.
  Enjoy in weekend! New post is on my blog! ♥
  Visit me, Malefica

  YanıtlaSil
 8. İşte ben, resmen beni yazmışsınız :)

  YanıtlaSil
 9. Aklımızda olsun.İhtiyaç duyanlara önerelim mutlaka...

  YanıtlaSil
 10. Benim sorunuma iyi gelecek o zaman bir ara yoga yapıyordum ara vermiştim ama tekrar başlamak şart oldu faydasını görünce :) Teşekkürler.

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads