Bağırsak Florası Kilomuzu Etkiliyor


Bağırsak florasındaki bozulmaların ve bağırsak bakterilerinin kilomuzu etkilediğini biliyormuydunuz? Sağlıklı bağırsaklar eşittir düz karın demek. Bilim adamları yaptıkları araştırmalarla kilolu insanlarla, zayıf ya da normal kiloda insanların bağırsak florasının farklı yapıda olduğunu tespit etmişler. Kilolu insanların bağırsak bakterileri daha efektif çalıştığı için zayıflara göre besinlerden aldıkları enerji miktarı daha fazla oluyor. Yani zayıf olanlarla aynı miktarda da yeseler daha fazla yemiş kadar kilo alıyorlar. Hazım sistemleri daha ağır çalışıyor hatta hormonlar bile bu bağırsak bakterilerinden olumsuz etkileniyor. Özellikle de tokluk hissi almamızı sağlayan serotonin hormonu. Bazı insanların diğerlerine göre daha zor doyması da bu nedenden.


 Kilo dışında bağırsak bakterilerinden etkilenen şeyler var. Duygu durumumuzdaki değişimler ve karakterimizdeki bazı özelliklerin tersini yapmamız gibi. Mutlu bir ruh hali içindeyken depresif bir hale bürünmek, korktuğumuz bir olayda cesurca tepki vermek ya da tam tersi hep bu bağırsak florasından dolayı etkilenen hormonlarımızdan kaynaklanıyor. Uzmanlar henüz bu sorunun kesin çözümünü bulamasa da probiotiklerin faydası olabileceğini söylüyor. Araştırmalar probiotiklerin beyin fonksyonları üzerinde de düzenleyici etkisi olduğunu gösteriyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Büyüleyici Bağırsak - Kitap Tavsiyesi
İrritable Bağırsak Sendromuna Karşı Yoga

15 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Guzel bir konuya deginmissiniz. Tesekkurler paylasim icin. Bagirsak rahatsizligi olan biri olarak hemen dikkatimi cekti. Florasini korumak okadar onemli ki.. Bozuldugu zaman bir daha duzelmesi cok zor. Butun hayat tarzini etkiliyor.. Probiyotikler bu anlamda cok fayfali ama mutlaka hekim kontrolunde alinmali.. Dogal yollardan probiyotikli yogurtlar var ama ev de mayalanan en sagliksi bagirsaklar icin. Ve bamya.. Bamyayi agzima koymazdim taki faydalarini bagirsaklar icin ogrenene kadar.. Bunlarda benden kucuk notlar olsun ve asitli iceceklerden olabildigince uzak durmak lazim en onemlisi o..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Değerli bilgiler için ne kadar teşekkür etsem azdır. Bağırsak problemleri yaşayan biri olarak ben de hep doğal çözüm arayışları içindeyim. Bamyayı bilmiyordum çok severim daha sık tüketeceğim bundan sonra.

   Sil
 2. Nasıl anlaşılır acaba doktora gidilipte mi?Test tahlil yapılınca mı?Merak ettim başka belirtisi var mı acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Süphe durumunda doktora danismakta fayda var. Tatsiz bir konu ama çok da önemli.

   Sil
  2. Teşekkürler :)Doktora danısmak en sağlıklı yöntem...

   Sil
 3. Çok önemli bir konu gerçekten. Bağırsak sorunlarının Cilt yapısını bile bozduğunu duymuştum.
  birgülünlezzetleri

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Birçok şeye kötü etkisi var ama kendimiz teşhis koyamıyoruz. Şüphe varsa doktora danışmak en iyisi.

   Sil
 4. Benimki hangisi acaba merak ettim. Zayıf sayılırım ama ben ya.. Amerika da obez çok ya onların midesi anlattığın gibi herhalde;))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlla sorunun var demek değil. Ama yine de faydalı besinlerden tüketerek önlem alınabilir.

   Sil
 5. insanın rahatsızlığı olmayınca bilgi sahibi de olmuyor hiç bilmiyordum

  YanıtlaSil
 6. marka vermeyim de markette satılanlardan alıyorum ayda 7 tane tüketiyorum onlardan umarım iyi yapıyorumdur :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de başladım. Eskiden de yiyordum sanki faydası vardı. Normal yoğurt çok yiyorum ama yeterli mi emin olamadım.

   Sil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads