5 Maddede Yağ Yakımı - Yağ Yaktıran Bir Çalışma Örneğiyağ yakımı

Herkese merhaba !!! Hepimiz ince görünmek fit olmak ve kilo vermek istiyoruz. Ancak daha önceki yazılarımda da bahsettiğim gibi önemli olan kaç kilo verdiğimiz değil ne kadar yağ yaktığımız. Daha önce yağ yakımı ile ilgili yazdığım önemli iki yazıyı buradan ve buradan okuyabilirsiniz. Arama çubuğuna yağ yakmak olarak verip aratırsanız, konuyla ilgili yazdığım tüm yazılara ve verdiğim video örneklerine ulaşabilirsiniz. Bugün de konuyla ilgili birkaç noktaya değinmek ve ardından Tracey Mallet' ten güzel bir çalışma eklemek istiyorum.
Daha fazla yağ yakabilmek için yapabileceklerimizi başlıklar altında toparladım :

Nefes Alın : Evet doğru okudunuz. Her zaman belirtiyorum yazılarımın çoğunda da var en çok yağ yaktıran şeylerden biri nefes alıp vermek; ama doğru nefes alıp vermek. Yani nefes alırken karnımızı havayla şişirip verirken iyice içimize çekmek. 10 saniye nefes alıyorsanız verirken uzun uzun 20 saniye verin. Tabii bu süreleri herkes kendine göre ayarlasın. Her gün kendinize kısa da olsa bir zaman ayırıp gözlerinizi kapatıp bu nefes işine konsantre olmaya çalışın. Hem daha çok yağ yaktığınızı, hem de karnınızın daha düzleştiğini göreceksiniz.

Hareket Edin : 1 kg vermek için 7500 kalori yakmamız gerektiğini çoğumuz biliyoruz. Tabii ki bunu nasıl yapacağız? Bol bol hareket ederek. Hem düzenli olarak gün içinde yapacağınız bir aktivite, hem de günlük hayatta daha hareketli olmak, merdivenleri kullanmak, kısa mesafeleri yürümek mutlaka yapılması gereken şeyler.

Program Yapın : 1 kg verebilmek için 7500 civarı kalori yakmamız gerektiğinden bahsettik. Tabii ki bunu bir günde yapamayacağımıza göre kendimize haftalık bir program yapmak yerinde olur. Bir kalori sayan saat edinirsek yaptığımız aktivitelerde ne kadar harcadığımızı hesaplayabiliriz. Böylece kendimize koyacağımız haftalık bir hedef belirlemek daha kolay olur. İlk hafta tüm hedeflediğimiz oranlara ulaşamayabiliriz ama zamanla aktif olduğumuz zamanları arttırarak başarılı olmamız hiç de imkansız değil.

Kaslarınızı Çalıştırın : Yürümek, koşmak, yüzmek gibi sporlar kalori harcamada çok etkili olsa da, kaslarınıza yönelik yapacağınız çalışmalar uzun vadede ilave yağ yakmanızı sağlar. Bunun için mutlaka çok zor şeyler yapmanız da gerekmez. Bir pilates lastiği, hafif ağırlıklar gibi evde bulundurabilecek aletlerle kaslarınızı güçlendirmeniz mümkün.

Sağlıklı Beslenin : Sağlıklı beslenmek aslında düşünüldüğü kadar zor değil. Hamur işi, şeker gibi ufak tefek artık şişkinlik ve kiloya neden olduğunu bildiğimiz gıdaları soframızdan tamamen çıkarmak veya azaltmak bizi hem daha fit, hem daha sağlıklı insanlar yapacaktır. Sağlıklı proteinler, bol sebze, ölçülü miktarda meyve artarak mutfağımızda yerini almalı. Trans yağlardan kaçınmak sağlıklı yağları tüketmek de diğer bir önemli nokta. Tabii beslenme konusu başlıbaşına bir konu o yüzden burada kısaca geçiyorum.

Evet birkaç maddede bu çok önemli yağ yakımı konusunu tekrar toparlamak istedim. Yazımın sonunda da Tracey Mallet' ten hem yağ yaktırıcı hem sıkılaştırıcı güzel bir video ekliyorum. Çok kısa olan bu çalışmayı üç kez tekrar edebilirsiniz. Böylelikle çok ideal bir tüm vücut çalışması yapmış olursunuz. Orta zorlukta bir çalışma. Herkese sağlıklı ve fit günler dilerim :)


21 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Nefes çok önemliymiş haklısın deryacım. Ne güzel bilgiler derlemişsin. Ben yiyeceğime dikkat ediyorum, hareket pek yok ama:( videoya evde bakacağım <3

  YanıtlaSil
 2. doğru nefes almak gerçekten de yağ yakıyor biliyorum da her zaman uygulamak zor tabi..

  YanıtlaSil
 3. Gençkızlığımdan beri tüm yağlarım popoda birikmiş benim:( Valla doğru, doğru şekilde giyinirsem belli olmuyor (bol elbise, bol pantolon) ama doğru şekilde giyinmezsem tam armut gibiyim :( kalçası minik herkesi kıskanıyorum diyeceğim ama kıskanma duygumu aldırmışlar doğuştan:)kıskanmıyorum ama çok imreniyorum...
  Teşekkürler ama bende işe yaramıyor vaktiyle çok denedim ...:(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Genetik yapi da önemli tabii. Saglikli olmak en önemlisi 😊

   Sil
 4. Nefes almayı beceremedim. En fazla 5 saniye nefes alabiliyorum. Vermem de bir o kadar sürüyor. Ayakta yaptım. Yatarak mı yapsaydım acaba?

  YanıtlaSil
 5. Derya'cım ben düzenli beslenip egzersizlerime elden geldiğince devam ediyorum ama şu kalori sayaçlarından alsam aslında çok iyi olacak. Teşekkürler, sevgiler...

  YanıtlaSil
 6. Nefes hep unuttuğumuz şey...

  YanıtlaSil
 7. Harika öneriler kesinlikle katılıyorum :)

  YanıtlaSil
 8. Super. Nefes kısmı önemli . Bir de düzenli yürüyüş yapıp yediklerine dikkat etmek yetiyor aslında.

  YanıtlaSil
 9. Nefes almanın yağ yakmak açısından bu kadar önemli olduğunu ilk defa duyuyorum Derya, ilgimi çekti ve dikkate alıcam. Bu konuda bir yazı da yazabilirim hatta kaynak bulursam.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok önemli canim. Internette birçok bilgi var 😊

   Sil
 10. 5 adımın hepsi de makul..Nefes almanın önemli olduğunu duymuştum sonra dedim ki acaba nereden duymuştum galiba yine bu blogtaki bir yazıdan hatırlıyorum..

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads