Dilek Pekmezci (Fit Dilek) Röportajı


Bugüne kadar bloğumda ağırlıklı olarak evde  yapılabilecek sporları tanıtmaya çalıştım ve tanıtmaya da devam edeceğim. Zaten bloğumun doğuş amacı da imkanları kısıtlı veya evde küçük çocuğu olan kadınlara ; evinizde de sporunuzu yapıp fit kalabilirsiniz mesajı vermekti.

Evde aerobikten bahsettik, danstan, baleden bahsettik, doğum öncesi, doğum sonrası yapılabileceklerden, çocuklar ve hatta erkekler için spordan bahsettik. Bir konu daha var ki zaman zaman hem soru alıyorum, hem de insanların şüpheyle yaklaştığını, evde başarılı olunabileceğine inanamadığını görüyorum. O yüzden bu konunun da masaya yatırılma zamanı geldi diyorum. Evde bodybuilding – vücut geliştirme yapılabilir mi?

Ben kendi adıma, hafif ağırlık kaldırmanın, hatta kendi vücut ağırlığımla çalışmanın bile vücudu nasıl toparladığını, sarkıklıkları yok ettiğini yaşadım. Ancak hedefim vücut geliştirme olmadığı için fit kalabilmek ve kaslarımın güçlenmesi için çalışıyorum. Ama bunu evinde başarabilmiş ve daha da ilerletme amacında olan birini tanıyorum. İnstagram hesabımı açtığımdan beri takipleştiğim sevgili Dilek Pekmezci (Fitdilek) bunun en iyi örneklerinden bana göre. Hem kendi yaptıklarını paylaşıyor, hem de başkalarına destek olmaya çalışıyor. Beni kırmayıp blog okurlarım için de birkaç soru yanıtlamayı kabul etti. Daha önce de kilo verme hikayesini paylaşmıştı. O yazıyı da buradan okuyabilirsiniz.

Fit Dilek
   1. Dilekçim ricamı kırmadığın için çok teşekkür ederim.  Sen önce fazla kilolarını vermeyi büyük bir irade örneği göstererek başardın, uzun bir süredir de evinde vücut geliştirme yapıyorsun ve bunda da oldukça başarılısın. Zaman zaman bana gelen sorularda aletsiz bunun mümkün olup olmadığı merak ediliyor. Ama sen spor salonlarındaki aletler olmadan da mümkün olabileceğini kanıtladın. İlk sorum neden vücut geliştirmeye karar verdin olacak.
  Selamlar canım. Öncelikle ben teşekkür ederim bloğunda bana yer verdiğin için. Aslında amacım vücut geliştirmek değildi. Sürekli kardio yapmaktan açıkçası çok sıkılmıştım, değiştirmeye karar vermiştim yaptığım sporu. Dumbel ile evde yapabileceğim hareketleri araştırdım internetten, bana uygun olanları seçtim. Dediğim gibi aslnda sadece sporuma renk katmak istiyordum. Bu süre zarfında, dumbel ile kol çalışması, squat, lunge, deadlift gibi hareketler yapmaya başladım. Arada kardio da yapıyordum tabii bayağı bir zaman aksatmadan devam ettim. Sonuç almaya başladığımı gördüğümde daha çok çeşit ekledim ağırlık olarak.
  Fit Dilek

  2. Evde kullandığın aletler nelerdir?
  Aslında evde kullandığım ağırlık pek yok. Barfiks aleti ve dambıllarım var, kendi vücut ağırlığım da var tabii. Dambıllarımın toplam ağırlığı 20.5 kg.
  3. Aletsiz olarak yaptığın hareketler var mı, bunlar hangi hareketler?
  Var tabii. Mesela lunge hareketini artık ağırlıksız yapıyorum. Ama set olarak sayılarını fazla tuttuğumdan ağırlık kullanmışçasına etkili oluyor. Bazen alt vücut çalışması sonrası ağırlıksız yana ve arkaya bacak açma kapama yapıyorum. Onlar dışında hepsi ağırlık ile yapılan hareketler.
  Fit Dilek
  4. Belirli bir beslenme şeklin var mı, hala diyet uyguluyor musun?
  Aslında bu aralar kış sezonunda olduğumuz için fazla kasmıyorum. Benim beslenme tarzımda karbonhidrat 100 gramın çok altında. Ama dediğim gibi bu aralar rahatım, baharda yeniden diyete dikkat etmeye başlayacağım, kışın sadece kas çalışması yapıyorum neredeyse. Beslenme tarzım protein oranı yüksek, karbonhidrat oranı düşük.
  5. Peki kullandığın herhangi bir takviye var mı?
  Uzun süren spor sırasında L carnitin, ağırlık çalışmalarımda bcaa kullanıyorum. Dönem dönem de vitamin ve mineral takviyesi alıyorum.
  6. Son olarak, evde vücut geliştirmek isteyen bayanlara önerilerin var mı?
  Tabii, squat yapsınlar, ama tam çömelerek. Lunge, plank, şınav, dips, biceps, deadlift çalışsınlar. Bunlar için salona gitmeye gerek yok, evde de çok rahat yapılabilen hareketler. İster kahveni demle, tv aç, ister müzik dinleyerek çalış, ev ortamı spor salonundan çok daha rahat bana göre.
  Dilekçiğim bize bu bilgileri verdiğin için teşekkür ederim.
  Asıl ben teşekkür ederim canım çok keyifli idi.

  Fit Dilek  13 Yorumlar

  Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

  1. Güzel bir soru cevap tekniği olmuş :) Teşekkürler :)

   YanıtlaSil
  2. wow süper olmuş nasıl bir kilo vermek ve fit olmak o öyle tebrik ediyorum..

   YanıtlaSil
  3. Sürekli rejime başlayıp kendini tutamayan, bu sefer evde sporda yapacağıma söz verip yine yapamayan bana da bir gün ilham olur inşallah.
   Ellerinize sağlık

   YanıtlaSil
  4. örnek alınası bir başarı, hemen instagramdan takibe aldım..
   sevgiler..

   http://blogdakicin.blogspot.com.tr/

   YanıtlaSil
  5. resmen içimde umut belirtileri yeşerdi evde bu kadar kas yapılabileceğine hiç ihtimal vermiyordum. Tebrik ederim.

   YanıtlaSil
  6. Derya, ben yürüyüş dışında pek bir şey yapamıyorum ama burada Dilek hanımın bahsettiği, bacağı yana ve geriye açma hareketini yapabilirim sanırım. Gerçekten ne kadar fit görünüyor maşallah. Çok değerli bir paylaşımdı. Sevgilerimle :)

   YanıtlaSil
  7. Gerçekten muhteşem bir başarı öyküsü tebrik ederim.

   YanıtlaSil
  8. Harika bir sonuç bu, işte spor yapınca...

   YanıtlaSil
  9. Ciddi bir değişim yaşamış...

   YanıtlaSil
  10. insan isteyince neler yapabiliyor ...

   YanıtlaSil
  Daha yeni Daha eski

  Ads

  Ads