Lunge Hareketi Ve Çeşitleri

lunges


Bacak, kalça ve karın kaslarını çalıştıran çok önemli bir hareket olan lunge hareketinin farklı yapılış şekilleri var. Bugün birkaç örnek video ile size değişik uygulamaları göstermek istedim. Lunge hareketini yaparken bilek ve diz incinmelerine dikkat etmelisiniz. Ayrıca diz sakatlığı olanlar ve diz ağrısı çekenler ya hiç yapmamalı ya da çok dikkatli yapmalı.
Bu kısa bilgilerden sonra videolarımıza geçelim :


Öne doğru adım gibi yapılan bu lunge hareketi bacak, baldır, kalça ve alt karnı çalıştırır.Burada da hem öne hem arkaya doğru yapılış gösteriliyor. Bu şekilde daha fazla kas çalışmış oluyor.


Diğer çeşitler dizimi ağrıttığı için ben bu çeşidini uyguluyorum. Tabii bilimsel olarak doğru mu bilemiyorum ancak bu benim kendimde gözlemlediğim bir durum. Bu şekilde yapınca diz ağrısı çekmiyorum.


En sona da yine çok faydalı olan esneme şeklinde olanı ekleyeyim.

15 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. bu hareketi ağırlıklarla yaptım,faydasını da gördüm. Evde bile olsa yapmalı bence herkes..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabii evde de çok kolay oluyor tesekkürler canim özlemisiz seni 😊

   Sil
 2. Diz hareketlerini ben pek yapamıyorum Derya'cım, o konuda ailecek sıkıntılıyız malesef :-/

  YanıtlaSil
 3. Evde spor yapmaya devam eden biri olarak özellikle diz hareketlerime ekleyecegim tesekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel spor yapanlar yazdikça seviniyorum 😊

   Sil
 4. Diz hareketleri bana da zor geliyor tam bükme yapmıyorum çok hafif esneme şeklin de yapmaya çalışıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet esneme seklinde yapiyorum benim de diz problemim var. O da fayda ediyor merak etmeyin.

   Sil
 5. Harika videolar bende bu hareketi çok yapıyoruma ama sayende yanlışlıklarımı gördüm teşekkürler.

  YanıtlaSil
 6. Bende evde spor yapanlardanım. Haftada 2-3 kez yapıyorum daha yeni başladım ve 1 ay oldu. Tabi benim bi sorunum var. (162 boy 62 kilo) Bacaklarımın arası birbirine çok sürtüyor 52 kiloya kadar düştüğüm oldu ama ne kadar zayiflarsam zayıflim bu hep böyle kalıyor. Çevremde benim boyumda fakat benden bi kaç kilo fazla kişilere dikkat ediyorum onlarda böyle bi sorun yok. Velhasıl kelam sizden yardım istiyorum. Bu bacak arasındaki yağları nasıl eritebilirim?

  YanıtlaSil
 7. Bende evde spor yapanlardanım. Haftada 2-3 kez yapıyorum daha yeni başladım ve 1 ay oldu. Tabi benim bi sorunum var. (162 boy 62 kilo) Bacaklarımın arası birbirine çok sürtüyor 52 kiloya kadar düştüğüm oldu ama ne kadar zayiflarsam zayıflim bu hep böyle kalıyor. Çevremde benim boyumda fakat benden bi kaç kilo fazla kişilere dikkat ediyorum onlarda böyle bi sorun yok. Velhasıl kelam sizden yardım istiyorum. Bu bacak arasındaki yağları nasıl eritebilirim?

  YanıtlaSil
 8. Ben de ayni durumdaydim. Blogda önerdigim barre workout iç bacak hareketleri ve bol yürüyüs ile birkaç axda sonuć alirsiniz. Challenge veya hazir program basliklarina bakarsaniz bircok video bulabilirsiniz.

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads