Sigarayı Bırakma Günü

Sigarayı Bırakmak

Bugün çok anlamlı bir gün. Dünya Sigarayı bırakma günü. Ben kendi adıma sigara içmiyorum. İçiyor diye de kimseyi yargılamıyorum. Herkes kendi kararını kendi verir. Yakın çevremde sigara yüzünden akciğer kanseri olup ölen insanlar oldu. Herhalde içenler de ne kadar zararlı ve öldürücü sonuçları olabileceğinin farkındadır. Ancak benim sigara içmeyen biri olarak içmeyenlere bir ricam var. Diğer insanları ve özellikle çocukları zehirlemeyin. Başkasının sağlığının bozulma nedeni olmayın. Evinizin içinde kesinlikle içmeyin açık havada için ve yanınızda özellikle küçük çocuk bulunmadığından emin olun. Bütün eve kokusu siniyor ve ayrıca içmeyenler de daha çok etkileniyor zararlarından. Sokakta yürürken elinde sigara olan ve külünü savura savura yürüyen insanlara sinir oluyorum. Kaç kez kıyafetime bulaştı başkalarının içtiği sigaranın külü. Ya da içmeyen biri rahatsızlığını belirtince düşmanca bakışlar ya da sözler sarfetmeyin. Bu detaylara dikkat ederseniz çok sevineceğim.
Sigaranın kötü bir alışkanlık olduğunu ve bırakma sürecinin çok kolay olmadığını biliyorum. Ama hayat kalitemizi ne kadar yükselteceğini düşünmek bile bence yeterli bir sebep.

24 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Ben de kullanmıyorum; ama maalesef eşim kullanıyor. Bırakmak için de çok yol denedi aslında. Eninde sonunda tekrar içiyor :( Biraz da bırakmak istemiyor mu ne? Bir noktadan sonra insan destek olmakta, hoş görmekte bir hayli zorlanıyor :)) Bazen kırıcı da olabiliyorum kendisine karşı. Astım rahatsızlığım var, genetik bir durum. Buna rağmen doktor "Sen ne kadar sigara içiyorsun böyle!" demişti sonuçlarıma bakınca. Hiç içmedim deyince de şaşırmıştı. Bence hiç kimsenin çocuklarına bunu yapmaya hakkı yok. Sağlıklı, kaliteli bir yaşam; rahat soluk alıp verebilmek herkesin hakkı. Bu yüzden iş içenlere düşüyor. Çoğu da gönüllü değil sigarayı bırakmaya... Umarım bu önemli gün, pek çok kişinin sigarayı bırakmasına vesile olur.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de umuyorum sevgili Kalemderi. İçmeyen için katlanmak daha zor kendimden biliyorum neyse ki benim eşim de içmiyor. Bir yandan sigara firmasının büyük rantı kaybetmeme korkusu da var ama umarım devletler daha katı önlemler alır.

   Sil
 2. içenler için gerçekten çok üzülüyorum bile bile kendini zehirlemek çok garip geliyor :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de anlayamıyorum. Keyif alınacaksa hayatta başka seçenekler de var.

   Sil
 3. Bugün Kılıçdaroğlu konuşma yaparken dinledim. Daha önceki konuşmalarında hiç tanık olamamıştım, sigara konusundan bahsetti sigarayı bırakın mesajı verdi. Konuşmasında sigara ve bağlı sebeplerden ülkemizde yılda 110 bin kişinin öldüğünü söyledi. Bu çok ciddi bir rakam. Bu rakam herkesin aklında olsun istedim. Ayrıca sağlık konusunda hassasiyet gösterip yazıyı kaleme aldığınız için teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim. Hepsi sağlıklı yaşam felsefemin içinde bu konuların. Politikacıların konuya hassasiyet göstermesi güzel.

   Sil
 4. Yanımdan geçen kişinin dumanı yüzüme,üzerime geliyor. Evde mutfakta içiliyor ama yine de etkiliyor beni.

  YanıtlaSil
 5. Ben sigara içmiyorum. Ama kayınpederim çok içiyor onun için çok üzülüyorum:(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef yetişkin insanlar çocuktan beter oluyor bu konuda.

   Sil
 6. ben içmiyorum ama çok yakın arkadaşlarım içiyor. yargılamıyorum kimseyi de çünkü bırakmak cidden zor. büyük bir mücadele vermek lazım insanın kendisiyle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kolay değil tabii bırakmak ama bunun için çaba göstermek gerekir. Sağlık her şeyden önemli.

   Sil
 7. Benim de alerjim var. Koku çok rahatsız ediyor. Rahatsız edici hareketlerden kaçınsalar bile yeter.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef insanlar çok düşüüncesiz bu konuda.

   Sil
 8. Bir bırakamadım 6 senedir içiyorum çok erken yaşta tanıştım ve hiç bir özenme olmadan sadece içmek istiyorum dedim ve içtim şuan fazlasıyla zorlukları ile karşılaşıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah bırakırsın. Daha çok gençsin hayat kaliteni yükseltmiş olursun sağlığın için bir adım atmakla.

   Sil
 9. Çok şükür bu illete hiç başlamadım. Başlamayı da asla düşünmüyorum.

  YanıtlaSil
 10. Eşim ve ben de oldukça uzun bir zaman önce bıraktık ,ben bırakabildiysem herkes bırakır derim hep:))) Eşim 10 yılı geçti benim de 8 yıl filan oldu ,ilk üç yıl hep içiyormuş gibi sıkıntısını çektim şükür rahatız artık.
  Nasıl yaptınız sorusu çok soruldu bana ,Önce ben sigaradan daha güçlüyüm başaldığım gibi de bırakırım deyip bıraktım bir yıl boyunca sigara paketi hep görüş alanımdaydı özellikle tuttum ki evet orada duruyor ama ben içmeyeceğim.
  her sigara içmek istediğim de su içtim su şişemle bütünleşmiştik bir ara:))).
  İlk 3 gün ve sonrasında ki bir hafta içmediyseniz devamı da böyle ilerliyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tebrik ederim Örgü Çantam! Birinin bıraktığını ve böyle başarılı olduğunu görmek çok mutlu ediyor beni :)
   Oksijenli günler hepimize ;)

   Sil
  2. Tebrik ederim bıraktığınız için. Umarım bir daha asla başlamaz ve çok sağlıklı yaşarsınız.

   Sil
 11. Sigara!! Takıntım benim. Takıntım olmasındakki en büyük sebep de senin de rahatsız olup uyardığın konular.
  Sigara tek başına içilmiyor. İnsanları etkilemeden içmenin bir yolu yok. Hele çocuklar! Parklarda, çocuklar kucağında veya yanındayken içenler yok mu?? İçim cızzzz ediyor ;( Keşke herkes bıraksa bir gün...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef parkta bile yanımda çocuklar varken yakan düşüncesiz insanlar var. Kendi çocuğunu da başkasınınkini de düşünmüyor. Bu yıl çocuk havuzunda çocuklarına eşlik eden veliler sigara içmesin diye çok mücadele verdim.

   Sil
  2. Aynen! Daha kendi çocuğunu o minnacık yavruyu düşünmezken bizi veya diğer çocukları düşünmesini beklemek??? Yazık ;( Bebekler ve çocuklar için çok üzülüyorum ama hiçbir şey yapamıyorum...

   Sil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads