Sporu Günün Hangi Saatinde Yapalım?

Selam arkadaşlar. Bu konuya daha önce de değindim ama sorular gelmeye devam edince tekrar ele alayım dedim. Bana gelen sorularda sporu günün hangi saatinde yaparsak en yüksek verimi alırız konusu ağırlıktaydı.
Tabii sabah uyanır uyanmaz spor yapma imkanınız varsa birkaç noktada avantajdasınız demektir. Sabah yapılan spor metabolizmayı harekete geçirip daha fazla yağ yakılmasını sağlar. Hem sabah sporunuzu yapıp bitirdiğiniz için de günün geri kalanında rahatsınızdır. Akşam saatlerinde metabolizma yavaşlamaya geçer.

Ancak bu demek değildir ki günün farklı bir saatinde spor yapınca kilo veremezsiniz ya da sağlıksız bir şey yapıyorsunuzdur. Her insan sabah aç karnına spor yapamaz. Ya da günlük programı buna uygun değildir. Benim çocuklarım küçükken hep geceleri zaman buluyordum. Yine de kilo verdim. Hatta epeyce de kilo verdim o dönem. Kimbilir belki bunun nedeni günlük yediklerimi yaptığım sporla yakabilmiş olmamdır. Şimdi hayatım yine düzene girdi sabah vaktime göre sporumu yapıyorum. Hatta vaktim azsa ve bir seferde istediğim zamanı ayıramıyorsam sporumu bölüyorum. Sabah yarım saat yaptıysam gün içince biraz daha yürüyüş yapmaya çalışıyorum. Dikkat edilmesi gereken nokta günde iki kez yoğun tempolu antreman yapılmaması. Ya da iki kez bölgesel çalışma dediğimiz çalışmalar yapılmaması. Sabah bacak hareketleri yaptınız diyelim, sonra yürüyüş yapın, yoga yapın.

13 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Ben akşam veya öğlen yapabiliyorum, ama sabah aç karnına bazen yürüyüş yaptığım oluyor.

  YanıtlaSil
 2. Düzenli spor yapanlar için çok da farkettiğini sanmıyorum. Önemli olan devamlılığı korumak.

  YanıtlaSil
 3. Çok teşekkürler... Güzel Bi yazı olmuş😊

  YanıtlaSil
 4. Kesinlikle oldu. Tekrar teşekkürler...

  YanıtlaSil
 5. Bugün Bi deneme yapayım dedim sabah 8 de başladım kahvaltısız zumba yapmaya... fakat kötü oldum biraz,tansiyonum düştü, ellerim falan titremeye başladı. Gece oğlumu da emziriyorum sanırım o yüzden biraz sıkıntı oldu. Gerçi neyse en azından Bi denemiş oldum. Aslında daha hafif bişey yapsam sorun olmazmış da neyse artık...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet canim hafif tempolu aerobik veya pilates sabah daha rahat oluyor. Acliga hic dayanamiyorsan spor oncesi yarim muz, birkaç ceviz, birkaç badem alternatidlerinden birini seçebilirsin.

   Sil
 6. Selamlar, bazen yabancı filmlerde görüyorum, sabahın köründe koşmaya çıkıyorlar. Sebebi daha fazla yağ yakılabilmesiymiş demek ki.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim kisisel görüsüm hangi saatte yapip devamliligi saglayacaksan öyle yapmak. Devamlilik sporda en önemli nokta.

   Sil
 7. bence de en iyi sabah olmalı yaaa :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet uykuluyken hazir yapip bitirince insan farkina varmadan spor isini halletmis oluyor. Ayilinca mazeret bulmak kolaylasiyor.

   Sil
 8. Bende bir başlayabilsem iyice tembelliğe vurdum:(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kadınlar kulübü forumunda yazarken tembelim dıye yazanları azarlıyordum bana yazmayın o zaman diye simdi ev sahibi olunca azarlamak da olmaz :) Artık başlangıç seviyesi için birçok çalışma paylaşıyorum bu konuda çok istek geldi çnkü. Hadi siz de bir yerden başlayın.

   Sil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads