Spor Yaparken Sütyen Kullanalım Mı Kullanmayalım Mı?


Spor yaparken sütyen kullanmalı mı kullanmamalı mı? Kimi sütyensiz rahat edemezken, kimi tahammül bile edemez. Bu konuda değişik fikirler olsa da, son yıllarda sıkı bir cilt için oynadığı büyük rol farkedilen bağ dokusu için spor yaparken sütyen takmanın büyük önemi var. Spor sırasında göğsümüz km başına 84 kez sarsılırken, yaklaşık 21 cm kadar da sağa sola savrulur. Koşu veya başka bir tempolu spor yaparken göğüs kısmında oluşan sarsıntı bağ dokusunda iyileşmeyecek yırtıklara neden olur. Böylece zaman içinde bağ dokumuz da bozulur. Bağ dokusunun bozulması demek sıkı olmayan sarkık, buruşuk bir cilt demektir. Ayrıca spor sırasında desteklenmeyen göğüsler sarkma tehlikesi ile karşı karşıya kalır. Göğsü bu zararlardan %74 oranında koruyan sütyenler, ayrıca sırt ve boyuna da destek olur.

Spor yaparken kullanılacak sütyenle ilgili bazı detaylara dikkat etmek de yerinde olur. Nefes alan kumaş dediğimiz kumaştan spor için özel üretilmiş kalın askılı sütyenler tercih etmeliyiz. Özellikle göğüs bölgesinin sarsıldığı tempolu sporlar yapanlar bu noktalara daha çok önem vermeliler.
Uzmanlar düzenli spor yapan kadınların kuvvet egzersizleri ile  göğüs sarkmaları ve gevşemelerini de önleyebileceğini savunuyorlar. 

11 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Spor yapacağız güzelleşeceğiz derken evde ki bulgurdan da olmamak lazım ;)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 😁😁😁çok güldüm ama dogru eldekini korumak lazim.

   Sil
 2. Teşekkürlerler. :)

  YanıtlaSil
 3. Bende aynen bu modeli aldım. Emzirdiğim için göğüslerim iyice büyümüştü birde hoplamalı zıplamalı yerlerde sıkıntıydı gerçekten... Şimdi çok rahat göbeğim için de korse takıyorum yoksa ağrı oluyor 2 ay oldu daha sezeryan olalı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet bir iki kez üşenip normal sütyenle spor yaptım aradaki farkı anladım. Koruma ve önlem almaya dikkat etmiyoruz ama önemli şeyler.

   Sil
  2. hangi marka ve ne modeli bu beyaz olan?

   Sil
 4. Deryacım merhaba çok güzel bir paylaşım olmuş ! seni bloğumu tanıt etkinliğinden buldum artık takipçinim bana da beklerim cnm bloglaşalım :) sevgiyle kal !

  http://beautybeybi.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba canim çok sevindim. Ooo ben seni çoktandir takipteyim. Sevgiler.

   Sil
 5. basit gibi görünen önemli bir ayrıntı olmuş teşekkürler :)

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads