Bir Blog Yazari Ne Kadar Ödün Vermelidir?

Bugün başka bir yazı vardı programımda ama bazı gelişmeler sonucu bu yazı çıktı ortaya. Biz blog yazarak duygularını, deneyimlerini, bilgilerini paylaşan insanlar için şüphesiz ki izleyicilerimiz çok önemlidir. Bizi okuyan insanlara zaman zaman minnettarlık ifadesi olarak çekiliş, hediye gibi teşekkürlerimiz olur. Benim de okuyucularıma teşekkürüm spor, diet konularında elimden geldiğince yaptığım kişisel danışma hizmetidir. Elimden geldiğince bana danışan, mail yazan insanlara zamanında yanıt vermeye çalışıyorum. Ama bazen bu karşılıklı iletişimin dozajının dengesi bozulabiliyor. Ender de olsa bazı arkadaşlar benim 24 saat ulaşılabilir olduğum kanısına kapılıyorlar. Ulaşamayınca da eleştiri biraz terbiye sınırlarını, en azından benim sınırlarımı, aşabiliyor.
Ben insan ilişkilerinde medeni bir seviye ve terbiyeye çok önem verdiğimi düşünüyorum. Karşımdaki insanlardan da bunu bekliyorum. Bir insan bloğumu okuyor ya da izliyor diye benim kişiliğime saldırıda bulunursa bu benim açımdan katlanılamayacak bir durumdur.
Sizce biz blog yazarları izleyiciye karşı ne kadar tavizkar davranmalıyız? Bizim de insan olarak sınırlarımız olamaz mı? Sevgili okurlarım ve özellikle blogcu arkadaşlarımın bu konudaki düşüncelerini çok merak ediyorum.

32 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. hayatımız blogdan ibaret değil .Bloğumuza yazı yazmak, takipçilerimizin tüm sorularına zamanında cevap vermekte tek görevimiz değil :) Bazı insanlar iyi niyetinizi suistimal edebilir. Sanırım size bu kişilikte insanlar denk gelmiş. Sizin yerinizde olsam bu şekilde davranan kişilere gerekli cevabı verir bir daha da iletişim kurmazdım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklisiniz. Ben de öyle yaptim. Karsilikli iliskiler ancak saygi çerçevesinde yürür.

   Sil
 2. Çok haklisiniz. Bazen vakit oluyor bazen baska seylerle ugrasmamiz gerekiyor. Bazı insanlar karsilarinda asker var saniyorlar, dozu kacirmamak onemli.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kimseyi kirmamaya çaba gosteriyorum ama su an en azindan danisma yaptigim 100ü askin kisi var. Herbirine saatler ayirsam baska bir ise bakamam.

   Sil
 3. doğru yazılmış bir yazı sonuçta hayatınız blogdan ibaret değil ayrıca ücretli çalışanı gibi davranamaz kimse çokta bunlara takılmayın bence :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biraz iç dökmek biraz dertlesmek için yazilmis bir yazi. Destek yine blogger arkafaslardan geldi tesekkür ederim.

   Sil
 4. İşte bu yüzden sınırı korumak gerekiyor bazen bi ne kadar iyi niyetli olsak da karşı taraf dozajı kaçırabiliyor çok haklısın..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet insan iliskilerini ayarlamak pek kolay degil.

   Sil
 5. Burası bizim özel ilgi alanlarımız. Dilediğimiz zaman bakmakta, dilediğimize cevap vermekte, dilediğimiz yorumu yayınlamakta özgürüz diye düşünüyorum. Her birimiz elimizden geldiğince her şeye yetişmeye çalışıp bir de böyle şeylerle karşılaşıyorsak bunu yapanlara cevap vermeyerek gereken dersi vermeliyiz. Taviz vermemeniz gerektiğini düşünüyorum. Para karşılığı bile hizmet verilirken bir saygı ortamı bulunur ki burada maddi bir kazanım söz konusu değil.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklisiniz sayginin son buldugu yerde zaten yapilacak baska sey kalmiyor.

   Sil
 6. Herhangi bir tavize gerek yok biz burdan ne para kazanmak istiyoruz ne de ticari bir iş yapmaya çalışmıyoruz. Yaptığımız paylaşımlar zamanla bize güzel dostlar kazandırıyor. Aslında önemli olan onlarla olan iletişimi kesmemek. Blog mantığını bilen biri zaten maile dönülmeyince bunun nedeni bilir, siz yanlış biri ya da birileriyle karşılaşmışsınız. Bence çok tavizkar olmamak gerek, sizi bilen sizi okur, sizi takip eder gerisi zaten dönemseldir gelip geçer.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok haklisiniz. Çok ender oluyor neyse ki. En iyisi o tür insanlari hiç dikkate almayip engellemek. Blog yazari olmayip beni okuyan bircok arkadas var keyifle yardim ettigim. Birkaciyla arkadas bile olduk.

   Sil
 7. Canım bence üstünde durmana bile gerek yok Çünkü buraya her zaman yetişmen mümkün değil o yoğunluğun içinde cevap vermen bile büyük bir incelik sonuçta

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canim sagol sen beni uzun zamandir biliyorsun bu isi karsiliksiz ne kadar severek yaptigimi. Ama suistimale ugramak da istemem tabii.

   Sil
 8. hiç de takmayın sinir edeni engelleyin gitsin taviz vermek gibi bişey sözkonusu değil bence,bu işi iyilik olsun diye yapıyorsanız sınırlarını keyfinizin kahyası belirler,insanla uğraşmak zor ya ,insanlara yaklaştıkça insanlıktan uzaklaşıyorum diye bir laf varya o bence doğru,neyse daha fazla konuşup içinizi karatmayayım selametle kalın

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tesekkür ederim. Evet kendi blogun olmasinin güzel yani bu galiba. Enfelledim zaten.

   Sil
 9. Çok şaşırdım böyle bir beklenti olmasına.

  Bana ara sıra yorum yazan biri vardı. Bir gün yazdığım şeylerden hoşlanmayarak, bir daha bu siteye gelmeyeceğim demişti. Komik gelmişti açıkçası bana da.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet maalesef geceyarisi yazan da oluyor cumartesi pazar ailenizle zaman geciriyor olabileceginizi düsünneden yazip sonra azarlar gibi mesaj gönderen de. Elimizin altindaki telefonla kolay mesaj gönderince karsidaki insana da her an ulasabilecegimizi düsünüyoruz maalesef.

   Sil
 10. Çok ilginç. Sizi maaşlı çalışanı zannediyorlar herhalde. Ama onun bile bir mesai saati olur. Takmayın kafanıza gereksiz kalabalık yapanları atın gitsin. Biz sizi biliyoruz:) sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tesekkür ederim fatma hanim. Aynen öyle yapacagim. Sevgiler.

   Sil
 11. merhaba canım...ben asenyildirim..daha önce bloğuna yorum yapmadım ama konuyu görünce dayanamadım.. böyle insanlar benim çevremde de var ne yazıkki.. o gereksiz ısrarlarıyla insanı öldürürler.. ben senin kimden muzdarip olduğunu da anladım sanırım:)) kadınlar kulübündeki forumda da yapmıştı aynı şeyi..boşverrrr......tabiki kimseye taviz vermek zorunda değilsin.. o yüzden napıyoruz...sallıyoruz....:))))))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Konuyu çok iyi anlamissin canim. Ikinci bir sans verdim ama yine ayni durum tekrarlandi.

   Sil
 12. benim yorumun insanlarla olan ilişkilerimizde ki , bu blog takipçilerimizi de kapsıyor sınırlarımızın net ve olabildiğince açık bir şekilde belirtmeliyiz .Çünkü insanlar karşısında kininde insan olduğunu onun malı kölesi olmadığını , unutmasın ... saygı ilişkilerde yavaş yavaş yok olunca karşımızdaki kişinin düşünmesi gerekli olan şeyleri artık biz açık açık söylemeliyiz... sevgiler ...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet canim ama maalesef düsünemedikleri yuzlerine vurulunca aa pardon yaa düsünemedim evet haklisin demek yerine seni suçlu çikariyor o yapidaki insanlar.

   Sil
 13. Karşılıklı saygı ve empati olsa sorunlar kendiliğinden çözülüyor aslında.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Karsilikli kelimesi burda sihirli sözcük aslinda. Tek tarafli saygi ve empati pek ise yaramiyor.

   Sil
 14. Hobi amaçlı yaptığımız için bence ödün vermemize hiç gerek yok. Bazı insanlar saygısızca davransa da kendi kişiliğimizi asla bozmamalıyız. Tek hayatımız burası değil sonuçta (:

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben parayla yapilan islerde bile ödün vermenin bir siniri olmali diyorum.

   Sil
 15. Benim blogum benim dünyam hatta tabiri caizse benim çöplüğüm. Hiç taviz veremem ben bu konuda, isterse okumaz, sayfaya gelmez, ama geliyorsa verdiğim emeğe saygılı olmalı. Çünkü ben öyle davranıyorum ve etrafımdakilerden de bunu beklerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cok dogru ifade ettiniz. Evimize misafir gelip de hakaret etmek gibi.

   Sil
 16. Ne yazık ki çok haklısınız, bazen şartlar öyle bir hale geliyor ki değil, bloga yazmak yada yazılanlara cevap vermek, insan kendi özel ihtiyaçlarına bile cevap veremiyor. Bir çok arkadaşın yazdığı gibi sınırları iyi çizmek lazım sanırım. Üzmeyin kendinizi bu arada.
  sevgiler
  Şafak
  www.safagindunyasi.com
  www.bloggerlarpaylasiyor.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok haklisiniz tesekkür ederim. Zamanimiz kisitli da olsa sevdigimiz için ugrasiyoruz ama bu suistimal edilecegiz demek degil tabii ki.

   Sil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads