Haftalık Spor Programı Oluşturma...

kilo vermek

Selam arkadaşlar... Karın bölgesi için elimde olan sayısız videoyu bombardıman halinde bloğa ekleyince (kendi sorun bölgem olduğu için de olabilir mi acaba? ) bazı arkadaşlardan sorular geldi. (Şu sorularınızı özelden yazmak yerine yorum bölümüne yazsanız ne kadar sevineceğim, anonim olarak da yazabilirsiniz).Şimdi kısaca şöyle anlatayım. Öncelikle kendi vücut ihtiyacınızı belirlemeniz gerekir haftalık program hazırlarken. Benim deneyimlerimden ve araştırmalarımdan edindiğim çok önemli gözlemim kilomuz olsa da olmasa da kilo ile orantılı yağ yakımı bir haftalık programda yer almalı. Ayrıca artık kaslarımızın bize yağ yakımında da yardımcı olduğunu ve biz kadınları  kemik erimesinden koruduğunu da biliyoruz. Yani kuvvet egzersizleri, çoğumuzun bölgesel hareketler dediklerinden de olmalı programımızda. Çalıştık yorulduk kaslar kısaldı, bunları tekrar uzatacağız esneteceğiz ki hem çalışmamızın sonuçlarını görelim hem sakatlanmayalım, yani esneme de yeterince olmalı.
Diyelim ki 100 kg biri biraz daha fazla yürüyüş, aerobik türü egzersizler yapabilir. Yani 1 saat ve üzeri olmak üzere haftada en az 4-5 gün yapmalı ki kilo verebilsin. Aynı zamanda kaslarını da güçlendirmesi lazım. Haftanın 3 gününe kondisyon durumuna göre bölgesel hareketler de ekleyebilir.
Öte yanda zaten 50`li kilolarda olan birini ele alalım. Çok aşırı kardiolara ihtiyacı yok. Bölgesel hareketlere ağırlık vermesi daha doğru olur. Bunun yanısıra diyelim çalışma öncesi ya da sonrası 20-30 dk kadar kardio yapabilir. Bu yürüyüş olur, aerobik olur, yağ yaktırıcı diğer hareketler olur...Bir haftaya tüm vücudu çalıştıracak hareketler eklenmesi en doğrusu. Ancak belirli bir problem bölgeniz varsa bunu bir gıdım daha fazla çalıştırabilirsiniz. 
Yani kombinasyonu yaparken kendi kişisel ihtiyacınıza bakacaksınız. Hiç tecrübesi ya da bilgisi olmayan arkadaşlara da zaten ben severek yardımcı oluyorum.
Herkese fit günler dilerim.

6/Yorum Gönder/Yorum

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Sizi okuyunca imreniyorum hep. Neyse birgün sizin tüm dediklerinize uyucam. Videolarınız elimde mevcut.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok sevdiğim sadece mecbur hissederek yapmadığım için spor hayatımda öncelikli sıralarda. Umarım memnun kalırsınız ben faydasını görüyorum.

   Sil
 2. Aslında çok istiyorum spor yapmayı ama ahh şu romatizmalar bütün hareketleri yapmama izin vermiyor. En iyi yapabildiğim spor yürümek. Oda ancak hafta sonları yapabiliyorum. Çok faydalı bir yazı olmuş emeğinize sağlık :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yürüyüs ve esneme hareketleri size daha uygun olur sanirim.

   Sil
 3. Merhabaaaaaaa:)
  Ben geldim diyorum çünkü bloğunuza yeni katıldım ve tanışmak istedim:)
  Ben sporu çok seviyorum evde de kendimce hareketlerim var ve yapmaya çalışıyorum.
  Fobim var büyük derecede GÖBEK fobisi keşke göbek olmasa hiç:((((( hersey ne güzel olurdu...
  Neyse görüşmek üzere
  fulyapimlezzetler.blogspot.com

  YanıtlayınSil
 4. Merhaba @fulya süzen hoşgeldiniz. Sporu sevmeniz çok güzel. Karnınızda yağ varsa bol bol kardio öneririm. Sevgiler.

  YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

Daha yeni Daha eski