Yoga`ya Başlarken...

Bugün Dünya Yoga Günü, ben de çok sevdiğim, hayatımda hep yeri olan yogaya ayrı bir kategori açayım istedim. Yoga hem ruh ve beden sağlığı, hem de spor çalışmalarımızdan sonra esneme olarak yapılabilir. Faydaları saymakla bitmez. Kabızlıktan, zayıflamaya tutun da enerji, sakinleşmek gibi gerçekten sayısız faydası var. Evde yogaya nasıl başlarım hiç bilmiyorum diyorsanız bu kategoriyi takip etmeniz çok iyi olur. Evde yogaya başlanabileceğini ve yavaş yavaş basit hareketlerle bu doğu felsefesinin nimetlerinden yararlanabileceğinizi, kendim de bu yöntemle başladığım için iddia ediyorum. Dikkat edilmesi gereken sakatlığa yol açacak hareketlerden kaçınmak.
Hadi hemen yogaya ilk adımı atalım ve diafram nefesini çalışalım. Yere ister bağdaş kurarak oturun, ister bir sandalyeye oturun. Avuç içlerinizi karnınızın üzerine koyup gözlerinizi kapatın. Karnınızı havayla doldurarak nefes alın birkaç saniye tutun, karnınızdaki havayı iyice boşaltırken karnınızı da sırtınıza doğru iyice içinize çekerek nefes verin. Bu sırada ağzınız kapalı olacak.
Yoga`ya hoşgeldiniz. Namaste...

Yoga

2 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

  1. Sizin videolarınız ve tavsiyeleriniz sayesinde evde yoga yapmaya başladım. Basit hareketler konusunda verdiğiniz öneriler çok işime yaradı. Kursa gitme imkanım yok ve mutlaka yoga yapmak istiyordum. Birkaç aydır devam ediyorum evde yoga yapmaya ve çok faydasını gördüm. Teşekkürler Derya hanım iyi ki varsınız :)

    YanıtlaSil
  2. Çok teşekkür ederim, bu yorumunuz beni çok mutlu etti. Ben de yogaya evde başladım ve devam ediyorum. Sizin gibi kursa veya spor salonuna gitme imkanım yok o yüzden hem kendime hem başkalarına kendi imkanlarımızla spor konusunda neler yapabiliriz konusunda yol göstermeye çalışıyorum yıllardır. Evde yoga yapmanızın faydalarını görmenize de ayrıca sevindim. Sağlıklı günler dilerim :)

    YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads