Ömrünüzü 10 Yıla Kadar Uzatacak Spor Dalları

 Hangi tür fiziksel aktivite olursa olsun, spor yapan herkesin ömrü genellikle uzar. Ancak araştırmacıların bulduğu gibi bazı sporlar daha da uzun yaşamamızı sağlıyor.

Birçok araştırmanın sonuçlarına göre bazı sporlar uzun ve tatmin edici bir yaşam için gerçek mucize silahlar. İşte ömrünüzü 10 yıla kadar uzatacak spor dalları:

Takım sporları insanların daha uzun yaşamasını sağlıyorTakım sporları araştırmalarda uzun yaşam için özellikle olumlu bir faktör olarak öne çıkıyor. Yaşam süresini ortalama 9,7 yıl uzatabilen tenis bu alanda mutlak bir lider.

Badminton 6,2 yıl futbol ise 4,7 yıl yaşam süresini uzatan sporlar arasında.

Yüzme (3,4 yıl), koşu (3,2 yıl) ve jimnastik (3,1 yıl) gibi bireysel sporlar, takım sporlarına kıyasla önemli ölçüde daha kötü performans gösteriyor ancak yine de yaşam uzunluğu üzerinde olumlu bir etkiye sahip.

Çocuklarım küçükken saatlerce oynadığımız bir oyundu badminton ve çok da keyif alırdık:)


Peki neden çift veya takım olarak terlemek bu kadar  etkili?

 

Diğer insanlarla iletişim çok önemlidir

"Zihinsel ve fiziksel sağlık ve yaşam süresi açısından, sosyal ağımız muhtemelen uzun ve mutlu bir yaşamın tek önemli bileşenidir" diye açıklıyor Dr. James O'Keefe, bu araştırmaların uzmanlarından biri.


Takım sporlarında sosyal etkileşim sayesinde sadece hareket etmekle kalmaz, aynı zamanda sosyal temasları sürdürür ve duygusal olarak dahil olursunuz. Sonuç: Egzersizden sonra, tek başına egzersiz yapmaktan çok daha memnun ve rahat hissedersiniz.

 


Eğlenceli sporlar daha uzun yaşamamızı sağlar

Ancak tenis ya da badminton gibi sporların yaşam süresini olumlu yönde etkilemesinin bir nedeni daha var. Çünkü bu aktiviteler içimizde gerçek bir gençlik pınarı olan çocuksu oyun içgüdüsünü uyandırır.


Dr. James O'Keefe şöyle açıklıyor: "Örneğin, yeniden çocuk gibi hissetmeden badminton oynayamazsınız. ''

Ne olursa olsun, bizi eğlendiren ve severek yaptığımız aktivitelerin ömrümüze ömür kattığı ve yaşam kalitemizi arttırdığı artık bilinen bir gerçek. 

Spor konulu diğer yazılara da bir göz atmak ister misiniz?

3 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

  1. Badminton Deniz'in sevdiği bir oyun. Tatile geldikçe hadi oynayalım der. Pek yanaşmıyordum beceremiyorum diye. Daha çok heveli olayım bari

    YanıtlaSil
  2. Bireysel sporumu layığı ile yapsam mutlu oluyorum Deryacığım :))

    YanıtlaSil
  3. mutlaka hayatımıza dahil etmeliyiz

    YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads